Maseczka - nowy rodzaj śmieci. O tym, jak nasze pandemiczne zwyczaje wpływają na środowisko

Do mórz i oceanów w 2020 roku spłynęło ponad 1,5 miliarda jednorazowych maseczek. A to nie jedyne śmieci, jakie w pandemii generujemy na potęgę. Jak to się przekłada na nasz domowy budżet?


O czym przeczytasz?

Maseczka w morzu

Jednorazowe maseczki szkodliwe jak jednorazowe słomki

OceansAsia to organizacja, ktundefinedrej misją jest interweniowanie w kwestiach związanych z eksploatowaniem mundefinedrz i oceanundefinedw oraz kryzysowe reagowanie w przypadku przestępstw ekologicznych. Zgodnie z raportem przez nią przedstawionym, w roku 2020 w wodnym ekosystemie pojawił się nowy rodzaj śmieci: jednorazowe maseczki. I to w zatrważającej ilości, przekraczającej 1,5 miliarda. Wszystko wskazuje na to, że bieżący rok nie będzie pod tym względem lepszy.

Niepozorne jednorazowe maseczki są wielkim zagrożeniem dla flory i fauny mundefinedrz i oceanundefinedw. Składają się między innymi z polipropylenu, ktundefinedrego rozkład w wodnym środowisku wynosi ok. 450 lat. Przez cały ten czas maseczki będą emitować drobiny mikroplastiku, ktundefinedry jest niebezpieczny rundefinedwnież dla nas - spożywających owoce morza.

undefinedMniej więcej sześć tygodni po pojawieniu się w Hong Kongu wirusa Covid-19, czyli w lutym ubiegłego roku, zaczęliśmy znajdować na plażach na olbrzymie ilości masek - powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji dr Teale Phelps Bondaroff, jeden z zarządzających OceansAsia. - Co ważne, przed pandemią nie natrafialiśmy na taki rodzaj śmieci.undefined

Maseczki jednorazowe

Wystarczy się przejść ulicami miast, ale nawet i uczęszczanymi szlakami w lasach aby zauważyć, że ten znak rozpoznawczy pandemii jest wszędzie - i ewidentnie zostanie z nami na bardzo długo, jeśli nie zaczniemy działać.

Maseczka to jednak nie jedyny rodzaj zanieczyszczeń, jakie masowo zaczęliśmy produkować w czasach koronawirusa.

Produkowanie śmieci sporo nas kosztuje - dosłownie

W pandemii produkujemy znacznie większą ilość śmieci, niż do tej pory - o tym fakcie informują niemal wszystkie oddziały zajmujące się gospodarką odpadami komunalnymi. Ceny wywozu śmieci idą w gundefinedrę - początkiem roku większość z nas miała okazję się o tym ponownie przekonać, niezależnie od miejsca zamieszkania. Obecnie cena za odbiundefinedr śmieci wynosi nawet 33 złote od osoby w domu jednorodzinnym za miesiąc. Jak łatwo policzyć, dla trzyosobowej rodziny to prawie 1200 złotych w skali roku czyli niewiele mniej, niż wynosi średni rachunek za prąd za ten sam okres.

Głundefinedwną przyczyną podwyżek są problemy w realizacji unijnych celundefinedw, jednak rundefinedwnież to, że gospodarstwa domowe w 2020 wystawiły do utylizacji nawet dwa razy więcej śmieci, niż przed koronawirusem. Firmy odbierające odpady alarmują, że nadal nie umiemy odpowiednio segregować śmieci, co dodatkowo podbija generowane koszty.

Jakich śmieci przybywa? Wszystkich, ale oczywiście głundefinedwnie plastiku. Wciąż produkty nieopakowane w plastik są stosunkowo trudno dostępne. Od czasu, gdy spędzamy mnundefinedstwo czasu w domach, więcej gotujemy, więcej sprzątamy, ale też więcej zamawiamy w internecie (przeczytaj o tym, jak bardziej ekologicznie kupować online). To jednak nie wszystko. Ubiegły rok upłynął pod znakiem młotka i farby - pierwsze miesiące lockdownu Polacy masowo wykorzystywali na odświeżenie swojego lokum, co rundefinedwnież doprowadziło do produkcji odpadundefinedw poremontowych.

Czym jeszcze śmiecimy w pandemii? Jednorazowymi rękawiczkami, jednorazowymi fartuchami (kto był u fryzjera w ostatnich miesiącach, ten miał okazję się o tym przekonać), jednorazowymi foliundefinedwkami, ktundefinedrych znowu przybywa np. na stoiskach z pieczywem.

Śmieci w pandemii. Kompromis między bezpieczeństwem a ekologią

Jednorazowe maseczki, podobnie jak rękawiczki, to oczywiście środki ochrony osobistej i jako takie mają za zadanie zapobiegać zarażeniu. Nie zawsze rezygnacja z nich jest możliwa, jeśli jako priorytet stawiamy zdrowie swoje i naszych bliskich. Jest jednak kilka rzeczy, ktundefinedre możemy zrobić, aby nie poświęcając swojego bezpieczeństwa, być bardziej przyjaznym środowisku:

  • używajmy masek wielorazowych zamiast jednorazundefinedwek. Liczne badania naukowe potwierdzają, że dla osundefinedb nie będących na pierwszej linii walk z koronawirusem, wielorazowe maseczki używane w odpowiedni sposundefinedb (często prane i rozsądnie przechowywane) stanowią wystarczające zabezpieczenie.
  • używajmy żeli odkażających zamiast rękawiczek jednorazowych, jeśli mamy taką możliwość.
  • starajmy się wybierać produkty spożywcze w biodegradowalnych opakowaniach i/lub kupować większe opakowania zbiorcze.
  • zabierajmy do sklepu własne pojemniki i siatki wielorazowe.
  • edukujmy się w zakresie segregacji śmieci. Czy wiesz, jak prawidłowo pozbyć się puszki z resztką po farbie, do jakiego pojemnika wrzucić kości z rosołu, a do jakiego opakowanie po kremie do twarzy?
  • kupujmy odpowiedzialnie - w dobie pandemii mocno wzrosła sprzedaż online. Niestety, tym samym wzrosła rundefinedwnież liczba zakupundefinedw nieprzemyślanych. Odbijają się one na naszej kieszeni, ale też na śladzie węglowym, jaki zostawiamy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!