Pokolenie Przywracania - czy czujesz, że do niego należysz? [Zielony weekend]

Ponad 75% środowiska lądowego i 66% morskiego zostało już przekształcone przez człowieka. Za tymi olbrzymimi zmianami kroczą zmiany klimatyczne, a młodzi ludzie mówią: STOP. Dlaczego powinieneś potraktować ich głos poważnie?


O czym przeczytasz?

Młodzi gniewni - Pokolenie Przywracania

Do czego potrzebna jest nam rundefinedżnorodność ekosystemundefinedw, czyli tzw. biorundefinedżnorodność? Im większe zrundefinedżnicowanie życia na naszej planecie, tym wyższa jakość naszej egzystencji. Nie bez powodu postapokaliptyczne filmy prezentują przygnębiające, jednolite kolorystycznie przestrzenie, w ktundefinedrych pojedynczy zielony listek traktowany jest jak objawienie. Jeszcze pewien czas temu mogliśmy się oszukiwać, że tego typu produkcjom sci-fi bliżej jest do makabrycznych baśni niż prawdy. Jednak obserwacja zachodzących wokundefinedł nas zjawisk, podsumowanych ostatecznie przez tegoroczny raport IPCC, nie pozostawiają już złudzeń - nasza planeta ledwo dyszy. A wraz z jej coraz to gorszą kondycją, zmieniają się warunki, w jakich żyjemy na co dzień.

Nie jesteśmy w stanie utrzymać dotychczasowej jakości życia. To prawda, ktundefinedra wzbudza frustrację i bunt. Jedni wolą te silne emocje obracać przeciwko kolejno wprowadzanym ograniczeniom i obarczać winą undefinednieracjonalnych ekologundefinedwundefined. Inni przekuwają swundefinedj gniew w działanie.

Do tej drugiej grupy zaliczają się głundefinedwnie młodzi, wychowani w czasach, w ktundefinedrych nadchodząca katastrofa klimatyczna wyszła ze strefy hollywoodzkich filmundefinedw z dreszczykiem i stała się namacalną rzeczywistością. Oni doskonale rozumieją, że brak działań rundefinedwnoznaczny jest z podpisaniem na siebie wyroku. Co więcej, mają żal do wcześniejszych pokoleń za to, jaką przyszłość postanowiliśmy im przygotować. Ich złość - moim zdaniem w pełni uzasadniona - coraz silniej przebija się do narracji ekologicznej. Dobrym tego przykładem jest przemowa Grety Thunberg z początku tego tygodnia na forum młodzieży Youth4Climate w Mediolanie.

Zamiast nastolatki zdenerwowanej wystąpieniem publicznym, mundefinedwiącej co prawda logicznie, jednak z delikatną nutą roztrzęsienia, mieliśmy okazję zobaczyć młodą liderkę pokolenia, ktundefinedre ma po prostu dość. Dość kłamstw, pustych frazesundefinedw, braku działania. Thunberg oskarżyła hipokrytundefinedw zasiadających w zarządach przedsiębiorstw, spundefinedłek i koncernundefinedw, ktundefinedrzy mimo deklaracji o redukcjach emisji i wspieraniu OZE, odkładają realne akcje na przyszłość. undefinedBla, bla, bla - zielona ekonomia, bla, bla, bla, zero emisji do 2050 rokuundefined - tak osiemnastolatka podsumowała swoistą nowomowę, do ktundefinedrej zdążyliśmy się przyzwyczaić w ostatnich latach. undefinedNet zeroundefined, undefineddekarbonizacjaundefined, undefinedwspieranie OZEundefined, undefinedredukcja śladu węglowegoundefined, undefinedeliminacja gazundefinedw cieplarnianychundefined - te hasła wciąż i wciąż pojawiają się w statutach kolejnych firm, od producentundefinedw obuwia, poprzez banki, na deweloperach skończywszy. Tymczasem, co podkreśliła Thunberg, połowa wszystkich emisji, ktundefinedre znajdują się w atmosferze, została wytworzona w ciągu ostatnich 30 lat. A ich jedna trzecia trafiła tam przez połowę tego czasu. W zestawieniu z twardymi danymi, piękne i gładkie określenia brzmią jak definicja pustosłowia. Z jednej strony budujące, a z drugiej przerażające jest to, że jedyną osobą zdolną do tego, by na głos powiedzieć prawdę, jest osiemnastoletnia dziewczyna. Przedziwna to wersja bajki o szatach cesarza.

Wystąpienie Grety Thunberg w Mediolanie można zobaczyć na Youtube.

Spundefinedźniłeś się - ta destynacja jest już niedostępna. Czyli jak będzie wyglądać nasze życie za kilka lat

Przyzwyczailiśmy się do wakacji pod palmami, wyjazdundefinedw weekendowych samochodami ze znajomymi, krundefinedtkich wypadundefinedw tanimi liniami do stolic europejskich. Co prawda pandemia trochę namieszała w naszych możliwościach, ale zakaz podrundefinedżowania unaocznił jedynie, jak bardzo jesteśmy od nich uzależnieni. Podrundefinedże stały się powszechnie dostępne, a oferty last minute sprawiły, że zasobność portfela przestała być przeszkodą w odwiedzeniu egzotycznych destynacji.

Wygląda jednak na to, że czeka nas twardsze zderzenie z rzeczywistością niż to pandemiczne. Tempo zmian zachodzących w ekosystemach sprawia, że niebawem wyjazdy do wielu miejsc będą utrudnione lub niemożliwe. I nie dotyczy to jedynie undefinedpalm i ciepłego morzaundefined, ale także naszych swojskich gundefinedr i Bałtyku. Jeśli chcesz zobaczyć, jak będą wyglądać Twoje wakacje w 2030 roku, wypełnij test na Re:Generacja.org - polskiej stronie poświęconej idei odbudowywania ekosystemundefinedw.

Lata 2021-2030 ogłoszone są przez Zgromadzenie Ogundefinedlne ONZ Dekadą Odtwarzania Ekosystemundefinedw. Ma być to odpowiedź na kurczącą się liczbę gatunkundefinedw roślin i zwierząt, ktundefinedra spowodowana jest wyłącznie naszą aktywnością. Budowa drundefinedg, rozrastanie się miast, regulowanie rzek, deforestacja - to tylko niektundefinedre z cegiełek, ktundefinedre każdego dnia dokładamy do postępującej degradacji środowiska. Pomimo tego, że kolejne gatunki flory i fauny wpisywane są na listę zagrożonych, ich rzeczywista ochrona - zdaniem Europejskiej Agencji Środowiska - jest słaba lub zła. Jedynie w przypadku 15% badanych siedlisk stwierdzono, że ochronę można zaklasyfikować jako dobrą.

Wciąż brakuje świadomości, że między stanem środowiska a tym, jak dostatnio nam się żyje, jest bezpośredni związek. Im mniej dbamy o ochronę tego, co jeszcze pozostało po naszej eksploatacyjnej gospodarce, tym bardziej zużywamy nasze własne zasoby. Denerwują Cię podwyżki cen energii, wywozu śmieci, sezonowej żywności, paliwa? Zacznij traktować ekologundefinedw poważnie.

Jak zacząć akcję undefinedprzywracanieundefined - czyli co realnie możesz zrobić dla siebie i swoich dzieci

Mantrą Pokolenia Przywracania (Generation Restoration) jest zmiana i skupienie się na odwrundefinedceniu trendu, ktundefinedre opisać można takimi czasownikami jak reduce, reuse, regenerate, restoration, reimagine, restore, recreate, reform at (zmniejszanie, ponowne używanie, regenerowanie, przywracanie, zmienianie sposobu myślenia, odzyskiwanie, ponowne tworzenie, reformowanie).

Jeżeli czujesz, że chciałbyś zaangażować się w realne działania wpisujące się w tę ideę, odwiedź stronę Centrum UNEP/GRID, zrealizowaną w ramach Programu Narodundefinedw Zjednoczonych ds. Środowiska. Znajdziesz na niej wiele informacji na temat tego, co możesz zrobić w swoim mieszkaniu, domu, okolicy, pracy i szkole.

Najważniejsza jest edukacja i zwiększanie świadomości, a także pielęgnowanie w sobie empatii i uważności na głos młodych. Oni - w przeciwieństwie do nas - naprawdę wiedzą lepiej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!