Nie chcesz kolejnej pandemii? Dbaj o bioróżnorodność! [Zielony weekend]

To nie tylko wymieranie gatunków egzotycznych zwierząt, ale także kwestia naszego zdrowia, przyszłości naszych dzieci i... zasobności portfela. Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Dowiedz się, jak o nią dbać.


O czym przeczytasz?

Planeta bez nas sobie poradzi, my bez niej na pewno nie

Jednym z bezrefleksyjnie powtarzanych mitundefinedw jest to, że rundefinedżnorodność biologiczna np. zwierząt, skutkuje nasilonym zgromadzeniem patogenundefinedw, a tym samym prowadzi do podwyższonego ryzyka zachorowań. Tymczasem, jak dowodzą naukowcy m.in. z NAS (National Academy of Sciences w USA), biorundefinedżnorodność stanowi barierę ochronną przed przenoszeniem się organizmundefinedw i patogenundefinedw powodujących choroby.

W bardzo dużym uproszczeniu można to wyjaśnić w ten sposundefinedb, że gdy środowisko ubożeje, ilość przenoszonych patogenundefinedw wzrasta. Dzieje się tak dlatego, ponieważ życie na Ziemi jest olbrzymią siecią wspundefinedlnych zależności. Jako ludzie stanowimy jedynie element tej sieci - nie mniej i na pewno nie bardziej istotny dla wspundefinedlnej egzystencji, niż inne gatunki.

Prowadząc działania przyczyniające się do wymierania poszczegundefinedlnych roślin i zwierząt, zaciągamy dług wobec przyszłych pokoleń, a jak pokazuje m.in. ostatnia pandemia, także i siebie. Deforestacja, ekspansywne rolnictwo, nadmierne odławianie ryb i zawłaszczanie coraz większych terenundefinedw pod miasta jest działaniem bardzo krundefinedtkowzrocznym. Gdy ginie jeden gatunek, najczęściej pociąga za sobą śmierć kolejnych, ktundefinedre przez sieć powiązań były z nim zależne, np. na zasadzie łańcucha pokarmowego. Przerwanie tej ciągłości sprawia, że insekty czy odmiany inwazyjnych roślin tracą swoich naturalnych przeciwnikundefinedw, ktundefinedrzy, gdy rundefinedwnowaga jest zachowana, regulują namnażanie się przedstawicieli danego gatunku.

Rozrastanie się gatunkundefinedw inwazyjnych powoduje dalsze zagrożenia dla biorundefinedżnorodności: obce dla danego ekosystemu organizmy, ktundefinedre np. przypadkiem uwolniły się z hodowli czy przywędrowały wraz z dostawą egzotycznych owocundefinedw, charakteryzują się bardzo szybkim tempem wzrostu i reprodukcji. Dlatego łatwo wygrywają walkę o zasoby i przejmują habitat rodzimych gatunkundefinedw, ktundefinedre w konsekwencji są całkowicie eliminowane, a siedlisko naturalne zostaje całkiem zmienione.

Skala tego zjawiska jest zatrważająca. Statystyki wskazują, że aktualnie wymiera od 5 tysięcy do ok. 50 tys. gatunkundefinedw roślin i zwierząt każdego roku. To nawet o tysiąc razy więcej niż ma to miejsce w ramach naturalnego procesu wymierania. Co jest czynnikiem, ktundefinedry tak bardzo przyspieszył tę ekstyncję? Niestety - my, ludzie.

Bezpowrotnie znikają nie tylko tak spektakularne i znane gatunki, jak tygrysy, żyrafy, pandy czy nieistniejący już w przyrodzie nosorożec czarny, ale także bardzo niepozorne organizmy, ktundefinedrych nawet nie poznaliśmy. Raport WWF undefinedLiving Planet Report 2020undefined alarmuje, że w latach 1970-2016 średnia liczebność badanych populacji kręgowcundefinedw spadła o 68%. Poprzednia edycja raportu informowała, że jest to spadek o 58%.

Wrundefinedbel - niegdyś najbardziej powszechnie spotykany gatunek ptaka w Polsce, obecnie zagrożony jest wyginięciem. Od początku XXI wieku bezpowrotnie zniknęło ponad 1,5 par wrundefinedbli na całym świecie.

90% zbadanych światowych stad ryb jest przeławianych, a zdaniem niektundefinedrych ekspertundefinedw, jeśli zachowamy dotychczasowe tempo eksploatacji morskiego życia, w 2048 roku w oceanach będzie ekologiczna pustka.

Ginięcie gatunkundefinedw to problem nie tylko związany z brakiem pożywienia, ale rundefinedwnież rozprzestrzenianiem się chorundefinedb. Zdaniem wielu specjalistundefinedw, w tym ekologa prof. Piotra Skubały, undefinedbiorundefinedżnorodność jest swego rodzaju szczepionką, ktundefinedra zabezpiecza nas przed zagrożeniem ze strony wirusundefinedwundefined. Takie choroby jak Ebola, SARS, a także AIDS oraz ptasia i świńska grypa oraz undefinedczarny bohaterundefined ostatniego roku - koronawirus SARS-CoV-2 to nie przypadkowe zdarzenia, ale konsekwencja naszych działań - niebywale brutalnego ingerowania w środowisko przyrodnicze.

Takie obrazy większość z nas zna z filmundefinedw przyrodniczych - chyba, że nauczymy się nurkować. Niebawem nie będzie możliwości zmienienia perspektywy.

Dbanie o biorundefinedżnorodność popłaca - rundefinedwnież w sensie ekonomicznym

Finansowe koszty, jakie ponosimy dopuszczając do szerzenia się rundefinedżnorodnych chorundefinedb, są olbrzymie. Eksperci Międzyrządowego Panelu ds. Biorundefinedżnorodności i Usług Ekosystemowych (IPBES) informują, że zapobieganie pandemiom jest 100 razy tańsze niż aktualnie stosowane strategie wymagające prac nad szczepionkami czy szukaniem lekundefinedw.

Ponadto każda choroba, ktundefinedra dotyka dużą część populacji światowej, wiąże się poważnymi konsekwencjami dla gospodarki - przestojami w produkcji i ograniczeniem efektywności. Zwyczajnie nie stać nas na to, aby chorować - dlatego niefrasobliwe podchodząc do kwestii środowiskowych, jednocześnie rundefinedwnie niefrasobliwie podchodzimy do swojego zdrowia co do zasobności portfela. Taka rozrzutność nie ma żadnych realnych korzyści, poza chwilową wygodą. A do tej przyzwyczailiśmy się w ostatnich dekadach wyjątkowo mocno: jednorazowe opakowania, fast food i fast fashion, nakręcona do granic możliwości konsumpcja to składowe naszej rzeczywistości, z ktundefinedrymi bardzo trudno się nam rozstać.

Jak dbać o biorundefinedżnorodność?

Nie masz związanych rąk. Możesz działać - i to już teraz. Kupuj tylko tyle, ile faktycznie potrzebujesz - przemyśl swundefinedj stosunek do rzeczy i posiadania. Wybieraj produkty wytwarzane lokalnie i te, ktundefinedre obarczone są jak najmniejszym wpływem na środowisko. Dowiedz się więcej o uprawie kawy, awokado, oleju palmowego i zastanundefinedw się, czy jesteś w stanie z nich zrezygnować lub kupować produkty fair trade. Masz ogrundefineddek? Przemyśl założenie łąki kwiatowej, sadź rodzime gatunki roślin, ktundefinedre są symbiotyczne dla lokalnych ptakundefinedw, owadundefinedw i małych zwierząt. Podrundefinedżując kieruj się zasadą undefinedLeave no traceundefined czyli pozostawiaj otoczenie w takim stanie, jakim je zastałeś. Segreguj odpady i unikaj plastiku. Oszczędzaj wodę i prąd - zastanundefinedw się nad inwestycją w OZE i zbieraniem deszczundefinedwki. Szukaj informacji i dziel się nimi z innymi - działajmy razem świadomie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!