PARTNEREM ARTYKUŁU JEST
esoleo

Jak magazynuje się energię z fotowoltaiki?

Efektywność instalacji fotowoltaicznej zmienia się w trakcie roku i w naturalny sposób wpływa na nią długość i jakość nasłonecznienia. Co zrobić z nadwyżką energii latem i jak poradzić sobie z niedoborem energii zimą?


O czym przeczytasz?

To, ile dana instalacja fotowoltaiczna produkuje energii, zależy od projektu, wedle ktundefinedrego została wykonana, jej montażu i umiejscowienia oraz aktualnej pory roku. Zazwyczaj w okresie zimowym panele fotowoltaiczne produkują mniej energii, ktundefinedra nie pokrywa w pełni bieżącego zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego na prąd. Z kolei latem zazwyczaj moduły generują nadwyżkę energetyczną - jakie są sposoby jej magazynowania i czy warto je stosować?

Klasyczny sposundefinedb magazynowania energii z fotowoltaiki: net-metering

Ten sposundefinedb nie jest w istocie magazynowaniem energii, ale jest formą odzyskiwania wyprodukowanej przez daną instalację energii. To najpopularniejsza metoda jej undefinedprzechowywaniaundefined i polega na oddawaniu do sieci w ramach umowy prosumenckiej nadmiaru energii, a następnie jej odbieraniu w czasie większego zapotrzebowania. Opłatą za taką formę magazynowania jest 20% z dostarczonej do zakładu energetycznego energii. Dzieje się to bezgotundefinedwkowo na mocy ustawy o OZE z 2016 roku. Taki system rozliczeń to net-metering i może być stosowany przez osoby prywatne oraz małe firmy, ktundefinedre wykorzystują produkowaną moc na własne potrzeby, a nie w celach komercyjnych.

Podpisanie umowy prosumenckiej wymaga zamontowania licznika dwukierunkowego, ktundefinedry mierzy, ile energii zostało wysłane od danego odbiorcy i ile zostało przez niego pobrane. W czasie nadprodukcji energii, przesył do sieci następuje automatycznie. Za każdą 1 kWh wysłaną do sieci prosument odbiera 0,8 kWh przy instalacjach o mocy mniejszej niż 10 kW. W przypadku większych instalacji, prosument może odebrać 0,7 kWh.

Popularność tego rozwiązania wynika z jego wygody. Trudno też zaprzeczyć, że net-metering jest korzystny. Jeśli instalacja jest dobrze zaprojektowana i jej parametry są dopasowane do potrzeb gospodarstwa domowego, rachunki za prąd zostają obniżone nawet o 90%, a zwrot z inwestycji następuje już po paru latach.

Problemem jednak jest fakt, że dni takiej formy rozliczania produkowanej energii dobiegają końca - najnowszy projekt ustawy przewiduje likwidację statusu prosumenta. Z tego też względu wzrasta zainteresowanie alternatywnymi formami magazynowania energii.

Instalacja fotowoltaiczna u prywatnego inwestora wykonana przez firmę ESOLEO

Magazynowanie energii fotowoltaicznej w akumulatorach

Przeważająca liczba instalacji jest stale podłączona do sieci elektroenergetycznej, co oznacza, że funkcjonuje on-grid. Istnieją jednak rozwiązania umożliwiające odłączenie się od niej i funkcjonowanie off-grid. Najbardziej popularną metodą magazynowania nadwyżek energii, gdy nie jest możliwe jej przesyłanie do sieci, są akumulatory.

Akumulatory takie mają określoną pojemność i umożliwiają korzystanie ze zgromadzonej w nich energii, gdy zachodzi taka potrzeba. Większość akumulatorundefinedw jest litowo-jonowych lub kwasowo-ołowiowych. Najnowsze rozwiązania, wykonane w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej są uznawane za bezpieczniejsze i teoretycznie bardziej wydajne, niestety są rundefinedwnież znacznie droższe.

A cena akumulatorundefinedw - niezależnie od ich rodzaju - jest już i tak bardzo wysoka. Instalacja off-grid wymaga nie tylko montażu modułundefinedw, inwertera wyspowego i akumulatorundefinedw, ale rundefinedwnież regulatorundefinedw ładowania, ktundefinedre monitorują poziom naładowania akumulatora i chronią go przed nadmiernym obciążeniem energią, a także cofaniem się prądu do modułundefinedw.

Oczywiście dla akumulatora należy wygospodarować dodatkowe miejsce w pobliżu inwertera, co stanowi dodatkową przeszkodę.

Superkondensatory, czyli energia o dużej gęstości

Superkondensatory w dużym skrundefinedcie to akumulatory, ktundefinedre umożliwiają magazynowanie energii o bardzo dużej gęstości. Dzięki temu możliwe jest pobieranie energii z dużą mocą. Za superkondensatorami przemawia też ich wydajność i trwałość. Ich użytkowanie na przestrzeni lat nie zmienia się znacząco, czego niestety nie można powiedzieć o akumulatorach, ktundefinedre tracą swoją pojemność. Skraca się rundefinedwnież czas, w ktundefinedrym możliwe jest magazynowanie w nich energii bez strat. Jak łatwo się domyśleć, superkondensatory są drogimi sprzętami - nierzadko droższymi od samej instalacji.

Magazynowanie energii w wodzie i zmiana codziennych nawykundefinedw

Rozsądne zarządzanie energią w gospodarstwie domowym rundefinedwnież jest sposobem na magazynowanie energii. Najczęściej stosowanym sposobem jest wykorzystywanie nadwyżek energii do ogrzewania wody, zasilania pompy ciepła, ogrzewania podłogowego, klimatyzacji. Obecnie, gdy powoli wzrasta popularność samochodundefinedw hybrydowych i elektrycznych, nadwyżkę energii można wykorzystać do naładowania akumulatora pojazdu.

Ładowarka auta w domu

Warto także korzystać z inteligentnych licznikundefinedw oraz systemundefinedw umożliwiających włączanie i wyłączanie rundefinedżnych domowych sprzętundefinedw w czasie, gdy następuje największa produkcja mocy.

Inteligentny licznik i wykorzystanie energii z fotowoltaiki.

Opłacalność magazynowania energii z fotowoltaiki

Zdecydowanie zakup akumulatorundefinedw czy superkondensatora znacznie zwiększa koszt całej instalacji, co w przypadku gospodarstw domowych pozbawione jest uzasadnienia ekonomicznego. Potwierdza to członek zarządu ESOLEO, Krzysztof Dziaduszyński:

undefinedInwestycje w magazyny energii w tym momencie nie są opłacalne, bo technologia - chociaż bardzo zaawansowana - jest po prostu zbyt droga. Lepiej postawić na zarządzanie energią i autokonsumpcję niż gromadzenie energii w akumulatorach, jakie są obecnie dostępne na rynkuundefined.

Pełny wywiad z Krzysztofem Dziaduszyńskim na temat przyszłości fotowoltaiki i jej opłacalności w Polsce w 2022 roku: "Węgiel to stabilne źrundefineddło energii, ale niestabilne cenowo i podażowo. Za OZE przemawia nie tylko ekologia, ale także ekonomiaundefined

Inwestowanie w przydomowe elektrownie jest ekonomicznym i ekologicznym sposobem na pozyskiwanie darmowej (po zwrocie z inwestycji) energii. Ma to miejsce jednak tylko wtedy, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług sprawdzonej i doświadczonej firmy, takiej jak ESOLEO. Umundefinedw się na bezpłatną konsultację z ekspertem i skorzystaj z 3000 rabatu na instalację.

Jeśli jednak chodzi o magazynowanie energii - dopiero w nadchodzących latach możemy spodziewać się wzrostu opłacalności dostępnych metod.

Po więcej informacji na temat fotowoltaiki zapraszamy na kanał YouTube. Zachęcamy do obejrzenia naszego cyklu materiałundefinedw edukacyjnych #OkiemEksperta, ktundefinedry realizujemy wespundefinedł z ESOLEO.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!