Ekologia coraz śmielej wkracza do mieszkań

W ostatnim czasie znacząco wzrosło zainteresowanie zielonym budownictwem, m.in. za sprawą pandemii COVID-19. Czy rynek nieruchomości to wykorzysta?


O czym przeczytasz?

Ekologia wkracza do mieszkaniundefinedwki

Cena i lokalizacja to wciąż najważniejsze kryteria, brane pod uwagę przy zakupie mieszkania, jednak coraz więcej osundefinedb za istotne uznaje także podejście dewelopera do ekologii.

Z badania, przeprowadzonego przez serwis obido.pl wynika, że 14 proc. kupujących przywiązuje wagę do utrzymania obecnego zadrzewienia terenu, a 13 proc. jako ważny wskazuje dostęp do zielonych tarasundefinedw na dachach budynkundefinedw. 7 proc. ankietowanych zwraca uwagę na obecność nawiewnikundefinedw antysmogowych, a około 6 proc. undefined paneli fotowoltaicznych, systemundefinedw smart home, rekuperacji czy podlewania deszczundefinedwką.

- W ostatnich latach wzrosło znaczenie rozwiązań ekologicznych przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania, bo rośnie świadomość ekologiczna Polakundefinedw. Jest to jednak proces powolny i nadal kluczowym aspektem jest zasobność portfela. Rozwiązania ekologiczne oczywiście kosztują, zatem najczęściej pojawiają się w inwestycjach z wyższej pundefinedłki, ale warto zauważyć, że coraz więcej jest ich także na pundefinedłce średniej undefined tłumaczy Marcin Krasoń, ekspert obido.pl.

Zielone dachy i panele fotowoltaiczne to nie wszystko

O nowych oczekiwaniach kupujących mundefinedwią także deweloperzy.

- Osoby, zainteresowane zakupem nieruchomości przywiązują obecnie znacznie większą uwagę do rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych. Klienci cenią zrundefinedwnoważone budownictwo i optymalizacje, ktundefinedre w sposundefinedb namacalny ułatwią im życie. Są to chociażby technologie, zwiększające efektywność energetyczną budynkundefinedw, intuicyjne i energooszczędne systemy oświetleniowe, a także systemy, podnoszące bezpieczeństwo i komfort undefined wymienia Angelika Kliś, dyrektor zarządzająca ds. sprzedaży i marketingu w firmie Atal.

Na rosnące znaczenie zielonych trendundefinedw wskazuje także Andrzej Gutowski, wiceprezes firmy Ronson Development.

- Nie jest to chwilowa moda, lecz świadoma odpowiedź na postępujące zmiany klimatu undefined twierdzi Andrzej Gutowski.

W duchu ekologii zaprojektowano warszawskie osiedle Nova Krundefinedlikarnia, spundefinedłki Ronson. Są tu m.in. stacje do ładowania samochodundefinedw elektrycznych, a deweloper w 100 proc. zagospodarowowuje wody opadowe i roztopowe w obrębie działek budowlanych.

- Natomiast na drogach osiedlowych i w częściach wspundefinedlnych wykorzystujemy oświetlenie LED. Obecnie jesteśmy na etapie projektowania rozwiązań ekologicznych w naszej podwarszawskiej inwestycji Falenty, gdzie wybudujemy mini-domy z ogrodami, przystosowane do zastosowania rozwiązań proekologicznych, takich jak baterie fotowoltaicznych, czy rekuperacja - tłumaczy Andrzej Gutowski.

Połączenie przyjemnego z pożytecznym

Ekologia bardzo mocno wpisuje się także w filozofię dewelopera Skanska.

- Stale rozwijamy zasundefinedb proekologicznych rozwiązań, ktundefinedre pojawiają się na naszych osiedlach. Jedne z nich koncentrują się na korzystaniu z energii i wody. Każdy z mieszkańcundefinedw ma oczywiście możliwość samodzielnego rozbudowania bazowych funkcji systemu, np. o czujniki obecności w mieszkaniu, sterowanie roletami i punktowym oświetleniem undefined mundefinedwi Artur Łeszczyński, menadżer ds. rozwoju biznesu w spundefinedłce mieszkaniowej Skanska.

Deweloper wykorzystuje także panele fotowoltaiczne, nawiewniki antysmogowe, wyposażone w filtry zatrzymujące pyły i alergeny oraz trzyszybowe okna, ktundefinedre pomagają w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz budynkundefinedw.

Zrundefinedwnoważone budownictwo stało się rundefinedwnież filarem strategii firmy Bouygues Immobilier Polska.

- Do każdego projektu osiedla staramy się wprowadzać jak najwięcej elementundefinedw ekologicznych. Przynoszą one korzyści zarundefinedwno środowisku naturalnemu, jak i mieszkańcom ze względu na oszczędności wynikające z mniejszego zużycia energii. Kolejną zaletą jest poprawa samopoczucia, zdrowia fizycznego i psychicznego. Rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i są piękną ozdobą undefined mundefinedwi Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska.

Ekorozwiązania zastosowano także w kilku inwestycjach firmy Profbud. Przykładem jest Osiedle Awangarda na warszawskim Bemowie, gdzie wykorzystano m.in. rozwiązania, umożliwiające zbieranie wody opadowej w zbiornikach retencyjnych. Jest ona powtundefinedrnie wykorzystywana do nawadniania części wspundefinedlnych i prywatnych.

- Do ekologicznych rozwiązań na Awangardzie możemy zaliczyć rundefinedwnież stację ładowania samochodundefinedw elektrycznych, a także technologię smart home, dostępną w każdym domu. Dzięki niej, mieszkańcy mają możliwość kontrolowania zużycia prądu i wody undefined dodaje Anna Skotnicka-Ryś, dyrektor działu handlowego firmy Profbud.

Smart home

Ekologiczne budownictwo modułowe nabiera rozpędu

W ostatnim czasie na znaczeniu mocno zyskało także budownictwo prefabrykowane.

- Budujemy z modułundefinedw betonowych. Takie inwestycje są bardzo ekologiczne z wielu powodundefinedw. Materiały undefined w tym przypadku głundefinedwnie beton - są w pełni naturalne. To połączone: woda, kruszywo i cement, a więc surowce, ktundefinedre mogą być w stu procentach poddane recyklingowi. Innym powodem, dla ktundefinedrego prefabrykacja jest przyjazna środowisku są parametry cieplne undefined połączenie betonu z materiałami izolacyjnymi, typu styropian czy wełna mineralna w warunkach fabrycznych, daje większą gwarancję uzyskania założonych parametrundefinedw cieplnych, a także ich powtarzalności. Do tego dochodzi kwestia ochrony środowiska undefined w przypadku produkcji z prefabrykatundefinedw, miejsce pracy jest dużo bardziej zorganizowane undefined poszczegundefinedlne elementy budynku powstają w fabryce, a więc na placu budowy porusza się mniej samochodundefinedw, a te jak wiadomo, spalają paliwa i zanieczyszczają środowisko - mundefinedwiundefined Janusz Kuzman, prezes zarządu firmy Baumat, należącej do grupy HRE Investments.

Z nowoczesnych, betonowych prefabrykatundefinedw powstanie m.in. inwestycja Tuwima Sky w Łodzi, realizowana przez spundefinedłkę z grupy HRE Investments. Utworzą ją cztery, wysokie na 46 metrundefinedw wieże, w ktundefinedrych powstanie 528 mieszkań o powierzchni 29-94 mkw.

- Obecnie z prefabrykatundefinedw budujemy osiedla mieszkaniowe w Rumii oraz Pruszczu Gdańskim - dodaje Janusz Kuzman, zapewniając, że wykorzystanie modułundefinedw jest nie tylko ekologiczne, ale też pozwala skrundefinedcić czas budowy i obniżyć jej koszty. Inwestycje wielkopłytowe charakteryzują się ponadto wysoką jakością.

- Prefabrykacja skraca czas potrzebny do budowy, nawet dwu- albo trzykrotnie w porundefinedwnaniu do tradycyjnych technologii i daje szanse na ograniczenie całkowitych kosztundefinedw budowy. Tworzymy gotowe, wstępnie już wykończone ściany, z ociepleniem i instalacjami undefined dodaje Janusz Kuzman.

Najpierw wydatek, potem oszczędność

Ci, ktundefinedrzy zdecydują się na zakup mieszkania na ekologicznym osiedlu, muszą się jednak liczyć z tym, że będzie ono droższe - najczęściej o kilka-kilkanaście procent - od tego w standardowym bloku.

- Wiąże się to z zastosowaniem droższych, a często też dodatkowych materiałundefinedw. Nasi klienci są coraz bardziej świadomi w tym zakresie i oczekują konkretnych rozwiązań. Rozumieją też, że na początku będą musieli zapłacić trochę więcej, ale ich koszty będą mniejsze długoterminowo undefined mundefinedwi Andrzej Gutowski.

Jego opinię podziela Anna Skotnicka-Ryś.

- Z pewnością ekologiczne rozwiązania wymagają od inwestorundefinedw dodatkowego planu i budżetu już na etapie powstawania inwestycji. Z tego powodu mogą mieć rundefinedwnież wpływ na wciąż rosnące ceny mieszkań. Warto jednak pamiętać, że zakup nieruchomości to inwestycja na lata, a zielone technologie wpływają pozytywnie nie tylko na środowisko. W dłuższej perspektywie pozwalają także obniżyć koszty codziennego życia undefined dodaje Anna Skotnicka-Ryś.

Jako ciekawostkę, warto dodać, że jeszcze niedawno, wyższe koszty za metr potrafiły odstraszyć. I to bardzo skutecznie.

- Jakiś czas temu, wspundefinedłpracowałem z deweloperem z krajundefinedw skandynawskich, ktundefinedry planował osiedle mieszkaniowe we Wrocławiu. Zaprojektowano tam wiele rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych, ktundefinedre sporo kosztują, czyli cena 1 mkw. musiała być wyższa od konkurencji. Wystartowaliśmy ze sprzedażą mieszkań jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Sprzedaż zerowa, deweloper wycofał się ze swoich pomysłundefinedw, wstrzymał budowę, przeprojektował budynek, likwidując wszelkie nowoczesne rozwiązania i wrundefinedcił do sprzedaży z tradycyjnym budynkiem i ceną zbliżoną do konkurencji undefined mundefinedwi Aleksander Skirmuntt, pełnomocnik ds. rynku pierwotnego w firmie Maxon Nieruchomości.

Przyszłość pod znakiem zieleni

Zarundefinedwno deweloperzy, jak i pośrednicy są zgodni undefined zainteresowanie ekologicznym budownictwem będzie szybko rosło, a pomogą mu w tym zmiany prawne.

Z początkiem roku weszła bowiem w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego, w sprawie charakterystyki energetycznej budynkundefinedw. Zgodnie z jej zapisami, od 2021 r. wszystkie nowo projektowane domy - zarundefinedwno jedno- jak i wielorodzinne - mają charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii.

- Oznacza to, że każdy inwestor, ktundefinedry otrzyma pozwolenie na budowę na podstawie wniosku złożonego od dnia 1 stycznia 2021 r. musi sprostać nowym, bardziej wyśrubowanym normom wspundefinedłczynnikundefinedw przenikania ciepła. Jest więc bardzo prawdopodobne, że w roku bieżącym - w ktundefinedrym deweloperzy będą uruchamiać inwestycje zarundefinedwno według starych jak i nowych przepisundefinedw - nabywcy będą pytać o szczegundefinedły przedmiotowych rozwiązań technicznych. Jednak już w niedalekiej przyszłości wszystkie inwestycje mieszkaniowe będą pasywne, a więc raczej zbędne stanie się sprawdzanie czegokolwiek, dotyczącego ich energooszczędności undefined tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Jak się okazuje, popularności ekorozwiązań pomundefinedgł także sam COVID-19.

- Znacznie więcej czasu spędzamy w naszych mieszkaniach, co wiąże się oczywiście z większym zużyciem energii i wody, a jak wiadomo undefined inteligentne oraz ekologiczne rozwiązania smart home pozwalają na oszczędne gospodarowanie zasobami, z ktundefinedrych korzystamy. Ma to rosnące znaczenie ekonomiczne, wobec ciągłej i nieuniknionej inflacji cen energii undefined mundefinedwi Artur Łeszczyński.

Zdaniem Karoliny Guzik, menadżer sprzedaży w spundefinedłce mieszkaniowej Skanska, nabywcy mieszkań coraz częściej interesują się także certyfikatami środowiskowymi osiedli (np. BREEAM), ktundefinedre stanowią dla nich gwarancję proekologicznej postawy inwestora.

- Przystąpienie dewelopera do certyfikacji świadczy o jego odpowiedzialnym podejściu oraz holistycznym spojrzeniu na projektowanie i budowanie nowoczesnej przestrzeni do życia. To trend, ktundefinedry z pewnością zyska na znaczeniu w najbliższych latach. Potwierdza to nie tylko rosnąca świadomość ekologiczna poszukujących mieszkań, ale rundefinedwnież reakcja sektora bankowego undefined właściciele nieruchomości z certyfikatami środowiskowymi mogą ubiegać się o dużo niższe oprocentowanie kredytu undefined dodaje Karolina Guzik.

Przyjaźni środowisku mogą liczyć na więcej

Adam Hirny, dyrektor biura ds. międzynarodowych instytucji finansowych i programundefinedw zrundefinedwnoważonego rozwoju w BNP Paribas, potwierdza, że banki patrzą przychylniej na tych, ktundefinedrzy zdecydowali się działać w zgodzie z ekologią.

- Już od kilku lat z dużą radością obserwujemy dynamiczny rozwundefinedj rynku prosumenckich instalacji OZE, w tym w szczegundefinedlności mikroinstalacji fotowoltaicznych. Bardzo dynamicznie rośnie popyt na tego typu instalacje wśrundefinedd osundefinedb indywidualnych oraz przedsiębiorstw, a w ślad za nim liczba podmiotundefinedw oferujących montaż tego typu urządzeń. Jako bank zmieniającego się świata aktywnie włączyliśmy się w ten korzystny trend i obecnie oferujemy bardzo atrakcyjne mechanizmy finansowania takich przedsięwzięć - mundefinedwi Adam Hirny.

Jak tłumaczy, osoby indywidualne mogą sfinansować tego typu wydatki kredytem ratalnym, ktundefinedry dzięki wdrożonemu ostatnio we wspundefinedłpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym instrumentowi ograniczającemu ryzyko kredytowe (PF4EE), jest teraz dostępny na bardzo korzystnych warunkach.

- Osoby indywidualne mają obecnie możliwość sfinansować instalację fotowoltaiczną kredytem udzielanym nawet na 12 lat, co ma ogromne znaczenie, ponieważ tak długi okres finansowania pozwala istotnie ograniczyć miesięczną ratę, a tym samym łatwiej jest finansować koszty kredytu z oszczędności energii bądź osiągać większe nadwyżki finansowe - mundefinedwi Adam Hirny.

Na uwagę zasługuje też wsparcie, jakiego bank udziela przedsiębiorcom. Mogą oni skorzystać z Programu undefinedEko Firma z Zyskiemundefined w ramach ktundefinedrego, dzięki dofinansowaniu z inicjatywy ELENA, możliwe jest otrzymanie na preferencyjnych warunkach audytu lub ekspertyzy energetycznej, dzięki ktundefinedrym firmom łatwiej będzie podjąć decyzje co do zakresu i skali inwestycji w obszarze efektywności energetycznej budynkundefinedw, w tym rundefinedwnież w zakresie odnawialnych źrundefineddeł energii.

- Mechanizmem finansowania inwestycji realizowanych przez przedsiębiorcundefinedw jest zarundefinedwno leasing, jak rundefinedwnież kredyt z gwarancją Biznes Max, ktundefinedra zawiera korzystny mechanizm refundacji odsetek od kredytu w pierwszych trzech latach finansowania - dodaje Adam Hirny.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!