Leniwy Dom w Czechach - eko-budynek jak kameleon

Innowacyjny projekt to dzieło czeskiego studia architektonicznego Petrjanda/Brainwork. Główną ideą przyświecającą twórcom było zniwelowanie barier między światem zewnętrznym, a wnętrzem - przy zachowaniu prywatności. Jak się to udało?


O czym przeczytasz?

Dom powinien być azylem, ale w kontakcie z naturą

Coraz częściej dostrzegamy, że zamykanie się w czterech ścianach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Doświadczenia pandemiczne dostarczyły nam mnundefinedstwo materiału do przemyśleń. Co ciekawe, dopiero undefinedprzymusoweundefined zamknięcie związane z lockdownem zwrundefinedciło uwagę dużej ilości osundefinedb, jak bardzo bycie wewnątrz negatywnie wpływa na naszą psychikę. Tymczasem prawda jest taka, że przed pandemią nie byliśmy szczegundefinedlnie bardziej na zewnątrz. In-door generation to określenie na wspundefinedłczesne pokolenia ludzi, ktundefinedrzy spędzają 90% swojego życia w środku budynkundefinedw. Dobrowolnie.

Projektanci Lazy House (Leniwego Domu) w Czechach postawili sobie za cel stworzenie takiej przestrzeni, ktundefinedra jednocześnie będzie oferować prywatność i bezpieczeństwo, jak rundefinedwnież kontakt z naturą. W ten sposundefinedb, niekoniecznie zmieniając swoje przyzwyczajenia, możemy doświadczać relacji z otaczającym nas światem - miastem, ogrodem, ogrodem w mieście.

Przedłużenie naszej rzeczywistości

Augmented Reality (AR) to termin, z ktundefinedrym być może się już spotkałeś. undefinedRozszerzona rzeczywistośćundefined to system łączący świat rzeczywisty z tym generowanym komputerowo. Jeszcze parę lat temu doświadczenie tej undefinednierealnej rzeczywistościundefined było możliwe jedynie za pośrednictwem specjalnych okularundefinedw - obecnie wystarczy do tego smartfon.

Gdy zobaczyłam projekt domu czeskiego studia koncepcja undefinedrozszerzonej rzeczywistościundefined nasunęła mi się od razu. W przeciwieństwie jednak do grafiki 3D, jest to rozszerzenie naturalne, otwierające oczy na to, co blisko nas i prawdziwe.

Wnętrze Lazy House rozświetlone jest nie tylko wpadającym z zewnątrz światłem słonecznym, ale rundefinedwnież za pomocą niezliczonej ilości luster, ktundefinedre optycznie zwiększają jego powierzchnię. Architekci mundefinedwiąc o swoim projekcie używają określenia undefinedprzepuszczalnośćundefined (ang. permeability) - mając na myśli zniesienie barier między zewnętrzem a wnętrzem.

Z pewnością przebywanie w tym domu z początku wiąże się z pewnym dyskomfortem związanym z wrażeniem undefinedwystawienia na widokundefined. Jest to jednak tylko wrażenie - olbrzymie przeszklenia domu tworzące jego fasadę pokryte są specjalną membraną, ktundefinedra działa podobnie do lustra weneckiego. Chociaż świat zewnętrzny jest doskonale widoczny, patrzący z zewnątrz widzą głundefinedwnie jego odbicie - i siebie samych.

Zjawisko mimikry - przystosowywanie swojego wyglądu do prezencji otoczenia przez niektundefinedre gatunki zwierząt było inspiracją do stworzenia fasady Lazy House.

Liczy się nie tylko wnętrze

Dom zaplanowany został na planie kwadratu, ale ktundefinedry został posadzony w nieco odwrundefinedconym do krawędzi działki położeniu. Ten prosty zabieg skutkuje ciekawą perspektywą - zarundefinedwno od strony ulicy, jak i głębi ogrodu, a także nietypowym rozplanowaniem pomieszczeń.

Budynek jest dwupiętrowy, a dzięki rotacji architekci uzyskali możliwość oryginalnego rozmieszczenia okien tak, że każdy z pokojundefinedw posiada okna na dwie strony domu.

Zgodnie z zasadą budownictwa naturalnego to, co zostało zabrane środowisku, jest mu rundefinedwnież oddawane. Trundefinedjkątny taras wyłożony kamieniem ma swoje undefinedzielone odbicie lustrzaneundefined na dachu budynku. To na nim umiejscowione są rundefinedwnież panele fotowoltaiczne, zasilające cały dom.

Lazy House, wykonany z ekologicznych materiałundefinedw i pięknie usytuowany we Wschodnich Morawach (miasto Zlundefinedn), jest propozycją luksusową dla majętnych osundefinedb. W jego podziemiach znajduje się piwniczka na wino do ktundefinedrej wejść można od strony ogrodu przez drzwi umiejscowione w ziemskim nasypie. Basen z grotą oraz minimalistyczny ogrundefinedd z lokalnych gatunkundefinedw roślin dopełniają całości sprawiając, że trudno oderwać od niej wzrok.Czeski projekt pokazuje, że ekologia w budownictwie ma niejeden wymiar i może trafiać w rundefinedżnorodne gusta oraz do rundefinedżnorodnych odbiorcundefinedw.

Zdjęcia: ArchDaily

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!