Zielony dach zwolni z podatku od nieruchomości. Gdzie? W Katowicach!

Katowice od lat zabiegają o to, aby być postrzegane jako “zielone miasto”, a nowa ekologiczna inicjatywa władz wpisuje się w to działanie. Przygotowano projekt uchwały zwalniającej z podatku od nieruchomości właścicieli budynków pokrytych zielenią.


O czym przeczytasz?

Mieszkańcy docenieni, zielone budynki cieszą oczy

Komisja Klimatu Rady Miasta Katowice postanowiła docenić mieszkańców budynków na których przybywa zieleni. Okazuje się, że najczęściej wertykalne ogrody, zielone dachy i fasada budynku są oddolną inicjatywą społeczną mieszkańców, którzy samodzielnie dbają o tego typu roślinność. 

Do wniosku Komisji przychylił się prezydent Katowic - Marcin Krupa. Projekt uchwały zakłada, że mieszkańcy budynków zwiększających ilość roślinności w mieście będą zwolnieni z podatku od nieruchomości na początku na rok. Jeśli zieleń będzie pielęgnowana i zostanie utrzymana w kolejnych latach, zwolnienie będzie obowiązywać dłużej. 

Nie wystarczy jedna doniczka

Oczywiście w ramach projektu uchwały znalazły się dokładne warunki, które określają, jaka ilość roślinności jest podstawą do czerpania profitów. W przypadku zielonego dachu konieczne jest pokrycie nim całej połaci. Ogród wertykalny powinien znajdować się na co najmniej połowie ściany, w odróżnieniu od zielonej fasady, która powinna zakrywać całą ścianę i być ukorzeniona w podłożu.

Stuprocentowe zwolnienie z podatku od nieruchomości może dotyczyć budynków wyłącznie do 6 pięter. Jeśli budynek jest wyższy - jego mieszkańcy po spełnieniu powyższych warunków mogą liczyć na obniżenie podatku o połowę.

Wymierna korzyść - nie tylko materialna

Pielęgnowanie i zakładanie kolejnych ogrodów - w pionie, poziomie, na dachu i na ziemi - przynosi jedynie pozytywne rezultaty, dlatego jak najbardziej powinno się do tego zachęcać. Przede wszystkim, rośliny oczyszczają efektywnie powietrze z dwutlenku węgla, co wpływa na zmniejszenie smogu. To jednak nie wszystko. Dowiedziono wielokrotnie, że zieleń jest najbardziej efektywnym sposobem obniżania temperatury w miastach, co przy kolejnych falach upałów powinno nas szczególnie interesować. Redukcja efektu tzw. miejskich wysp ciepła wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców, ale także zmniejsza koszty związane np. z użyciem klimatyzacji. 

Zielone oazy to również miejsce do zamieszkania dla ptaków i pożytecznych owadów, a zatem przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności w miastach. Warto też mieć na uwadze, że roślinność zwiększa retencję wodną i zmniejsza ryzyko podtopień. 

Inicjatywa władz Katowic jest pierwszą tego typu w Polsce - być może inne miasta pójdą podobną drogą.

Zdjęcie: Katowice.eu

Czy wiesz, dlaczego powinniśmy dbać o jerzyki w mieście? Przeczytaj o tym, jak pozbyć się komarów!

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement