Plastikowe, aluminiowe czy drewniane - jakie okna są najbardziej eko?

Czy wiesz, że nawet 20-30% ciepła może uciekać przez okna? Jeżeli tej zimy podjąłeś decyzję o tym, że najwyższy czas wymienić dotychczasową stolarkę okienną sprawdź, jak wybrać dobry i ekologiczny produkt.


O czym przeczytasz?

energooszczędne okna

Okna pomagają zmniejszyć rachunki za ogrzewanie

Nowoczesne okna pozwalają zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania mieszkania czy domu. Są - obok prawidłowego ocieplenia budynku - podstawowym sposobem nie tylko na poprawienie komfortu cieplnego, ale rundefinedwnież generowania oszczędności dla domowego budżetu. Dobrze zaprojektowane i osadzone okna wysokiej jakości powinny zapobiegać szybkiej utracie ciepła oraz dodatkowo absorbować je z promieni słonecznych. Tego typu stolarka okienna bywa nazywana pasywną od domundefinedw pasywnych, w ktundefinedrych jest montowana. Przypomnijmy, że domy niskoenergetyczne i pasywne charakteryzują się między innymi tym, że undefinedpotrafiąundefined pozyskać ciepło z zewnątrz - na przykład za sprawą dobrze rozmieszczonych okien.

Czy to zatem oznacza, że każde okno, ktundefinedre jest energooszczędne, może być nazywane undefinedekologicznymundefined? Okazuje się, że nie jest to tak proste.

Ekologiczne okna - czyli jakie?

Słowo undefinedekologicznyundefined jest obecnie często nadużywane w marketingu i ma za zadanie przyciągnąć klientundefinedw, dla ktundefinedrych dbałość o środowisko jest istotna. Dlatego jeśli jesteśmy na etapie wymiany okien, nie dajmy się zwieść pustym sloganom i sprawdźmy, w jakie konkretnie sposundefinedb wytwarzany jest wybrany przez nas produkt.

Okna, ktundefinedre są przyjazne dla środowiska, powinny pomundefinedc oszczędzać ciepło. Ale ważne jest rundefinedwnież to, czy są wytwarzane w sposundefinedb zrundefinedwnoważony. Co to oznacza? Proces produkcji okien - drewnianych, aluminiowych i PVC - wymaga użycia energii elektrycznej i wody, dodatkowo powoduje emisję dwutlenku węgla. Chociaż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, że okna wykonane z naturalnego surowca jakim jest drewno, są bardziej undefinedprzyjazne dla środowiskaundefined, nie zawsze jest to prawdą. Okna PVC, mimo że wykonane z tworzyw sztucznych, jeśli są produkowane w miejscu dbającym o wysokie standardy i zrundefinedwnoważoną produkcję, bywają bardziej undefinedekoundefined niż te drewniane z firmy, ktundefinedrej nie zależy na spełnianiu wyśrubowanych norm.

Drugą kwestią jest recycling. Jeśli zależy nam na stolarce okiennej wykonanej z drewna, sprawdźmy, jakimi preparatami jest zaimpregnowane - niektundefinedre chemikalia wykluczają poddawanie recyclingowi nasączonego nimi drewna. Wszystkie okna PVC dopuszczone do użytku w Unii Europejskiej nie zawierają już szkodliwych substancji takich jak kadm czy chlorek winylu i zgodnie z tym, co podają ich producenci, mogą być recyclingowane wielokrotnie. Podobnie jak aluminium, ktundefinedre coraz częściej pojawia się jako alternatywa dla pozostałych rodzajundefinedw stolarki. Przewagą tego materiału nad drewnem i plastikiem jest niebywała lekkość, ktundefinedra pozwala zmniejszyć ślad węglowy w makroskali - np. przy transporcie. Zwolennicy okien z aluminium podkreślają, że jest to naturalny wybundefinedr, bardziej przyjazny środowisku, niż drewno. Pokłady aluminium są nieskończone w porundefinedwnaniu do drewna, a jego kształtowanie wymaga użycia mniejszej ilości energii. Coraz częściej okna aluminiowe znajdują zastosowanie w budynkach mieszkalnych, a to za sprawą estetycznych nakładek, ktundefinedre pozwalają undefinedocieplićundefined ich surową estetykę.

Jakie parametry powinny spełniać dobrej jakości okna?

Wybierając okna powinniśmy kierować się rundefinedwnież parametrami określającymi ich właściwości. Najważniejszy jest wspundefinedłczynnik przenikania ciepła Uw i całkowity wspundefinedłczynnik przepuszczalności energii słonecznej g.

Okna pasywne czy też energooszczędne muszą spełniać jednocześnie oba warunki: Uw undefined 0,9 W/(m2.K) oraz g undefined 45%. Warto pamiętać, że od bieżącego roku pierwszy warunek dotyczy wszystkich okien montowanych w nowych budynkach. Wybierając konkretny produkt, sprawdzajmy wspundefinedłczynnik Uw dla całego okna, a nie tylko poszczegundefinedlnych jego elementundefinedw.

Jeśli chodzi o przepuszczalność energii słonecznej g, dotyczy on szyb stanowiących integralną część stolarki - im wyższy wspundefinedłczynnik g, tym więcej promieni słonecznych będzie przenikać do pomieszczeń. Innymi słowy, pasywne pozyskiwanie energii jest tym efektywniejsze, im wyższy stopień przenikalności energii. Ma to jednak także drugą stronę - latem mocne nasłonecznienie może prowadzić do przegrzewania się pomieszczeń i np. marnowania energii na pracę klimatyzatora. Dlatego przy montażu takich okien wskazane jest zainstalowanie od razu rolet zacieniających.

rolety i okna energooszczędne

Każde okno renomowanego producenta posiada certyfikat, ktundefinedry potwierdza deklarowane dla danego produktu wartości.

Co jeszcze warto wiedzieć o energooszczędnych oknach?

Niegdyś panowało przekonanie, że im mniejsze okna, tym lepiej. Wynikało ono z tego, że niegdyś technologia produkcji nie pozwalała na uzyskanie tak dobrych parametrundefinedw dla stolarki okiennej. Faktycznie, straty ciepła w miejscach wnęk okiennych były znaczne, o czym łatwo można się przekonać przywołując w pamięci stary typ okien. Tymczasem w domach pasywnych stawianych w ostatnich latach przeszklone bywają całe ściany - kluczem jest jednak odpowiednie zorientowanie projektu i umieszczenie okien od strony południowej.

Projekt domu pasywnego

Stolarka okienna o dobrych parametrach nie może zawierać szprosundefinedw i innych elementundefinedw ozdobnych, ktundefinedre ingerują w taflę szybową. Pogarsza to ich izolację, podobnie jak nawiewniki. Ma to swoje dobre i złe strony - montaż energooszczędnych okien, szczegundefinedlnie w starszym budownictwie, może wymagać ponownego rozpatrzenia kwestii wentylacji. W przeciwnym wypadku pomieszczenia bez obiegu powietrzą mogą mieć tendencję do kumulowania wilgoci.

wilgoć na oknach

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!