Farba, która pomaga oddychać - ekomurale w polskich miastach

Ekomural namalowany specjalną farbą potrafi neutralizować zanieczyszczenia. W Polsce mamy już kilka ulicznych dzieł “zjadających smog”, sponsorowanych przez znane marki. Czy w przyszłości będziemy tak malować swoje mieszkania?


O czym przeczytasz?

undefinedPolowanie na zanieczyszczeniaundefined w Rzymie

Rzym to nie tylko wiekowe zabytki architektoniczne, ale rundefinedwnież tętniące życiem miasto, w ktundefinedrego tkankę wkomponowana jest jedna z najmłodszych dziedzin sztuki miejskiej, czyli streetart. Zdaniem specjalistundefinedw, Rzym jest europejską stolicą sztuki ulicznej, a malowanie murali jest najaktywniejszą formą ekspresji artystycznej w tym miejscu.

Nic zatem dziwnego, że to właśnie Rzym w 2018 roku zaprezentował jako pierwszy mural wykonany ekologiczną farbą. Jego autorem jest Federico Massa tworzący pod pseudonimem Iena Cruz, ktundefinedra na rogu Via del Porto Fluviale i Via del Gazometro stworzył dzieło o niebagatelnym rozmiarze - 1000 metrundefinedw kwadratowych! Ściana autorstwa Massy nosi tytuł undefinedPolowanie na zanieczyszczeniaundefined. Hiszpański artysta zdecydował się uwiecznić trundefinedjkolorową czaplę - gatunek pięknego ptaka zagrożonego wyginięciem.

Polowanie na zanieczyszczenia Rzym

Mural powstał na zamundefinedwienie włoskiej organizacji Yourban 2030. Jej celem jest promowanie idei zrundefinedwnoważonego rozwoju przy użyciu często niestandardowego języka artystycznego. Został wykonany farbami Airlite spundefinedłki Advanced Materials. Są one w stanie rozłożyć niektundefinedre substancje chemiczne znajdujące się w smogu, a nawet rakotwundefinedrcze tlenki azotu. Mural wielkości rzymskiego undefinedPolowania na zanieczyszczeniaundefined potrafi działać tak, jak 30 dojrzałych drzew.

O ekologicznym muralu zrobiło się w Polsce głośniej w czasie V Europejskiego Kongresu Samorządundefinedw w Krakowie w roku 2019. Tematem spotkania była między innymi rewitalizacja miastundefined prezentacja olbrzymiego rzymskiego muralu namalowanego farbami undefinedzjadającymi smogundefined wywołała spore poruszenie.

Idea stała się na tyle popularna, że od tego czasu w Polsce powstało już kilka takich dzieł.

Polscy potentaci energetyczni zaangażowani w promocję eko-streetart

W ubiegłym tygodniu przy ulicy Bolesława Wallek-Walewskiego 2 położonej w centrum Zabrza, dokonano odsłonięcia ekomuralu o powierzchni 126 m2. Przedstawia on Wojciecha Korfantego - jedną z najbardziej zasłużonych dla Polski postaci związanych z Gundefinedrnym Śląskiem.

Śląski ekomural Tauron

Metr kwadratowy powierzchni muralu może zaabsorbować aż 0,44 g tlenku azotu dziennie. Dla porundefinedwnania - to mniej więcej tyle, ile może usunąć kilkunastoletnie drzewo. Autorzy dzieła przekonują, że undefinedKocham Śląskundefined w ciągu miesiąca przysłuży się do oczyszczenia ponad 11,34 mln metrundefinedw sześciennych powietrza.

Bezpośrednim twundefinedrcą muralu jest Grupa RW, ktundefinedra podjęła się wykonania dzieła na zlecenie władz miasta Zabrza i firmę TAURON. Marka ta od dłuższego czasu zajmuje się promowaniem zielonej energii - końcem 2020 roku jej zarząd poinformował o zakończeniu budowy farmy fotowoltaicznej na należących do TAURONA terenach poprzemysłowych.

TAURON nie był jednak pierwszym dostawcą energii, ktundefinedry zdecydował się sponsorować ekomural. W 2019 roku w Poznaniu Fundacja Wielkopolska Pracownia Pomysłundefinedw oraz Enea przedstawiły mural namalowany na ścianie Domu Kultury undefinedWiktoriaundefined. Dzieło przedstawia nowoczesne miasto i ma ok. 77 metrundefinedw kwadratowych powierzchni. Dokonująca odsłonięcia muralu sterująca Ministerstwem Rozwoju Jadwiga Emilewicz wspomniała, że chciałaby, aby miasta w Polsce wyglądały tak, jak te przedstawione na obrazie.

Ekologiczny mural ENEA

- Miasta w Polsce coraz szybciej się rozwijają i mają ogromny potencjał do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Obserwujemy prawdziwy boom na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych, mających zapewnić energię elektryczną na użytek własny - mundefinedwiła w trakcie odsłonięcia Jadwiga Emilewicz.

Warszawski mural Converse

W stolicy rundefinedwnież możemy podziwiać ekomural, ktundefinedry dopiero tej zimy ma szansę się sprawdzić, jako undefinedzjadacz smoguundefined. Na jednej z warszawskich kamienic przy stacji Metro Politechnika latem 2020 roku marka Converse odsłoniła dzieło będące częścią jej projektu undefinedCity Forestsundefined. W ramach inicjatywy Converse sponsoruje powstawanie ekologicznych murali na całym świecie - ma ich powstać aż 14. Autorami warszawskiego dzieła jest duet: Dawid Ryski i Maciek Polak, ktundefinedrzy wspundefinedlnie stworzyli wizję miasta przyszłości, w jakim chcieliby mieszkać.

Mural oczyszcza jak 720 drzew

Mural Create Together for Tomorrow undefinedma siłęundefined 720 drzew. Cały projekt Converse ma być odpowiednikiem 3000 drzew, a murale będą umiejscowione m.in. w Bangkoku, Belgradzie, Syndey, Limie, Jakarcie i Johannesburgu. Postęp projektu można śledzić na stronie marki.

Kolejne murale w trakcie tworzenia

W Katowicach aktualnie tworzony jest ekologiczny mural, ktundefinedry jest elementem lokalnej kampanii promującej Światowe Forum Miejskie. W 2022 Katowice będą gospodarzem następnego wydarzenia pod tym tytułem. Jan Michał Raspazjan, artysta pracujący nad dziełem, skupił się na przedstawieniu człowieka żyjącego w zgodzie z naturą.

Ekomural powstaje w Katowicach

Do podobnych inicjatyw angażuje się coraz więcej firm i miast: niedawno doszło do odsłonięcia ekomuralu marki Nutridome w centrum Warszawy, władze Kielc zapowiedziały powstanie ekologicznego muralu na ścianie bloku socjalnego.

Ekomural: jak to działa?

Ekomurale tworzone są z użyciem specjalistycznych farb, ktundefinedre zawierają nanometryczny dwutlenek tytanu. Pod wpływem działania promieni UV dochodzi na pomalowanej powierzchni do procesu fotokatalizy. W czasie jej trwania, rakotwundefinedrcze tlenki azotu są rozkładane na substancje, ktundefinedre nie są tak szkodliwe, czyli azotany i węglany.

Oczyszczanie powietrza farbami jest bardzo skuteczne i nie wymaga bezpośredniego nasłonecznienia undefined według danych producentundefinedw, w tunelu drogowym, w ktundefinedrym do pomalowania zastosowano farbę fotokatalityczną, zawartość w powietrzu tlenkundefinedw azotu spadła o ponad 50 proc.

Farby tego typu są wodorozcieńczalne, nie wymagają specjalistycznego sprzętu do ich nakładania. Ich dodatkowym plusem jest rundefinedwnież to, że oczyszczają powietrze z formaldehydu, zarodkundefinedw pleśni i utrudniają osadzanie się brudu. Dwutlenek tytanu wykazuje także właściwości neutralizujące nieprzyjemne zapachy, co w połączeniu z działaniem bakteriobundefinedjczym sprawia, że farby go zawierające idealnie nadają się do pomieszczeń sterylnych.

Chociaż na ten moment farby fotokatalityczne najbardziej są znane z ekologicznych murali, z powodzeniem są stosowane rundefinedwnież we wnętrzach. Doskonale nadają się do pomieszczeń użyteczności publicznej, jak szpitale, przychodnie, urzędy, ale rundefinedwnież laboratoria, kuchnie, stołundefinedwki czy hale sportowe. Farby fotokatalityczne są białe i mogą być dowolnie barwione dostępnymi pigmentami, co umożliwia stworzenie bogatej palety kolorystycznej. Dają zatem szerokie pole manewru w kwestii wykańczania wnętrz mieszkań i domundefinedw.

Dlaczego zatem farby undefinedzjadające smogundefined nie są używane w każdym domu? Cundefinedż, ich wadą dla wielu osundefinedb może być cena. Farby fotokatalityczne kosztują od 30 do ponad 50 złotych za 1 litr, a w przypadku farb barwionych wymagane jest położenie nawet 3-4 warstw.

Na całe szczęście producentundefinedw powiększających swundefinedj asortyment o ekologiczne farby przeciwdziałające zanieczyszczeniom jest coraz więcej - z pewnością zatem ich cena będzie w następnych latach maleć.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!