PARTNEREM ARTYKUŁU JEST BANK
BNP PARIBAS

Drzewa pomagają zapobiegać depresji - naukowcy potwierdzają

Mieszkanie w sąsiedztwie drzew obiektywnie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji, jak dowodzą naukowcy na łamach styczniowego Scientific Report. Skąd to wiadomo? Pierwszy raz zastosowano niecodzienną metodę: policzono recepty na antydepresanty.


O czym przeczytasz?

Zielono mi - o kojącym wpływie natury na psychikę

O tym, że zieleń uspokaja, wiadomo nie od dzisiaj. Spacery na łonie natury zalecane są od dawna przez psychologów i psychiatrów, a w Finlandii zmagającej się z wyjątkowo wysokim odsetkiem przypadków depresji i samobójstw - chodzenie po lesie przepisywanie jest na receptę. 

Lasoterapia działa

W Japonii od lat osiemdziesiątych funkcjonuje termin shinrinyoku, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza “leśną kąpiel”. Państwo przeznaczyło 4 miliardy dolarów na wprowadzenie koncepcji lasoterapii w życie: w ramach akcji powstało 100 Leśnych Centrów Terapeutycznych, których powierzchnia wynosi co najmniej 0,3 ha przy zachowaniu szerokości minimum 20 metrów każdego terenu zielonego. Drzewa w tych leczniczych parkach mają ponad 5 metrów, a wszystkie te precyzyjne wytyczne mają na celu zapewnienie odwiedzającym wrażenie “zatopienia” się w zieleni. Statystyki wykazują, że po ścieżkach terapeutycznych każdego roku spaceruje w Japonii 5 milionów ludzi. W ślad Kraju Kwitnącej Wiśni poszła również Korea Południowa i Chiny. 

W Polsce funkcjonuje projekt Leczenie Lasem organizowany przez Lasy Państwowe - na stronie Czas w Las znaleźć można inspiracje do leśnych wędrówek w dowolnym miejscu kraju. Chcesz wiedzieć więcej o tajemniczym życiu lasu? Sprawdź Echa Lasu - ten wyjątkowy kanał w serwisie Youtube w przystępny sposób przybliży Ci zjawiska zachodzące w przyrodzie, zaprezentuje różnorodne gatunki polskich zwierząt i przedstawi pracę leśników.

Las współpracuje z Twoim ciałem

Czy znasz to uczucie, gdy po krótkim czasie odpoczynku na łonie natury czujesz się bardziej beztroski i spokojny? To naturalna reakcja fizjologiczna organizmu - już kwadrans chodzenia po lesie znacznie wpływa na naszą gospodarkę hormonalną, a nawet układ krwionośny. 

Yoshifumi Miyazaki wraz z grupą naukowców przeprowadzili w Japonii badanie. Polegało ono na zachęceniu 84 badanych do odbycia wędrówki po lesie oraz - dla porównania - takiej samej grupy do przechadzki po centrum miasta. Po spacerze zmierzono kilka parametrów fizjologicznych u obu grup. U osób, które spacerowały po zielonym terenie, zanotowano spadek hormonu stresu (kortyzolu) o 16% i ciśnienia krwi o 2%. “Uspokoiło” się również ich serce - średnio biło o 4% wolniej. U grupy kontrolnej nie stwierdzono żadnych pozytywnych zmian. 

Spacer po lesie na receptę

Co jest powodem, dla którego zieleń działa dla nas tak kojąco? Zdaniem specjalistów, przyczyn należy poszukiwać w naszych korzeniach - ewolucyjnie wywodzimy się z terenów zielonych, a mieszkanie w zurbanizowanym społeczeństwie nam nie służy. Nie brakuje również bardziej oczywistych badań dotyczących jakości powietrza w lasach czy mikroorganizmów go zamieszkujących, a także ich pozytywnym wpływie na układ oddechowy. 

Antydepresanty a mieszkanie z widokiem na drzewa

Drzewa w miastach to inwestycja w zdrowie

Dotychczas prowadzone badania nad wpływem zieleni na nasze psychiczne samopoczucie były jednomyślne, ale przeprowadzane na stosunkowo niewielkich grupach. Ich dodatkowym mankamentem był również brak oparcia na obiektywnych przesłankach - większość badań uwzględniała głównie indywidualne odczucia osób badanych. Naukowcy z Lipska i Jeny postanowili zatem bazować na “twardych” danych i zdecydowali się na niecodzienną metodologię: zestawienie ze sobą liczby recept na antydepresanty i ilości drzew w danej okolicy. W badaniu wzięto pod uwagę aż 10 tysięcy mieszkańców Lipska - uwzględniono również dodatkowe zmienne, jak wiek, masa ciała, płeć i zatrudnienie. 

Wnioski okazały się jednoznaczne: im większa ilość drzew w sąsiedztwie (definiowanym jako 100 metrów od miejsca zamieszkania), tym recept na antydepresanty przepisywanych mniej. Co ważne, korelacja ta jest bardzo widoczna w grupach ryzyka - czyli w przypadku osób starszych lub o mniejszej sprawności ruchowej.

W dobie pandemii koronawirusa badanie to ma jeszcze dodatkowy wymiar - w pewnym stopniu, wszyscy mamy ograniczoną mobilność. 

Nie masz wokół drzew? Wprowadź do domu rośliny doniczkowe

W Wielkiej Brytanii lekarze pierwszego kontaktu przepisują swoim pacjentom… rośliny doniczkowe. Ten sposób na polepszenie samopoczucia został zapoczątkowany przez lekarkę w Manchesterze - mieście, które słynie z wysokiego poziomu hałasu i niewielkiej ilości zieleni. Co ciekawe, jedno z badań potwierdza, że już 40 sekund spędzonych na pielęgnowaniu roślin na parapecie może znacznie wpłynąć na efektywność - to informacja nie tylko dla pracowników, ale również pracodawców starających się stworzyć przyjazne miejsce pracy.

Rośliny doniczkowe poprawiają sampoczucie

Rośliny doniczkowe przede wszystkim pięknie wyglądają, ale także mogą wspomagać oczyszczacze powietrza w walce z atakującym nasze mieszkania smogiem i - jak się okazuje - polepszać nasze samopoczucie. Ich codzienna pielęgnacja i doglądanie jest doskonałym remedium na stres. Nie wiesz, na co się zdecydować? Sprawdź, jakie rośliny doniczkowe będą modne w 2021 roku.

Chroniąc drzewa inwestujemy w siebie

We wnioskach do badania opublikowanego w Scientific Report naukowcy zwracają uwagę na to, jak ważne jest pamiętanie o uwzględnieniu zieleni w przestrzeni miejskiej. W Polsce wciąż mamy z tym problem - chociaż coraz więcej nowopowstających osiedli posiada skwery i mini-parki, likwidowanie terenów zielonych w miastach jest działaniem nagminnym. Warto rozważyć interweniowanie do lokalnych władz w tej sprawie. A jeśli posiadamy własny ogródek - kilkukrotnie przemyśleć wycinkę starego drzewa

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat