Jak będzie wyglądało miasto na Marsie, które wybudują nasze dzieci?

NASA eksploruje Czerwoną Planetę, a Elon Musk coraz śmielej deklaruje możliwość wysłania tam milionów ludzi. Nic dziwnego zatem, że studia architektoniczne zaczynają prace nad miastami przyszłości. Projekt ABIBOO można już zobaczyć na wizualizacjach.


O czym przeczytasz?

ABIBOO to studio, ktundefinedre ma ponad 20-letnie doświadczenie w tworzeniu rundefinedżnorodnych obiektundefinedw mieszkaniowych, użytkowych i kulturalnych. Cechą wspundefinedlną wszystkich projektundefinedw tego zespołu jest włączanie innowacyjnych rozwiązań i dbanie o najdrobniejszy szczegundefinedł estetyczny - design, jak ABIBOO podkreśla - ma zdolność do poprawiania jakości życia ludzi.

fot. @ABIBOO

Zaprojektowana właśnie przez ABIBOO marsjańska kolonia jest zatem nie tylko funkcjonalna, ale rundefinedwnież atrakcyjna wizualnie. Składa się na nią pięć miast, ktundefinedrych stolicą jest Nundefinedwa. W każdym z pionowych miast zadbano zarundefinedwno o domy, jak i biura oraz tereny rekreacyjne. Każde miasto zaprojektowano z myślą o ok. 250 000 mieszkańcundefinedw.

Miasta wpisane w ścianę klifu

undefinedStawianie budynkundefinedw w technologii takiej, jak na Ziemi jest w warunkach marsjańskich skazane na porażkę. Domy takie miałyby tendencję do wybuchaniaundefined - wyjaśnia Alfredo Muundefinedoz, założyciel ABIBOO. Dlatego wszystkie budynki wkomponowane są w ścianę klifu, co ma chronić nie tylko przed ciśnieniem atmosferycznym, ale rundefinedwnież niebezpiecznym promieniowaniem.

fot. @ABIBOO

Wspomniana stolica, Nundefinedwa. usytuowana jest w Tempe Mensa - czyli jednym z klifundefinedw, ktundefinedre mają dostęp do wody. Ten niezbyt przyjazny, jak na ziemskie warunki teren, na Marsie jest wyjątkowo atrakcyjny - miasto wykute w skale, osłonięte jest przed meteorytami, a jednocześnie może korzystać ze światła słonecznego. To ważne, ponieważ energia w mieście przyszłości ma być produkowana za pomocą paneli fotowoltaicznych.

fot. @ABIBOO

Makro-budynki i dieta marsjańska czyli wegetariańska

Kolonie marsjańskie mają być pod każdym względem samowystarczalne, dlatego poszczegundefinedlne miasta zaprojektowane przez ABIBOO mają swoją unikalną przewagę. Przykładowo miasto Abalos, położone na pundefinedłnocy, znajduje się przy dużych pokładach lodu, a miasto Marineris zlokalizowane jest w kanionie. Wszystkie one jednak posiadają dokładnie opracowane systemy odpowiadające na potrzeby mieszkańcundefinedw, w tym najbardziej podstawowe, jak produkcja tlenu czy żywności.


fot. @ABIBOO


undefinedMakro-budynkiundefined, czyli wykopaliska umiejscowione wewnątrz skał, złożone są z modułundefinedw o kształcie rurowym i wymiarach 10 na 60 metrundefinedw. W każdym z nich przeznaczono miejsce na część mieszkalną i roboczą. Trundefinedjwymiarowa sieć tuneli zapewnia sprawną komunikację. Warto zaznaczyć, że moduły mogą być dowolnie kształtowane i łączone, ponieważ ABIBOO zadbało o to, aby ich projekt był możliwie najbardziej podatny na zmiany.

W każdym makro-budynku znajdują się tereny rekreacyjne, obejmujące zielone ogrody, sadzawki i zagrody ze zwierzętami. Ich celem jest dbanie o samopoczucie mieszkańcundefinedw kolonii oraz tworzenie przestrzeni dla sztuki. Dla projektantundefinedw ABIBOO ważne było zadbanie o emocjonalne relacje undefinedMarsjanundefined z undefinedZiemianamiundefined, dlatego w projekcie nie zabrakło tzw. undefinedzielonych kopułundefined, z ktundefinedrych jedna możliwie najwierniej oddaje atmosferę ziemskiego parku. W drugiej z kolei znalazło się miejsce na roślinność będącą przedmiotem eksperymentundefinedw z marsjańskimi warunkami. Pawilony z przezroczystymi kopułami, przypominające widoki z filmundefinedw sci-fi, to przestrzeń do nawiązywania relacji z innymi mieszkańcami i podziwiania krajobrazu.

Ponieważ miasta marsjańskie są pionowe, komunikacja między poszczegundefinedlnymi piętrami musi się odbywać za pomocą wind. Na szczycie klifu, będącym jednocześnie undefinedwierzchołkiemundefined marsjańskiego odpowiednika drapacza chmur, położona jest mesa. To rozległa przestrzeń, ktundefinedrą projektanci postanowili zaadaptować do produkowania żywności oraz energii. A żywność na Marsie ma pochodzić z roślin - są one najefektywniejsze w produkcji, jednocześnie umożliwiają komponowanie zdrowych i zbilansowanych posiłkundefinedw.

fot. @ABIBOO

O zdrowie w mieście przyszłości będzie można oczywiście zadbać i na inne sposoby, na przykład korzystając z obiektundefinedw sportowych czy służby zdrowia. Na Marsie będzie można się także kształcić w szkołach i na uniwersytetach.

Pociąg, prom kosmiczny i łaziki

Transport między miastami ma odbywać się za pomocą pociągundefinedw, ktundefinedre rundefinedwnież służą do przemieszczania się na stację promu kosmicznego. Dla indywidualnych mieszkańcundefinedw przewidziano także łaziki, pozwalające na undefinedzwiedzanieundefined okolic Marsa, położonych poza bezpiecznymi przystaniami miast.

ABIBOO zaplanowało swoje miasta przyszłości na bazie materiałundefinedw pochodzących wyłącznie z Marsa. Bez wątpienia nawiększą zaletą tej planety z naszej perspektywy jest woda, ktundefinedra nie tylko daje szansę na życie, ale także tworzenie materiałundefinedw do budowy.

fot. @ABIBOO

Nawet, jeśli projekt ABIBOO brzmi nadal jak popularno-naukowa fantazja, architekci się nie zrażają i podają konkretną datę undefinedwbicia pierwszej łopatyundefined na Czerwonej Planecie. Ich zdaniem, budowa może ruszyć w 2054 roku tak, aby umożliwić zamieszkanie pierwszej społeczności już końcem tego wieku.

Bibliografia: https://abiboo.com/ dostęp 31.03.2021

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!