Najczęstsze błędy w instalacji fotowoltaicznej - tak zainstalowana fotowoltaika może zagrażać Twojemu bezpieczeństwu!

Od tego, jaką firmę fotowoltaiczną postanowimy zatrudnić, zależy nie tylko jakość naszej instalacji, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Jakie są typowe błędy montażowe i czego wystrzegać się we współpracy z firmami fotowoltaicznymi?


O czym przeczytasz?

Realizacja instalacji: ESOLEO

Wybór firmy fotowoltaicznej

Doświadczonej firmie fotowoltaicznej możemy całkowicie powierzyć cały proces związany zarówno z przygotowaniem miejsca instalacji, jak i montażem, na przeprowadzeniu przez proces podłączenia instalacji do sieci skończywszy. Co więcej, renomowane firmy takie jak ESOLEO świadczą dodatkowo usługi związane z uzyskaniem wsparcia finansowego na naszą inwestycję, udzielają rabatów (sprawdź ofertę “Własny prąd bez podwyżek” ESOLEO, w której możesz zyskać 3000 złotych!), a dodatkowo zapewniają opiekę posprzedażową dotyczącą bieżącej obsługi instalacji. 

Co więcej, sprawdzona firma fotowoltaiczna dba o bezpieczeństwo i wysoką jakość wykonywania instalacji już od momentu transportu poszczególnych jej komponentów. Dzięki temu plus odpowiedniemu montażowi mamy pewność, że nasza instalacja objęta jest gwarancją producenta. A prawidłowo wykonany audyt i projekt instalacji dostosowany do indywidualnych uwarunkowań nieruchomości zapewnia jej wysoką wydajność. 

Tymczasem firmy fotowoltaiczne, które co prawda mogą być konkurencyjne pod względem cenowym, ale na pewno nie jakościowym, oferują znacznie węższy pakiet usług i nie mogą zapewnić stosownych gwarancji. Wybierając mądrze, inwestujemy w swój spokój i bezpieczeństwo na przyszłość, unikając różnych błędów montażowych. Jakie błędy zdarzają się najczęściej i czego może nam oszczędzić firma dbająca o każdy szczegół swojej pracy?

Skąd wiadomo o błędach w instalacji?

Nieocenionym źródłem informacji na temat błędów instalacyjnych są zakłady ubezpieczeń. Z ich statystyk wynika, że najczęstszymi powodami zgłaszanych awarii są nieodpowiednio wykonana ochrona przepięciowa i odgromowa. Na drugim miejscu są wszelkie awarie związane z systemami mocującymi. Z kolei pożar, który bywa wymieniany najczęściej przez osoby nie mające zbyt wielkiej wiedzy na temat instalacji PV jako główne zagrożenie, znajduje się na samym końcu listy - jest bardzo rzadko zgłaszany.

Ochrona przepięciowa i odgromowa - podstawowy element instalacji fotowoltaicznej

Najpierw uporajmy się z popularnym mitem: samo zamontowanie instalacji fotowoltaicznej nie zwiększa ryzyka uderzenia pioruna w nasz dach (czy instalację zamontowaną na ziemi). Jednak ewentualne wyładowania atmosferyczne mogą stwarzać zagrożenie dla poszczególnych komponentów instalacji, co z kolei może wymuszać kosztowne naprawy i wymianę elementów. W większości przypadków w budynkach jednorodzinnych istnieje instalacja odgromowa, dostosowana do zastanej instalacji - tymczasem panele muszą być objęte jej ochroną. Z tego też względu firmy fotowoltaiczne prawidłowo realizujące swoje zadanie montują dodatkowe zabezpieczenia przepięciowe, odpowiednio rozstawione i długie zwody pionowe i jeśli jest to konieczne, także systemy ochrony przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w moduły. To ostatnia jest szczególnie ważne przy instalacji zamontowanej na dachu płaskim, jak również skośnym, ale pokrytym metalową dachówką. 

Nie bez znaczenia jest także odpowiednie prowadzenie przewodów i ich łączenie - falowniki, tablice rozdzielcze i wyłaczniki powinny być montowane tylko na niepalnych powierzchniach i w odległości co najmniej 50 centymetrów od siebie. Dobre praktyki nakazują nie pozostawianie luźnych styków elektrycznych, ponieważ mogą one doprowadzić do iskrzenia. 

Profesjonalne firmy fotowoltaiczne mające duże doświadczenie w wykonywaniu instalacji są w posiadaniu rozwiązań, które doskonale sprawdzają się w różnych rodzajach budynków i przy dowolnej wielkości instalacjach PV. To, jaki zostanie osiągnięty efekt po zakończeniu montażu zawsze zależne jest od rzetelności ekipy - dlatego należy ufać wyłącznie najlepszym. 

Błędy w montażu paneli fotowoltaicznych na dachu

Z doświadczenia profesjonalnych monterów wynika, że problemów przysparzają najczęściej nieodpowiednie systemy mocowania. Producenci modułów fotowoltaicznych dostarczają wraz ze swoim sprzętem zestawy do montażu, które składają się z elementów gotowych do współpracy i są odpowiednie dla ściśle określonych warunków zabudowy. Kłopoty pojawiają się najczęściej wtedy, kiedy wykonawca postanawia na własną rękę wymienić poszczególne komponenty i np. zastosuje nieodpowiednie haki. Taki produkt nie tylko zagraża bezpieczeństwu modułu, ale może prowadzić do pęknięcia dachówki i przeciekania dachu, a w dalszej konsekwencji - do awarii instalacji elektrycznej i rozwoju grzybów.  

Kolejną kwestią jest stosowanie zbyt małej ilości haków, co jest szczególnie niebezpieczne w regionach, w których często wieje lub dochodzi do zalegania dużej ilości śniegu. Niedopuszczalne jest montowanie modułów w taki sposób, że pomiędzy nimi wypada łączenie szyn stanowiących stelaż, na którym wspiera się cała instalacja. Dociskanie paneli klemami, zbyt krótkie szyny nie wychodzące poza obręb modułów czy kończenie się modułu idealnie z granicą dachu - to dodatkowe błędy które, chociaż z punktu widzenia profesjonalistów absolutnie naganne - zdarzają się niedoświadczonym firmom. 

Ostatnim błędem, którego bezwzględnie należy unikać, jest zacienienie paneli. Co prawda ten błąd, w przeciwieństwie do powyższych, nie zagraża bezpośrednio naszemu bezpieczeństwu, ale znacznie osłabia sprawność naszej instalacji i wpływa na wydłużenie czasu zwrotu z inwestycji. Przeprowadzenie wnikliwego audytu przy użyciu specjalistycznego sprzętu i dronów, a także wykonanie prawidłowego projektu instalacji przed jej montażem niweluje ten problem. 

Interesują Cię treści dotyczące paneli fotowoltaicznych i pozyskiwania energii z promieni słonecznych? Zachęcamy do obejrzenia naszego cyklu materiałów edukacyjnych #OkiemEksperta, którą realizujemy wespół z ESOLEO. Filmy dostępne są już na Youtube!

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement