Jak wykorzystać energię z PV do maksimum? Pomoże inteligentny licznik

Efektywne zarządzanie produkowaną energią to jedno z największych wyzwań dla posiadaczy instalacji PV. Najwięcej energii powstaje zazwyczaj wtedy, gdy domowników nie ma w domu. Jak zoptymalizować zużycie energii przy pomocy inteligentnego licznika?


O czym przeczytasz?

Realizacja instalacji: ESOLEO

Monitorowanie pracy instalacji

Przede wszystkim należy powiedzieć, że nie jesteśmy w stanie zarządzać produkowaną przez instalację energią, jeśli nie monitorujemy przepływu tej energii. I dlatego liczniki inteligentne są idealnym wsparciem w optymalizowaniu domowej gospodarki prądem.

Falowniki, stanowiące stały element instalacji fotowoltaicznej, podają informacje na temat tego, ile energii zostało wyprodukowanej w określonym przedziale czasowym. Mundefinedwiąc inaczej, ile kilowatogodzin energii zostało przetworzonych za pomocą modułundefinedw fotowoltaicznych naszej instalacji. Tylko że falownik nie jest w stanie podać nam informacji na temat tego, w jaki sposundefinedb ta energia została (lub nie) spożytkowana. Montaż inteligentnego licznika pozwala dokładnie obliczyć, ile wyprodukowanej przez naszą instalację energii undefinedzostajeundefined w domowych urządzeniach, ile jest wprowadzonej do sieci, a ile musimy dokupić, aby prowadzić życie w naszym trybie.

Oczywiście inteligentne liczniki nie zrobią całej pracy za nas - jednak zrozumienie naszego sposobu konsumowania energii pozwala zastanowić się nad tym, czy część czynności i zadań naszego AGD nie może być wykonywanych w czasie, gdy mamy nadwyżki energetyczne.

Wiele licznikundefinedw, jeden falownik - system doskonały

Chociaż nazwa undefinedlicznik inteligentnyundefined może onieśmielać, tak naprawdę nie jest to skomplikowane urządzenie. To urządzenie jedynie dokładnie mierzy takie parametry jak napięcie, moc w każdej z faz, częstotliwość i przesunięcia fazowe. Gdy już zdiagnozujemy, kiedy mamy największe pobory energii, kiedy jej najwięcej produkujemy i kiedy najbardziej nam ona undefineduciekaundefined, będziemy w stanie podjąć decyzję o odpowiednim rozplanowaniu poszczegundefinedlnych stałych domowych czynności, jak np. podgrzewania wody.

Inteligentny licznik może pomagać w decyzji, czy załączać dodatkowe urządzenia, kiedy na podstawie zgromadzonych danych okazuje się, że nadmiar energii miałby zostać wprowadzony do sieci. Najlepiej to wyjaśnić na przykładzie bojlera - podgrzanie wody jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż undefinedoddanieundefined prądu.

Do jednego falownika można podłączyć nawet kilka licznikundefinedw inteligentnych, ktundefinedre zazwyczaj umiejscawia się przy urządzeniach o największym poborze energii (bojler, pompa ciepła etc.). Tego typu liczniki mogą być zastosowane zarundefinedwno w nowo montowanych instalacjach, jak i już funkcjonujących. W tych pierwszych oczywiście wiąże się to z mniejszą liczbą problemundefinedw, takich jak np. poprowadzenie stosownych kabli. Chociaż łączenie licznikundefinedw z falownikiem może rundefinedwnież przebiegać bezprzewodowo, specjaliści zalecają jednak włączanie licznikundefinedw w sposundefinedb trwały do instalacji, ponieważ tylko taki sposundefinedb gwarantuje prawidłowe pomiary.

Rozsądne gospodarowanie produkowaną energią i zwiększanie autokonsumpcji przyspiesza zwrot z inwestycji, jaką jest instalacja PV, a dodatkowo odciąża sieć energetyczną. To z kolei zmniejsza ryzyko czasowego wyłączania instalacji PV w godzinach szczytowej produkcji. Wsparcie posprzedażowe od doświadczonej firmy fotowoltaicznej jest rundefinedwnież kluczowe w optymalnym wykorzystywaniu możliwości naszej domowej instalacji - dlatego warto ufać wyłącznie sprawdzonym firmom od lat świadczącym takie usługi, jak marka ESOLEO.

Interesują Cię treści dotyczące paneli fotowoltaicznych i pozyskiwania energii z promieni słonecznych? Zachęcamy do obejrzenia naszej serii materiałundefinedw edukacyjnych #OkiemEksperta, ktundefinedrą realizujemy wespundefinedł z ESOLEO. Filmy są już dostępne na Youtube!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!