PARTNEREM ARTYKUŁU JEST BANK
BNP PARIBAS

Drzewa pomagają zapobiegać depresji - naukowcy potwierdzają

Mieszkanie w sąsiedztwie drzew obiektywnie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji, jak dowodzą naukowcy na łamach styczniowego Scientific Report. Skąd to wiadomo? Pierwszy raz zastosowano niecodzienną metodę: policzono recepty na antydepresanty.


O czym przeczytasz?

Zielono mi - o kojącym wpływie natury na psychikę

O tym, że zieleń uspokaja, wiadomo nie od dzisiaj. Spacery na łonie natury zalecane są od dawna przez psychologundefinedw i psychiatrundefinedw, a w Finlandii zmagającej się z wyjątkowo wysokim odsetkiem przypadkundefinedw depresji i samobundefinedjstw - chodzenie po lesie przepisywanie jest na receptę.

Lasoterapia działa

W Japonii od lat osiemdziesiątych funkcjonuje termin shinrinyoku, ktundefinedry w dosłownym tłumaczeniu oznacza undefinedleśną kąpielundefined. Państwo przeznaczyło 4 miliardy dolarundefinedw na wprowadzenie koncepcji lasoterapii w życie: w ramach akcji powstało 100 Leśnych Centrundefinedw Terapeutycznych, ktundefinedrych powierzchnia wynosi co najmniej 0,3 ha przy zachowaniu szerokości minimum 20 metrundefinedw każdego terenu zielonego. Drzewa w tych leczniczych parkach mają ponad 5 metrundefinedw, a wszystkie te precyzyjne wytyczne mają na celu zapewnienie odwiedzającym wrażenie undefinedzatopieniaundefined się w zieleni. Statystyki wykazują, że po ścieżkach terapeutycznych każdego roku spaceruje w Japonii 5 milionundefinedw ludzi. W ślad Kraju Kwitnącej Wiśni poszła rundefinedwnież Korea Południowa i Chiny.

W Polsce funkcjonuje projekt Leczenie Lasem organizowany przez Lasy Państwowe - na stronie Czas w Las znaleźć można inspiracje do leśnych wędrundefinedwek w dowolnym miejscu kraju. Chcesz wiedzieć więcej o tajemniczym życiu lasu? Sprawdź Echa Lasu - ten wyjątkowy kanał w serwisie Youtube w przystępny sposundefinedb przybliży Ci zjawiska zachodzące w przyrodzie, zaprezentuje rundefinedżnorodne gatunki polskich zwierząt i przedstawi pracę leśnikundefinedw.

Las wspundefinedłpracuje z Twoim ciałem

Czy znasz to uczucie, gdy po krundefinedtkim czasie odpoczynku na łonie natury czujesz się bardziej beztroski i spokojny? To naturalna reakcja fizjologiczna organizmu - już kwadrans chodzenia po lesie znacznie wpływa na naszą gospodarkę hormonalną, a nawet układ krwionośny.

Yoshifumi Miyazaki wraz z grupą naukowcundefinedw przeprowadzili w Japonii badanie. Polegało ono na zachęceniu 84 badanych do odbycia wędrundefinedwki po lesie oraz - dla porundefinedwnania - takiej samej grupy do przechadzki po centrum miasta. Po spacerze zmierzono kilka parametrundefinedw fizjologicznych u obu grup. U osundefinedb, ktundefinedre spacerowały po zielonym terenie, zanotowano spadek hormonu stresu (kortyzolu) o 16% i ciśnienia krwi o 2%. undefinedUspokoiłoundefined się rundefinedwnież ich serce - średnio biło o 4% wolniej. U grupy kontrolnej nie stwierdzono żadnych pozytywnych zmian.

Spacer po lesie na receptę

Co jest powodem, dla ktundefinedrego zieleń działa dla nas tak kojąco? Zdaniem specjalistundefinedw, przyczyn należy poszukiwać w naszych korzeniach - ewolucyjnie wywodzimy się z terenundefinedw zielonych, a mieszkanie w zurbanizowanym społeczeństwie nam nie służy. Nie brakuje rundefinedwnież bardziej oczywistych badań dotyczących jakości powietrza w lasach czy mikroorganizmundefinedw go zamieszkujących, a także ich pozytywnym wpływie na układ oddechowy.

Antydepresanty a mieszkanie z widokiem na drzewa

Drzewa w miastach to inwestycja w zdrowie

Dotychczas prowadzone badania nad wpływem zieleni na nasze psychiczne samopoczucie były jednomyślne, ale przeprowadzane na stosunkowo niewielkich grupach. Ich dodatkowym mankamentem był rundefinedwnież brak oparcia na obiektywnych przesłankach - większość badań uwzględniała głundefinedwnie indywidualne odczucia osundefinedb badanych. Naukowcy z Lipska i Jeny postanowili zatem bazować na undefinedtwardychundefined danych i zdecydowali się na niecodzienną metodologię: zestawienie ze sobą liczby recept na antydepresanty i ilości drzew w danej okolicy. W badaniu wzięto pod uwagę aż 10 tysięcy mieszkańcundefinedw Lipska - uwzględniono rundefinedwnież dodatkowe zmienne, jak wiek, masa ciała, płeć i zatrudnienie.

Wnioski okazały się jednoznaczne: im większa ilość drzew w sąsiedztwie (definiowanym jako 100 metrundefinedw od miejsca zamieszkania), tym recept na antydepresanty przepisywanych mniej. Co ważne, korelacja ta jest bardzo widoczna w grupach ryzyka - czyli w przypadku osundefinedb starszych lub o mniejszej sprawności ruchowej.

W dobie pandemii koronawirusa badanie to ma jeszcze dodatkowy wymiar - w pewnym stopniu, wszyscy mamy ograniczoną mobilność.

Nie masz wokundefinedł drzew? Wprowadź do domu rośliny doniczkowe

W Wielkiej Brytanii lekarze pierwszego kontaktu przepisują swoim pacjentomundefined rośliny doniczkowe. Ten sposundefinedb na polepszenie samopoczucia został zapoczątkowany przez lekarkę w Manchesterze - mieście, ktundefinedre słynie z wysokiego poziomu hałasu i niewielkiej ilości zieleni. Co ciekawe, jedno z badań potwierdza, że już 40 sekund spędzonych na pielęgnowaniu roślin na parapecie może znacznie wpłynąć na efektywność - to informacja nie tylko dla pracownikundefinedw, ale rundefinedwnież pracodawcundefinedw starających się stworzyć przyjazne miejsce pracy.

Rośliny doniczkowe poprawiają sampoczucie

Rośliny doniczkowe przede wszystkim pięknie wyglądają, ale także mogą wspomagać oczyszczacze powietrza w walce z atakującym nasze mieszkania smogiem i - jak się okazuje - polepszać nasze samopoczucie. Ich codzienna pielęgnacja i doglądanie jest doskonałym remedium na stres. Nie wiesz, na co się zdecydować? Sprawdź, jakie rośliny doniczkowe będą modne w 2021 roku.

Chroniąc drzewa inwestujemy w siebie

We wnioskach do badania opublikowanego w Scientific Report naukowcy zwracają uwagę na to, jak ważne jest pamiętanie o uwzględnieniu zieleni w przestrzeni miejskiej. W Polsce wciąż mamy z tym problem - chociaż coraz więcej nowopowstających osiedli posiada skwery i mini-parki, likwidowanie terenundefinedw zielonych w miastach jest działaniem nagminnym. Warto rozważyć interweniowanie do lokalnych władz w tej sprawie. A jeśli posiadamy własny ogrundefineddek - kilkukrotnie przemyśleć wycinkę starego drzewa.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!