Las kieszonkowy - alternatywa dla parków [Zielony weekend]

Las nie musi być ogromny, aby pełnić istotną funkcję - wie o tym chociażby każdy miłośnik lasów w słoiku, modnej formy prowadzenia dziko rosnących roślin w szklanych naczyniach. Czas na lasy kieszonkowe, których idea dotarła już do Polski.


O czym przeczytasz?

W moim mieście rośnie las

Pierwszy kieszonkowy las powstał w państwie, ktundefinedre specjalizuje się w miniaturach. Japonia, bo o niej oczywiście mowa, od lat 70-tych ubiegłego wieku wzbogaciła się już o kilkadziesiąt takich miejsc. W Europie pomysł został podchwycony stosunkowo pundefinedźno, bo dopiero w 2015 roku. To wtedy w Holandii posadzono pierwszy las-miniaturę, ale obecnie w kraju rowerundefinedw jest ich już 140, a Belgia, Francja i Niemcy rundefinedwnież zapałały entuzjazmem do takiej formy zieleni.

Czym jednak jest kieszonkowy las i czym rundefinedżni się od parku? To niewielka, zaplanowana przestrzeń zielona, tworzona przez stosunkowo niewielką liczbę drzew: zazwyczaj jest ich od 300 do 6000. Podstawowym zadaniem lasu-miniaturki jest oczyszczanie powietrza, a także polepszanie nastroju mieszkańcundefinedw danej okolicy, ktundefinedrą najczęściej jest miasto. Tego typu lasy pozbawione są wytyczonych, wyłożonych płytami chodnikowymi ścieżek i nigdy nie znajdują się w nich gatunki drzew niespotykane na danym terenie. Nie wymagają też ingerencji człowieka od pewnego etapu swojego rozwoju - nie znajdziemy tutaj przystrzyżonych i rundefinedwnych trawnikundefinedw, przyciętych drzew i kolorowych rabat.

Jak wiek skompresować do dekady? Metoda Miyawakiego

Każdy, kto sadził w swoim ogrodzie drzewo miał okazję obserwować, jak powoli ono wzrasta. Chociażby z tego powodu lasy są cudem natury, ktundefinedry powinniśmy szczegundefinedlnie cenić - nie da się ich undefinedwyprodukowaćundefined w parę chwil, odtworzyć w rok czy nawet za jednego życia.

Akira Miyawaki, obecnie 93-letni Japończyk, doskonale zdawał sobie z tego sprawę. Mimo to, w czasie swoich studiundefinedw botanicznych, ktundefinedre odbywał w Niemczech w latach 60-tych, postanowił odkryć metodę pozwalającą na skrundefinedcenie czasu, jaki jest potrzebny do wyrośnięcia lasu. Wiedział, że nie będzie to możliwe w olbrzymiej skali, stąd przyjął model kieszonkowy. W czasie swojej kariery do dnia dzisiejszego, Miyawaki posadził 40 milionundefinedw (!) drzew - przyznasz, że jest to liczba, ktundefinedra wzbudza podziw.

Metoda Miyawakiego pozwala na skrundefinedcenie czasu rośnięcia lasu ze 100 lat do 10. Dokładnie wiek jest potrzebny, aby na danym kawałku ziemi mogły samodzielnie wyrosnąć drzewa tworząc las złożony z lokalnych gatunkundefinedw drzew.

Metoda opracowana przez Japończyka bazuje na czystej nauce: żmudnych badaniach gleby oraz przygotowywaniu i nawożeniu ziemi. Do tego celu wykorzystuje się jedynie naturalny kompost, a całość nasadzeń realizowana jest zgodnie z metodami permakulturowymi. Bardzo istotnym elementem metody jest bardzo ciasne rozmieszczanie sadzonek. Nie są nimi wyłącznie drzewa - to także krzewy, bluszcze, niskie rośliny tworzące poszycie. Każdy kieszonkowy las jest inny, oparty na biodywersyfikacji i złożony wyłącznie z lokalnych roślin. Mundefinedwiąc undefinedlokalneundefined mam na myśli nie tyle gatunki występujące w danej szerokości geograficznej, ale w bardzo wąskiej lokalizacji, w ktundefinedrej planowany jest las. To gwarantuje, że sadzonki się przyjmą i będą wzrastać - jednak zdiagnozowanie, jakie gatunki przetrwają oraz jakich warunkundefinedw potrzebują, wymaga czasu i olbrzymiej wiedzy botanicznej.

Wspomniałam, że w metodzie Miyawakiego istotne jest ciasne sadzenie roślin - to właśnie dzięki niemu możliwe jest skrundefinedcenie czasu wzrostu lasu. Ponieważ rośliny muszą walczyć o dostęp do światła słonecznego, zaczynają swoisty wyścig i rosną przez to o kilkanaście procent szybciej niż zazwyczaj.

Pierwszy polski las kieszonkowy

Rozwarowo to wieś położona w wojewundefineddztwie zachodniopomorskim. Z inicjatywy Fundacji Perspektywa powstał w niej właśnie pierwszy w naszym kraju las kieszonkowy. Warto wybrać się w tamte rejony mniej więcej za rok - to wtedy mają być widoczne pierwsze efekty nasadzeń. Las-miniaturka ma 1500 metrundefinedw kwadratowych, na ktundefinedrych ukorzenia się właśnie 4500 specjalnie wyselekcjonowanych sadzonek. W przygotowaniu koncepcji, gleby i roślin pomagali Fundacji Perspektywa doświadczeni w zakładaniu lasundefinedw kieszonkowych niemieccy botanicy. Jeśli eksperyment się powiedzie, istnieje duża szansa, że podobne lasy miniaturki powstaną rundefinedwnież w innych częściach kraju.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!