Greencoin - zielona “konkurencja” dla złotówki. Gdzie niedługo zapłacisz tą walutą?

Gdańsk ma się stać miastem pilotażowym dla tzw. zielonej waluty. Zespół jej twórców złożony z międzynarodowego konsorcjum jednostek naukowych podkreśla, że nie będzie to kolejna kryptowaluta, ale forma nagrody za ekologiczne działania.


O czym przeczytasz?

Szanuj środowisko, zbieraj punkty

Grywalizacja to jeden z najmodniejszych terminów marketingowych ostatnich lat. Programy lojalnościowe, aplikacje umożliwiające zbieranie punktów za zakupy wymienianych na bony czy maskotki to już typowy element działań promocyjnych prawie każdego sklepu sieciowego. Nic dziwnego zatem, że grupa naukowców postanowiła pochylić się nad wykorzystaniem grywalizacji jako zachęty do działań prośrodowiskowych. 

Pracownicy Politechniki Gdańskiej, Szkoły Głównej Handlowej, Akademii Pedagogiki Specjalnej połączyli siły z Uniwersytetem Metropolitalnym w Oslo i Uniwersytetem w Stavanger aby opracować projekt Greencoin. W swoich działaniach wspierani są przez Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszu EOG. Prace koncepcyjne nad Greencoinem trwają od marca bieżącego roku, a pierwsze testy przeprowadzane będą w 2023 roku w Polsce, a konkretnie - w Gdańsku.

Greencoin - zachęta, aby być eko

Wspieranie mieszkańców miast w działaniach ekologicznych powinno odbywać się wielotorowo. Przede wszystkim, niezbędna jest edukacja, ale także rozwijanie infrastruktury pozwalającej na zachowania ekologiczne: odpowiednia ilość koszy na śmieci czy rozwój ścieżek rowerowych to dość oczywisty przykład działań miejskich na rzecz środowiska, będących jednocześnie ukłonem w stronę mieszkańców. Kolejną kwestią jest pozytywne wzmacnianie, czyli nagradzanie pożądanych zachowań i postaw. Alternatywą dla pozytywnego wzmacniania jest karanie - jednak to powinno być domeną legislacji na wyższym szczeblu. 

Greencoin jest próbą stworzenia narzędzia, które będzie służyło właśnie do nagradzania mieszkańców i sprawi, że działania ekologiczne staną się formą “zabawy”. Jak informuje w wywiadzie dla Trójmiasto.pl mgr inż. arch. Kacper Radziszewski, kierownik międzynarodowego zespołu pracującego nad projektem, Greencoin idealnie wpisuje się w ideę “smart city”. Czyli miasta, które wspiera zmianę dotychczasowych nawyków na rzecz ograniczonego zużywania energii, społecznego dbania o sąsiedztwo i lokalne środowisko.

Jak będzie działać Greencoin?

Na ten moment wiadomo, że Greencoin z pewnością nie będzie rodzajem kryptowaluty, ale bardziej programem lojalnościowym, w ramach którego będzie można kumulować punkty. Ich wymiana odbywać się będzie w ramach różnorodnych inicjatyw ekologicznych, ale nie będzie możliwa w formie pieniężnej. Do działań, które mają być punktowane zaliczane są m.in. stosowanie wielorazowych toreb zamiast jednorazówek, dbanie o zrównoważony pobór prądu czy też… podnoszenie śmieci z ulicy. Jak informuje mgr inż. arch. Kacper Radziszewski, aktualna technologia pozwala na to, aby np. porównać dwa zdjęcia: sprzed i po usunięciu papierka z ulicy czy puszki z parkowej ścieżki. 

Zasięg Greencoina, po fazie testowej w Gdańsku, ma zostać rozszerzony na inne miasta Polski i Europy. To, czy projekt zakończy się sukcesem, zależy w dużej mierze od działań promocyjnych oraz atrakcyjności nagród, jakie będzie można zyskać w ramach udziału. W kwestii tego, czy jest to dobry pomysł na promowanie proekologicznych postaw jako rutyny, zdania są podzielone. Jedno jest pewne - bez odpowiedniej edukacji, osoby nieprzekonane do wartości działań prośrodowiskowych, nie będą zainteresowane taką formą “zabawy”. Greencoin ma jednak spory potencjał jako dodatkowe narzędzie dla władz miast zainteresowanych rozwojem postaw ekologicznych: korzystania z komunikacji miejskiej, prawidłowej segregacji odpadów i redukowania ilości produkowanych śmieci. 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat