Pokolenie Przywracania - czy czujesz, że do niego należysz? [Zielony weekend]

Ponad 75% środowiska lądowego i 66% morskiego zostało już przekształcone przez człowieka. Za tymi olbrzymimi zmianami kroczą zmiany klimatyczne, a młodzi ludzie mówią: STOP. Dlaczego powinieneś potraktować ich głos poważnie?


O czym przeczytasz?

Młodzi gniewni - Pokolenie Przywracania

Do czego potrzebna jest nam różnorodność ekosystemów, czyli tzw. bioróżnorodność? Im większe zróżnicowanie życia na naszej planecie, tym wyższa jakość naszej egzystencji. Nie bez powodu postapokaliptyczne filmy prezentują przygnębiające, jednolite kolorystycznie przestrzenie, w których pojedynczy zielony listek traktowany jest jak objawienie. Jeszcze pewien czas temu mogliśmy się oszukiwać, że tego typu produkcjom sci-fi bliżej jest do makabrycznych baśni niż prawdy. Jednak obserwacja zachodzących wokół nas zjawisk, podsumowanych ostatecznie przez tegoroczny raport IPCC, nie pozostawiają już złudzeń - nasza planeta ledwo dyszy. A wraz z jej coraz to gorszą kondycją, zmieniają się warunki, w jakich żyjemy na co dzień. 

Nie jesteśmy w stanie utrzymać dotychczasowej jakości życia. To prawda, która wzbudza frustrację i bunt. Jedni wolą te silne emocje obracać przeciwko kolejno wprowadzanym ograniczeniom i obarczać winą “nieracjonalnych ekologów”. Inni przekuwają swój gniew w działanie.

Do tej drugiej grupy zaliczają się głównie młodzi, wychowani w czasach, w których nadchodząca katastrofa klimatyczna wyszła ze strefy hollywoodzkich filmów z dreszczykiem i stała się namacalną rzeczywistością. Oni doskonale rozumieją, że brak działań równoznaczny jest z podpisaniem na siebie wyroku. Co więcej, mają żal do wcześniejszych pokoleń za to, jaką przyszłość postanowiliśmy im przygotować. Ich złość - moim zdaniem w pełni uzasadniona - coraz silniej przebija się do narracji ekologicznej. Dobrym tego przykładem jest przemowa Grety Thunberg z początku tego tygodnia na forum młodzieży Youth4Climate w Mediolanie.

Zamiast nastolatki zdenerwowanej wystąpieniem publicznym, mówiącej co prawda logicznie, jednak z delikatną nutą roztrzęsienia, mieliśmy okazję zobaczyć młodą liderkę pokolenia, które ma po prostu dość. Dość kłamstw, pustych frazesów, braku działania. Thunberg oskarżyła hipokrytów zasiadających w zarządach przedsiębiorstw, spółek i koncernów, którzy mimo deklaracji o redukcjach emisji i wspieraniu OZE, odkładają realne akcje na przyszłość. “Bla, bla, bla - zielona ekonomia, bla, bla, bla, zero emisji do 2050 roku” - tak osiemnastolatka podsumowała swoistą nowomowę, do której zdążyliśmy się przyzwyczaić w ostatnich latach. “Net zero”, “dekarbonizacja”, “wspieranie OZE”, “redukcja śladu węglowego”, “eliminacja gazów cieplarnianych” - te hasła wciąż i wciąż pojawiają się w statutach kolejnych firm, od producentów obuwia, poprzez banki, na deweloperach skończywszy. Tymczasem, co podkreśliła Thunberg, połowa wszystkich emisji, które znajdują się w atmosferze, została wytworzona w ciągu ostatnich 30 lat. A ich jedna trzecia trafiła tam przez połowę tego czasu. W zestawieniu z twardymi danymi, piękne i gładkie określenia brzmią jak definicja pustosłowia. Z jednej strony budujące, a z drugiej przerażające jest to, że jedyną osobą zdolną do tego, by na głos powiedzieć prawdę, jest osiemnastoletnia dziewczyna. Przedziwna to wersja bajki o szatach cesarza.

Wystąpienie Grety Thunberg w Mediolanie można zobaczyć na Youtube.

Spóźniłeś się - ta destynacja jest już niedostępna. Czyli jak będzie wyglądać nasze życie za kilka lat

Przyzwyczailiśmy się do wakacji pod palmami, wyjazdów weekendowych samochodami ze znajomymi, krótkich wypadów tanimi liniami do stolic europejskich. Co prawda pandemia trochę namieszała w naszych możliwościach, ale zakaz podróżowania unaocznił jedynie, jak bardzo jesteśmy od nich uzależnieni. Podróże stały się powszechnie dostępne, a oferty last minute sprawiły, że zasobność portfela przestała być przeszkodą w odwiedzeniu egzotycznych destynacji. 

Wygląda jednak na to, że czeka nas twardsze zderzenie z rzeczywistością niż to pandemiczne. Tempo zmian zachodzących w ekosystemach sprawia, że niebawem wyjazdy do wielu miejsc będą utrudnione lub niemożliwe. I nie dotyczy to jedynie “palm i ciepłego morza”, ale także naszych swojskich gór i Bałtyku. Jeśli chcesz zobaczyć, jak będą wyglądać Twoje wakacje w 2030 roku, wypełnij test na Re:Generacja.org - polskiej stronie poświęconej idei odbudowywania ekosystemów. 

Lata 2021-2030 ogłoszone są przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Dekadą Odtwarzania Ekosystemów. Ma być to odpowiedź na kurczącą się liczbę gatunków roślin i zwierząt, która spowodowana jest wyłącznie naszą aktywnością. Budowa dróg, rozrastanie się miast, regulowanie rzek, deforestacja - to tylko niektóre z cegiełek, które każdego dnia dokładamy do postępującej degradacji środowiska. Pomimo tego, że kolejne gatunki flory i fauny wpisywane są na listę zagrożonych, ich rzeczywista ochrona - zdaniem Europejskiej Agencji Środowiska - jest słaba lub zła. Jedynie w przypadku 15% badanych siedlisk stwierdzono, że ochronę można zaklasyfikować jako dobrą. 

Wciąż brakuje świadomości, że między stanem środowiska a tym, jak dostatnio nam się żyje, jest bezpośredni związek. Im mniej dbamy o ochronę tego, co jeszcze pozostało po naszej eksploatacyjnej gospodarce, tym bardziej zużywamy nasze własne zasoby. Denerwują Cię podwyżki cen energii, wywozu śmieci, sezonowej żywności, paliwa? Zacznij traktować ekologów poważnie. 

Jak zacząć akcję “przywracanie” - czyli co realnie możesz zrobić dla siebie i swoich dzieci

Mantrą Pokolenia Przywracania (Generation Restoration) jest zmiana i skupienie się na odwróceniu trendu, które opisać można takimi czasownikami jak reduce, reuse, regenerate, restoration, reimagine, restore, recreate, reform at (zmniejszanie, ponowne używanie, regenerowanie, przywracanie, zmienianie sposobu myślenia, odzyskiwanie, ponowne tworzenie, reformowanie).

Jeżeli czujesz, że chciałbyś zaangażować się w realne działania wpisujące się w tę ideę, odwiedź stronę Centrum UNEP/GRID, zrealizowaną w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska. Znajdziesz na niej wiele informacji na temat tego, co możesz zrobić w swoim mieszkaniu, domu, okolicy, pracy i szkole. 

Najważniejsza jest edukacja i zwiększanie świadomości, a także pielęgnowanie w sobie empatii i uważności na głos młodych. Oni - w przeciwieństwie do nas - naprawdę wiedzą lepiej. 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement