Drugie życie naszych rzeczy - jak marki wspierają recykling

Czy wiesz, że za połowę ceny nowych butów możesz zreperować stare? Albo w jaki sposób pozbyć się zniszczonych ubrań, aby przysłużyć się lasom? Czy słyszałeś o skupywaniu mebli przez IKEA? Nim wyrzucisz to, co niepotrzebne - przeczytaj.


O czym przeczytasz?

Recycling to zrundefinedwnoważona konsumpcja

Aż 95% ubrań nadaje się do recyclingu, a w przypadku mebli odsetek ten jest niewiele mniejszy. Sprzęty elektryczne i elektroniczne zawierają metale szlachetne i minerały, ktundefinedre z powodzeniem mogą być wykorzystane ponownie. Wszystkie wymienione zasoby są nie tylko cenne pod względem ekonomicznym, ale przede wszystkim - ekologicznym. Przetwarzanie, poddawanie renowacji, innymi słowy - dawanie drugiego życia surowcom i wyprodukowanym z nich przedmiotom wymaga znacznie mniejszych nakładundefinedw pracy, niż w przypadku wytworzenia ich od podstaw. Recykling zmniejsza ślad węglowy i produkcję zanieczyszczeń - dowiedziono, że w państwach, w ktundefinedrych odzyskiwanie jest priorytetem, notuje się spadek toksyn w wodach gruntowych i oczywiście, produkcji odpadundefinedw. Racjonalna gospodarka odzyskiwanymi surowcami oszczędza nawet do 95% świeżej wody potrzebnej do ich wydobywania i przetwarzania.

Recycling jednego słoika oszczędza tyle prądu, ile jest potrzebne do zasilenia standardowej żarundefinedwki świecącej przez 20 godzin.

Przetworzenie jednego monitora oszczędza tyle energii, ile jest potrzebne do wysłania 70 tys. wiadomości SMS.

Odzyskanie materiału z jednej pary jeansundefinedw pozwala zaoszczędzić ok. 10 tys. litrundefinedw wody czyli tyle, ile statystycznie zużywa w swoim domu jedna osoba w ciągu 2 miesięcy.

Recykling jest podstawą zrundefinedwnoważonej konsumpcji. Niektundefinedre marki robią wiele, aby nam pomundefinedc mądrzej dokonywać wyborundefinedw.

Zużyte? Oddaj do IKEA

IKEA od lat włącza się w działania edukacyjne na rzecz środowiska i zrundefinedwnoważonego rozwoju. Niektundefinedre sklepy tej marki zasilane są prądem wytwarzanym z pomocą mikroinstalacji fotowoltaicznych, ktundefinedre zresztą wprowadzane są do stałej oferty marki, a we wszystkich placundefinedwkach od dawna nie spotkamy jednorazowych plastikundefinedw. IKEA szczegundefinedlnie dba o to, aby pozyskiwać surowce z certyfikowanych źrundefineddeł: czy to zrundefinedwnoważonych upraw czy też recyklingu.

Najnowszy pomysł marki dotyczy starych mebli: jeśli posiadasz jeden z wyrobundefinedw IKEA i chcesz się go pozbyć z dowolnego powodu, niebawem będziesz mundefinedgł to zrobić w najbliższej placundefinedwce. W ten sposundefinedb zyskasz nie tylko wolne miejsce w domu, ale rundefinedwnież bon o wartości 30-50% ceny zakupu mebla, w zależności od stanu jego zużycia. Wszystkie meble undefinedodzyskaneundefined przez markę będą poddawane renowacji lub całkowitemu recyklingowi i powrundefinedcą na sklepowe pundefinedłki.

IKEA testowała swoje rozwiązanie w Australii, Hiszpanii i Szkocji. Obecnie na stałe program "Buy Back" wprowadzony jest w Wielkiej Brytanii, ale już zapowiedziane jest uruchomienie go w kolejnych 26 krajach, rundefinedwnież w Polsce.

Pomyłka modowa? Oddaj do Zalando!

Pre-Owned to program Zalando, ktundefinedry umożliwia odświeżenie szafy i zwrot części kosztu zakupu ubrań. Jedynym warunkiem jest to, aby ubrania były w stanie bardzo dobrym, pozbawione widocznych śladundefinedw zużycia jak plamy czy dziury. Niemożliwym jest zwrundefinedcenie bielizny i strojundefinedw kąpielowych, a także ubranek dziecięcych. Jeśli jesteś osobą, ktundefinedra wycina metki - powstrzymaj się, nim sięgniesz po nożyczki. Zalando przyjmuje jedynie ubrania w nienaruszonym stanie.

Oczywiście wszystkie produkty muszą pochodzić z asortymentu sklepu. Jednocześnie do undefinedpudełka do wymianyundefined można dodać 20 rzeczy z garderoby. Od razu otrzymujemy informację, ile undefinedzarobimyundefined na ich oddaniu. Pieniądze powrundefinedcą do nas w formie bonu do wykorzystania na kolejne zakupy, możemy też zdecydować się przekazać kwotę na rzecz Czerwonego Krzyża lub organizacji WeForest.

Nie nosisz? Oddaj do Answear

A co w przypadku ubrań, ktundefinedrych nie założyłeś od kilku sezonundefinedw, albo wręcz przeciwnie - nosiłeś je tak często, że już czasy świetności mają dawno za sobą? Teoretycznie powinieneś je wyrzucić do kosza na śmieci zmieszane - jednak w ten sposundefinedb wylądują na wysypisku śmieci i prawdopodobnie nie rozłożą przez najbliższych kilkadziesiąt lat. Możesz też pofatygować się z nimi do najbliższego kontenera na ubrania lub po prostu spakować je do worka i poczekać naundefined kuriera.

Answear uruchomiło akcję WearundefinedShare, w ramach ktundefinedrej zamawiasz przez internet specjalną torbę. Do tygodnia jest ona w Twojej skrzynce na listy, a Ty oprundefinedcz spakowania nienoszonych i nawet mocno zniszczonych ubrań nie musisz robić nic więcej. Jeśli wspomniany worek dotarł do Ciebie wraz z zakupami z Answear - możesz za darmo nadać go (po uprzednim wypełnieniu) za pomocą paczkomatundefinedw.

Celem inicjatywy jest wspieranie ekologicznej akcji Czas na Las i sadzenie drzew, ale także maksymalne przetwarzanie wprowadzonych już do obiegu tekstyliundefinedw. Po nadaniu im drugiego życia, powracają one na rynek w formie ściereczek do sprzątania, wysokiej jakości papieru, materiałundefinedw izolacyjnych lub nowych ubrań.

Zdeptane i brudne? Oddaj do WoshWosh

WoshWosh to innowacyjna w skali europejskiej firma założona przez Martynę Zastawną. Marka zajmuje się renowacją, czyszczeniem i naprawą obuwia w duchu zero waste. WoshWosh jest kultywacją rzemiosła szewskiego, a swoją działalnością ucieleśnia etyczne zasady odpowiedzialności społecznej i zrundefinedwnoważonej konsumpcji.

Jeśli Twoje ukochane buty straciły obcas, podeszwę albo po prostu fason - zamundefinedw online jedną z usług WoshWosh. Wysyłasz swoje undefinedzmęczoneundefined buty, ktundefinedre po odpowiedniej opłacie, wracają do Ciebie jak nowe. Albo lepsze niż nowe! Szewcy pracujący w WoshWosh pomagają rundefinedwnież w tzw. customizacji (personalizacji), czyli reperowaniu obuwia z jednoczesnym nadawaniem im świeżej prezencji - zmiana koloru czy poszczegundefinedlnych elementundefinedw nie stanowi dla tych ekspertundefinedw wyzwania. W atrakcyjnej cenie zyskujesz zupełnie nową wartość, a jednocześnie nie napędzasz spirali konsumpcyjnej.

WoshWosh organizuje co pewien czas zbiundefinedrkę zniszczonego obuwia na rzecz osundefinedb potrzebujących - domundefinedw samotnych mam, domundefinedw dziecka czy osundefinedb w kryzysie bezdomności. Szczegundefinedły akcji ogłaszane są za każdym razem na profilu społecznościowym marki.

Jeżeli jesteś zainteresowany oddaniem swoich starych butundefinedw sportowych na cele charytatywne, do gustu przypadnie Ci Nike Grind, czyli inicjatywa ktundefinedrej zadaniem jest wspieranie młodego pokolenia sportowcundefinedw. W ramach akcji oddajesz swoje stare sneakersy do jednego z firmowych sklepundefinedw Nike, a marka podejmuje się ich przetworzenia i wydania osobom potrzebującym.

Nie działa? Zanieś do Gminy

Elektrośmieci są dużym wyzwaniem logistycznym i ekologicznym. Chociaż nie powinno się ich wyrzucać do odpadundefinedw zmieszanych, ponieważ stanowią zagrożenie środowiskowe, wciąż wiele osundefinedb pozbywa się ich w ten sposundefinedb. Często winę za to ponosi brak dostatecznej edukacji, ale też odpowiednio rozmieszczonych punktundefinedw umożliwiających odbiundefinedr takich odpadundefinedw. Co prawda każdy podmiot prowadzący sprzedaż urządzeń elektrycznych i elektronicznych powinien oferować możliwość zostawienia zużytego sprzętu, ale nie każdy pozwala na to, jeśli nie dokonamy jednocześnie zakupu nowego produktu.

Gminy zdają sobie z tego sprawę i lokalnie uruchamiają godne naśladownictwa akcje. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach zachęca mieszkańcundefinedw do pozostawiania elektrośmieci w punkcie zbiundefinedrki wydając w zamian za nie nasiona łąk kwietnych i kompost do ich zasilenia. W Lublinie kilka dni temu wymieniano elektrośmieci na sadzonki kwiatundefinedw i ziundefinedł. Podobne inicjatywy odbyły się w Rumii, Łodzi i Warszawie, a zapowiedzi takich działań pojawiły się w lokalnych mediach m.in. raciborskich i bielsko-bialskich. Warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzać wiadomości ze swojej okolicy: w końcu każdy z nas ma w domu zapomniany i nieużywany sprzęt elektro, albo przynajmniej baterie. A sadzonki zawsze się przydadzą!

Nim wyrzucisz - sprawdź!

Niektundefinedre przedmioty wydają się szczegundefinedlnie problematyczne w utylizacji. Warto jednak pamiętać że coś, co dla nas stare i zniszczone, dla innych może stanowić dużą wartość. Z tego względu zanim coś wyrzucisz do kosza lub oddasz na PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiundefinedrki Odpadundefinedw Komunalnych) sprawdź, czy w Twojej okolicy nie ma kogoś zainteresowanego tym przedmiotem. Rzeczy używane, ale sprawne i niezniszczone, możesz sprzedać za pośrednictwem portali aukcyjnych. Produkty wymagające naprawy mogą zawierać komponenty, ktundefinedre uzyskają drugie życie przełożone do innego urządzenia - sprawdź na lokalnych grupach dla majsterkowiczundefinedw. Możesz też dodać ogłoszenie w jednej z grup pt. Śmieciarka jedzie, Oddam/Zamienię (dostępne na Facebooku). Dobrym sposobem jest rundefinedwnież po prostu wpisanie odpowiedniego zapytania w wyszukiwarkę: jednym z moich undefinedodkryćundefined tego typu był recykling materacy.

Zacznijmy myśleć o zużytych przez nas przedmiotach nie jak śmieciach, ale surowcach - to ważny krok na drodze do poprawy sytuacji środowiska wokundefinedł nas.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!