Posprzątaj, a potem poczytaj wśród wrzosów. Dwie eko-akcje, w których warto wziąć udział!

Już jutro w całej Polsce odbędzie się kolejna edycja sprzątania miast “Książki za worek śmieci”, a w nadchodzącym tygodniu w zamian za niepotrzebny sprzęt elektroniczny możesz otrzymać doniczki wrzosów.


O czym przeczytasz?

Sobotnie sprzątanie, a później czytanie - 18 września, Książka za worek śmieci

Już jutro, 18 września, w 16 miastach wojewódzkich odbędzie się wspólne sprzątanie w ramach akcji “Książka za worek śmieci”. Jest to społeczna akcja, której uczestnicy ramię w ramię sprzątają najbardziej zaśmiecone tereny swoich miast, w tym również brzegi rzek, parki, lasy. Pomysłodawczynią akcji jest Anna Jaklewicz, podróżniczka i autorka książek. 

“Książka za worek śmieci” jest przykładem tego, jak lokalne inicjatywy społeczne są ważne dla poczucia sprawczości. Co roku do akcji włącza się coraz to więcej osób, a z początkowych paru punktów na mapie projekt rozrósł się na całą Polskę. 

Akcja wspierana jest przez Wydawnictwo Agora, National Geographic, Empik, czasopismo Kontynenty, fundację Przekrój, Wydawnictwo Dwie Siostry i wiele innych znanych kulturalnych podmiotów. 

Jeśli chcesz przyłączyć się do wspólnego sprzątania i w zamian otrzymać symboliczną książkę - zajrzyj na fanpage Książki za worek śmieci. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje na temat poszczególnych miast. 

Pozbądź się elektrośmieci, udekoruj dom wrzosami - 23-25 września, Kwiaty za elektrograty

Z kolei już w przyszłym tygodniu, między 23 a 25 września, masz szansę nieodpłatnie pozbyć się zalegających w domu elektrośmieci - bez limitów dotyczących gabarytów i ilości. Market Castorama przeprowadza kolejną edycję swojej akcji “Kwiaty za elektrograty”, w ramach której za zużyty, niepotrzebny sprzęt elektroniczny oferuje wrzosy. Warto się “przyłożyć” do weekendowego sprzątania i spakować wszystkie świetlówki, zepsute smartfony, baterie i suszarki, ponieważ im więcej sprzętu oddamy, tym więcej kwiatów dostaniemy w zamian. 

Dlaczego powinniśmy się przejmować naszymi elektrośmieciami?

Castorama akcją “Kwiaty za elektrograty” postanowiła zwiększać edukację ekologiczną Polaków, ale też aktywnie działać na rzecz walki z zalegającymi w wielu miejscach śmieciami. W ciągu tylko jednego roku do lasów i przysłowiowych “rowów” trafia ponad 100 tysięcy metrów sześciennych samych elektrośmieci. Lasy Państwowe alarmują, że ponad 80 procent śmieci, które lądują w lasach, jest odpadami użytkowymi i wielkogabarytowymi - to urządzenia AGD, części samochodów, a także meble. Większość wymienionych sprzętów, a szczególnie elektronika i AGD, zawiera w sobie mnóstwo niebezpiecznych dla środowiska i ludzi substancji i metali ciężkich. Chociaż bez wątpienia brak wiedzy nie usprawiedliwia urządzania dzikich wysypisk, warto wspomnieć że często działania te powodowane są brakiem informacji na temat tego, w jaki sposób pozbyć się wielkogabarytowych i niebezpiecznych odpadów. 

Przypomnijmy zatem, że jeśli z różnych przyczyn zdarzy nam się spóźnić na akcję Castoramy, to elektrośmieci możemy zutylizować w PSZoK lub w specjalnych punktach wyznaczonych przez miasta. Aby dowiedzieć się, gdzie taki punkt jest zlokalizowany w naszej miejscowości, warto zadzwonić do Urzędu Gminy lub Miasta. Ponadto każdy sklep oferujący elektronikę i sprzęt AGD ma obowiązek odebrać od nas zużyty sprzęt przy zakupie nowego. Niektóre wielkopowierzchniowe markety przyjmują elektrośmieci i bez zakupów.

Rusz sie dla ekologii i uprawiaj plogging!

 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement