Najczęstsze błędy w instalacji fotowoltaicznej - tak zainstalowana fotowoltaika może zagrażać Twojemu bezpieczeństwu!

Od tego, jaką firmę fotowoltaiczną postanowimy zatrudnić, zależy nie tylko jakość naszej instalacji, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Jakie są typowe błędy montażowe i czego wystrzegać się we współpracy z firmami fotowoltaicznymi?


O czym przeczytasz?

Realizacja instalacji: ESOLEO

Wybundefinedr firmy fotowoltaicznej

Doświadczonej firmie fotowoltaicznej możemy całkowicie powierzyć cały proces związany zarundefinedwno z przygotowaniem miejsca instalacji, jak i montażem, na przeprowadzeniu przez proces podłączenia instalacji do sieci skończywszy. Co więcej, renomowane firmy takie jak ESOLEO świadczą dodatkowo usługi związane z uzyskaniem wsparcia finansowego na naszą inwestycję, udzielają rabatundefinedw (sprawdź ofertę undefinedWłasny prąd bez podwyżekundefined ESOLEO, w ktundefinedrej możesz zyskać 3000 złotych!), a dodatkowo zapewniają opiekę posprzedażową dotyczącą bieżącej obsługi instalacji.

Co więcej, sprawdzona firma fotowoltaiczna dba o bezpieczeństwo i wysoką jakość wykonywania instalacji już od momentu transportu poszczegundefinedlnych jej komponentundefinedw. Dzięki temu plus odpowiedniemu montażowi mamy pewność, że nasza instalacja objęta jest gwarancją producenta. A prawidłowo wykonany audyt i projekt instalacji dostosowany do indywidualnych uwarunkowań nieruchomości zapewnia jej wysoką wydajność.

Tymczasem firmy fotowoltaiczne, ktundefinedre co prawda mogą być konkurencyjne pod względem cenowym, ale na pewno nie jakościowym, oferują znacznie węższy pakiet usług i nie mogą zapewnić stosownych gwarancji. Wybierając mądrze, inwestujemy w swundefinedj spokundefinedj i bezpieczeństwo na przyszłość, unikając rundefinedżnych błędundefinedw montażowych. Jakie błędy zdarzają się najczęściej i czego może nam oszczędzić firma dbająca o każdy szczegundefinedł swojej pracy?

Skąd wiadomo o błędach w instalacji?

Nieocenionym źrundefineddłem informacji na temat błędundefinedw instalacyjnych są zakłady ubezpieczeń. Z ich statystyk wynika, że najczęstszymi powodami zgłaszanych awarii są nieodpowiednio wykonana ochrona przepięciowa i odgromowa. Na drugim miejscu są wszelkie awarie związane z systemami mocującymi. Z kolei pożar, ktundefinedry bywa wymieniany najczęściej przez osoby nie mające zbyt wielkiej wiedzy na temat instalacji PV jako głundefinedwne zagrożenie, znajduje się na samym końcu listy - jest bardzo rzadko zgłaszany.

Ochrona przepięciowa i odgromowa - podstawowy element instalacji fotowoltaicznej

Najpierw uporajmy się z popularnym mitem: samo zamontowanie instalacji fotowoltaicznej nie zwiększa ryzyka uderzenia pioruna w nasz dach (czy instalację zamontowaną na ziemi). Jednak ewentualne wyładowania atmosferyczne mogą stwarzać zagrożenie dla poszczegundefinedlnych komponentundefinedw instalacji, co z kolei może wymuszać kosztowne naprawy i wymianę elementundefinedw. W większości przypadkundefinedw w budynkach jednorodzinnych istnieje instalacja odgromowa, dostosowana do zastanej instalacji - tymczasem panele muszą być objęte jej ochroną. Z tego też względu firmy fotowoltaiczne prawidłowo realizujące swoje zadanie montują dodatkowe zabezpieczenia przepięciowe, odpowiednio rozstawione i długie zwody pionowe i jeśli jest to konieczne, także systemy ochrony przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w moduły. To ostatnia jest szczegundefinedlnie ważne przy instalacji zamontowanej na dachu płaskim, jak rundefinedwnież skośnym, ale pokrytym metalową dachundefinedwką.

Nie bez znaczenia jest także odpowiednie prowadzenie przewodundefinedw i ich łączenie - falowniki, tablice rozdzielcze i wyłaczniki powinny być montowane tylko na niepalnych powierzchniach i w odległości co najmniej 50 centymetrundefinedw od siebie. Dobre praktyki nakazują nie pozostawianie luźnych stykundefinedw elektrycznych, ponieważ mogą one doprowadzić do iskrzenia.

Profesjonalne firmy fotowoltaiczne mające duże doświadczenie w wykonywaniu instalacji są w posiadaniu rozwiązań, ktundefinedre doskonale sprawdzają się w rundefinedżnych rodzajach budynkundefinedw i przy dowolnej wielkości instalacjach PV. To, jaki zostanie osiągnięty efekt po zakończeniu montażu zawsze zależne jest od rzetelności ekipy - dlatego należy ufać wyłącznie najlepszym.

Błędy w montażu paneli fotowoltaicznych na dachu

Z doświadczenia profesjonalnych monterundefinedw wynika, że problemundefinedw przysparzają najczęściej nieodpowiednie systemy mocowania. Producenci modułundefinedw fotowoltaicznych dostarczają wraz ze swoim sprzętem zestawy do montażu, ktundefinedre składają się z elementundefinedw gotowych do wspundefinedłpracy i są odpowiednie dla ściśle określonych warunkundefinedw zabudowy. Kłopoty pojawiają się najczęściej wtedy, kiedy wykonawca postanawia na własną rękę wymienić poszczegundefinedlne komponenty i np. zastosuje nieodpowiednie haki. Taki produkt nie tylko zagraża bezpieczeństwu modułu, ale może prowadzić do pęknięcia dachundefinedwki i przeciekania dachu, a w dalszej konsekwencji - do awarii instalacji elektrycznej i rozwoju grzybundefinedw.

Kolejną kwestią jest stosowanie zbyt małej ilości hakundefinedw, co jest szczegundefinedlnie niebezpieczne w regionach, w ktundefinedrych często wieje lub dochodzi do zalegania dużej ilości śniegu. Niedopuszczalne jest montowanie modułundefinedw w taki sposundefinedb, że pomiędzy nimi wypada łączenie szyn stanowiących stelaż, na ktundefinedrym wspiera się cała instalacja. Dociskanie paneli klemami, zbyt krundefinedtkie szyny nie wychodzące poza obręb modułundefinedw czy kończenie się modułu idealnie z granicą dachu - to dodatkowe błędy ktundefinedre, chociaż z punktu widzenia profesjonalistundefinedw absolutnie naganne - zdarzają się niedoświadczonym firmom.

Ostatnim błędem, ktundefinedrego bezwzględnie należy unikać, jest zacienienie paneli. Co prawda ten błąd, w przeciwieństwie do powyższych, nie zagraża bezpośrednio naszemu bezpieczeństwu, ale znacznie osłabia sprawność naszej instalacji i wpływa na wydłużenie czasu zwrotu z inwestycji. Przeprowadzenie wnikliwego audytu przy użyciu specjalistycznego sprzętu i dronundefinedw, a także wykonanie prawidłowego projektu instalacji przed jej montażem niweluje ten problem.

Interesują Cię treści dotyczące paneli fotowoltaicznych i pozyskiwania energii z promieni słonecznych? Zachęcamy do obejrzenia naszego cyklu materiałundefinedw edukacyjnych #OkiemEksperta, ktundefinedrą realizujemy wespundefinedł z ESOLEO. Filmy dostępne są już na Youtube!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!