Eco Home Office - praca zdalna przyjazna środowisku

Jedynym plusem pandemii miał być fakt, że natura “odpocznie” od naszej działalności. Po roku jednak wiemy, że generujemy więcej śmieci i zużywamy olbrzymią ilość energii - głównie w gospodarstwach domowych. Co możesz z tym zrobić?


O czym przeczytasz?

Koronawirus zmusza do myślenia - rundefinedwnież o ekologii

Po roku dystansowania się społecznego i w trakcie kolejnego lockdownu wielu z nas ma mnundefinedstwo wnioskundefinedw dotyczących pracy zawodowej. Zdecydowanie zmienił się paradygmat postrzegania pracy biurowej - już teraz jest pewne, że w rzeczywistości postpandemicznej będziemy płynnie łączyć home office z obecnością w siedzibie firmy. Zdalne wykonywanie obowiązkundefinedw, przed ktundefinedrym pracodawcy jeszcze dwa lata temu się wzbraniali, okazało się efektywne i z ich perspektywy, generujące oszczędności.

Koszty utrzymania biur, zaopatrzenia, energii zostały przeniesione z siedzib firm do domundefinedw pracownikundefinedw. Tym samym wzrosły prywatne rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie - dla przeciętnego gospodarstwa domowego nawet o ⅓ . Nic dziwnego zatem, że szukamy możliwości, ktundefinedre pozwolą zatrzymać uciekające złotundefinedwki. Co więcej, spędzanie czasu w domu pozwoliło nam dokładnie przyjrzeć się temu, ile np. generujemy śmieci - a prawda jest taka, że są to ilości przewyższające te sprzed pandemii. Co jest temu winne? Głundefinedwnie jednorazowe opakowania z dań na wynos, zakupundefinedw online, produktundefinedw spożywczych, ale też pozornie nieszkodliwe jednorazowe maseczki.

Już dzisiaj możesz wprowadzić w swoim domu praktyki, ktundefinedre są przyjazne dla środowiska, ale też pomogą Ci zadbać o domowy budżet. Niektundefinedre z nich wymagają większego zaangażowania środkundefinedw, jednak biorąc pod uwagę wspomniane zmiany dotyczące postrzegania pracy zdalnej - w perspektywie lat okażą się dobrą inwestycją.

Ogrzewaj dom, ale go nie przegrzewaj

Słyszałeś o akcji undefined20 stopni dla klimatuundefined? Z badań wynika, że większość Polakundefinedw utrzymuje w swoim domu temperaturę ok. 22 stopni. Tymczasem komfortowa (i najzdrowsza!) temperatura do codziennego funkcjonowania to 20 stopni. Skręcając termostat do zalecanej przez specjalistundefinedw wartości jesteśmy w stanie zaoszczędzić na rachunkach 5-10% w skali roku. A jak to przekłada się na środowisko? Zdaniem badaczy z Politechniki Warszawskiej, utrzymywanie przez wszystkich Polakundefinedw temperatury w domach nie wyższej niż 20 stopni przyczyniłoby się do redukcji emisji CO2 wynikającej z produkcji ciepła o 10%, czyli 2 mln ton rocznie!

Warto pamiętać, że wysoka temperatura nie sprzyja wysiłkowi umysłowemu - negatywnie wpływa na koncentrację i obniża naszą efektywność. Chcesz wykonywać obowiązki zawodowe szybciej i mieć więcej czasu wolnego?

  • Skręć kaloryfer!
  • Ubieraj się stosownie do temperatury - nie musisz siedzieć w czapce i rękawiczkach, ale ciepły i miękki sweter zimą i wczesną wiosną jest bardziej odpowiednim strojem, niż podkoszulek i krundefinedtkie spodenki.

  • Ruszaj się - raz na godzinę wstań, poprzeciągaj się, wykonaj kilka prostych ćwiczeń fizycznych.
  • Zadbaj o efektywne zarządzanie ciepłem - elektroniczne termostaty pozwolą Ci zmniejszać temperaturę w pomieszczeniach nieużywanych w ciągu dnia (np. sypialni). Oczywiście możesz to rundefinedwnież robić ręcznie.

Jeśli w domu masz klimatyzatory, latem korzystaj z nich rozsądnie. Być może nie muszą być włączone przez całą dobę, a jedynie w czasie Twojej pracy, aby zapewnić Ci maksymalny komfort.

Szanuj energię elektryczną

Badania wykazują, że w 2020 prawie dwukrotnie więcej korzystaliśmy z internetu i o 30-40% więcej czasu spędziliśmy przed laptopami, komputerami, telewizją iundefined konsolami.

  • Po zakończonej pracy zawsze wyłączaj sprzęt (komputer, drukarkę, monitory) - nie używaj trybu stand-by. Specjaliści zalecają rundefinedwnież wyciągnięcie wtyczki z kontaktu - jeśli jest on trudno dostępny, możesz zainstalować timer, ktundefinedry będzie wyłączał przepływ prądu np. w nocy.
  • Wychodzisz z pokoju? Zgaś światło. Używaj rundefinedwnież LEDowych żarundefinedwek.
  • Wprowadź godziny undefinedodpoczynkuundefined od elektroniki. Pandemia sprawiła, że niemal cały czas jesteśmy online - dla wielu osundefinedb to jedyny sposundefinedb komunikacji z rodziną i bliskimi. Warto jednak sprawdzić, czy faktycznie nie jesteśmy w stanie wygospodarować kilku godzin dziennie bez undefinedekranundefinedwundefined - z pożytkiem dla środowiska, ale rundefinedwnież naszych relacji z domownikami i naszego zdrowia.

  • Kupuj wyłącznie AGD i RTV wysokiej klasy. Pamiętaj, że od początku marca zmieniły się etykiety energetyczne!
  • Korzystaj z drukarki jak najmniej i maksymalnie wykorzystuj papier (np. drukując dwustronnie). Upewnij się, że Twoje tonery i kartridże nadają się do ponownego napełniania.

Termomodernizacja: przemyśl duże inwestycje

Nadchodzące miesiące to idealny czas na poważniejsze remonty. Wymiana stolarki okiennej na szczelną pozwala zaoszczędzić nawet do 20% energii cieplnej potrzebnej do ogrzania mieszkania! Jeżeli masz dom jednorodzinny wybudowany przed laty, dobrze jest przeprowadzić audyt energetyczny (usługa ta kosztuje jedynie ok. 250 złotych) i sprawdzić, jakie prace termomodernizacyjne mogłyby poprawić jego parametry, a tym samym wpłynąć na realne oszczędności. Modernizacja systemu grzewczego i ocieplenie elewacji to największe inwestycje, ktundefinedre wymagają zaplanowania i oddelegowania znacznych środkundefinedw - można jednak postarać się o dofinansowanie z jednego z programundefinedw gminnych lub kredyt gotundefinedwkowy. Z pewnością dodatkowy zastrzyk dla domowego budżetu przyda się, jeśli zdecydujemy się na wyposażenie naszego domu w odnawialne źrundefineddło energii, jak fotowoltaika - zielone kredyty takie jak te udzielane przez BNP Paribas mają atrakcyjne oprocentowanie i indywidualnie ustalane warunki z inwestorami.

Małe gesty o dużej wartości - jak oszczędzać energię i pieniądze niskim nakładem pracy?

  • Planuj posiłki i gotuj na dwa dni - rozsądne gospodarowanie produktami spożywczymi pozwala zaoszczędzić nawet 200 złotych miesięcznie w przypadku rodziny 2+2. Zyskujesz rundefinedwnież czas i rozwiązujesz wieczny problem undefinedco dzisiaj na obiadundefined.
  • Gotuj więcej w domu, zamawiaj mniej undefinedna wynosundefined. Pamiętaj jednak, że wsparcie dla lokalnych restauracji w dobie pandemii jest ważne, dlatego możesz korzystać z usług faktycznie najbliższych lokali i samodzielnie udawać się do nich z własnymi pojemnikami.

  • Kupuj opakowania zbiorcze, aby generować jak najmniej śmieci i zostawiać jak najmniejszy ślad węglowy. Czy wiesz, że kupując w internecie możesz poprosić sprzedawcę o to, aby zapakował Twundefinedj produkt bez plastiku? Dowiedz się więcej na temat tego, jak ekologicznie robić zakupy online!
  • Używaj wolno i szybkowarundefinedw - tego typu urządzenia zużywają mniej energii, niż klasyczny piekarnik!
  • Włączaj wyłącznie pełną zmywarkę i pralkę. Korzystaj rundefinedwnież z eko-programundefinedw (potrafią one zużywać nawet o 50% mniej wody i prądu niż standardowe).

  • Susz pranie na zewnątrz - jeśli masz balkon czy ogrundefineddek, niekoniecznie musisz za każdym razem włączać suszarkę bębnową.
  • Przejdź na system dwutaryfowy - najbardziej pochłaniające energię elektryczną sprzęty jak zmywarka, pralka, suszarka czy piekarnik staraj się włączać w okresie undefinedtaniegoundefined prądu. U większości dostawcundefinedw wypada to w godzinach 13-15 i 22-6.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!