PARTNEREM ARTYKUŁU JEST BANK
BNP PARIBAS

Domy z odpadów - czyli o cegłach ze śmieci

Materiały budowlane z plastiku zachwycają trwałością, ale również estetyką. Przekonaj się, jak nowoczesne technologie stworzone w ramach lokalnych inicjatyw zmieniają świat.


O czym przeczytasz?

Toniemy w śmieciach, a tony śmieci dryfują wokundefinedł nas

Po Oceanie Spokojnym dryfuje wyspa nazywana Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci (Great Pacific Garbage Patch). Została odkryta w 1997 roku przez Charlesa Mooreundefineda i od tego czasu jej przemieszczania się, a także wpływ na środowisko są dokładnie (i ze zgrozą) analizowane przez naukowcundefinedw. Szacuje się, że wyspa może ważyć nawet 120 tys. ton, a obecnie jej powierzchnia jest pięciokrotnie większa (!), niż Polski. Z czego zbudowana jest wyspa? Niemal w 99,9% z tworzyw sztucznych, ktundefinedre ulegają fotodegradacji. Oznacza to, że rozpadają się na niewidoczny dla gołego oka pył i w zasadzie nigdy nie ulegają pełnemu rozkładowi, tworząc zawiesinę z mikroplastiku. Jest ona wchłaniana przez ptaki, ryby i inne stworzenia, a także ludzi, ktundefinedrzy spożywają "nakarmione" plastikiem owoce morza.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to tylko jeden, za to bardzo sugestywny, powundefinedd dla ktundefinedrego powinniśmy ograniczać wytwarzanie plastiku i maksymalnie recyklingować ten już wyprodukowany. Istnieje wiele inicjatyw związanych z ekologicznym budownictwem, ktundefinedre dają nadzieję na masowe wykorzystywanie śmieci w celachundefined mieszkalnych.

Brighton Waste House

Waste House (dosłownie: dom ze śmieci) to budynek stojący na kampusie Uniwersytetu w Brighton. Wybudowany w 2014 roku przez 300 studentundefinedw na podstawie projektu Duncana Baker-Browna, architekta wykładającego na Uniwersytecie. Być może nie jest to najpiękniejsza budowla i trudno porundefinedwnywać ją pod względem estetycznym do zachwycających projektundefinedw takich jak na przykład skandynawskie domy szkieletowe, ale zasługuje na uwagę jako projekt z pogranicza sztuki i edukacji ekologicznej. Waste House to rundefinedwnież naukowy poligon do testowania eko-pomysłundefinedw.

Waste House Brighton

Zdjęcie: Wikipedia

Z czego zbudowany jest Waste House? Między innymi z 20 tysięcy starych szczoteczek do zębundefinedw, 4 tysięcy opakowań płyt DVD, 4 tysięcy kaset wideo, 500 dętek z kundefinedł rowerowych i dwundefinedch ton jeansundefinedw. Baker-Brown wielokrotnie podkreślał, że w Wielkiej Brytanii podczas budowy domu blisko 20% materiałundefinedw budowlanych wyrzucanych jest do śmieci. Oznacza to, że na każde 5 wybudowanych domundefinedw, możliwe jest postawienie jednego - z odpadundefinedw wygenerowanych przez pozostałe. Użycie typowych śmieci generowanych w każdym gospodarstwie domowym ma za zadanie przebić się z tą informacją do szerszego grona.

Waste House stoi do dzisiaj i jest użytkowany jako przestrzeń do spotkań grona naukowego oraz pracy nad projektami o tematyce ekologicznej.

Dom ze śmieci w Rotterdamie

Domy z odpadundefinedw nie muszą być jedynie ciekawostkami zamkniętymi za murami kampusundefinedw. Udowodniło to małżeństwo - Nina Aalbers i Ferry in't Veld założyciele pracowni Architectuur Maken. Z 22 ton odpadundefinedw przemysłowych stworzyli budynek mieszkalny w Rotterdamie. Dom uzupełnia strukturę miasta, wpisując się estetycznie w sąsiadującą zabudowę. Budynek jest użytkowany przez twundefinedrcundefinedw jako mieszkanie i biuro. Stanowi też żywy dowundefinedd na to, że przerabianie śmieci na cegły nie tylko może być praktyczne, ale rundefinedwnież estetyczne.

Architectuur Rotterdam

Dom ze śmieci

Zdjęcia pochodzi z oficjalnej strony Architectuur.nl

Nina Aalbers i Ferry in't Veld są twundefinedrcami start-upu StoneCycling, ktundefinedry pracuje nad technologią kompresowania odpadundefinedw w taki sposundefinedb, aby kształtem i fakturą przypominały tradycyjne materiały budowlane. Powstała cegła może być użytkowana dokładnie tak samo, jak ta wykonana znaną od wiekundefinedw metodą. Produkowane materiały budowlane inspirują kolorystyką i tworzą nieskończone możliwości dla architektundefinedw. Dostępne są w kilku barwach o "apetycznych" nazwach, jak np. Karmel, Pistacja, Czarny Pieprz, Rzodkiew czy Salami. Warto zajrzeć na stronę StoneCycling i zapoznać się z tworzonymi projektami - poniżej budynek mieszkalny w Amsterdamie.

Nietypowe cegły z odzysku

Dom ze śmieci w Rotterdamie

Zdjęcie: Stijn Poelstra

Kostka brukowa z plastiku

Nie tylko w Europie rodzą się pomysły na przetwarzanie odpadundefinedw w cegły. Nzambi Matee to 29-letnia wynalazczyni mieszkająca Nairobi, ktundefinedra kilka lat temu rzuciła pracę inżyniera w przemyśle naftowym, aby pracować nad wytwarzaniem kostek brukowych, będących połączeniem plastiku i piasku. Doświadczenie Nzambii w materiałoznastwie pozwoliło jej stworzyć start-up Gjenge Makers ltd, ktundefinedrego unikatową wartością jest opracowanie maszyny potrafiącej przetwarzać plastik w materiał budowlany trwalszy od betonu.

Surowiec do pracy Gjenge Makers Itd pozyskuje odpłatnie od firm zajmujących się recyklingiem i bezpłatnie od fabryk, produkujących tworzywa sztuczne. Na ten moment przetworzono w ten sposundefinedb już 20 ton odpadundefinedw z plastiku, produkując kostkę brukową w wielu kolorach. Aktualnie każdego dnia w fabryce Gjenge Makers Itd z taśmy produkcyjnej zjeżdża 1500 cegieł.

Projekt Nzambii Matee został doceniony w trakcie jej pobytu na stypendium w Stanach Zjednoczonych. Okrzyknięto go innowacyjnym rozwiązaniem sektora budowlanego, ktundefinedre nie tylko wpisuje się w ekologiczne trendy i gospodarkę o obiegu zamkniętym, ale rundefinedwnież pomaga rozwiązywać ekonomiczne problemy mieszkańcundefinedw Nairobi.

Kostka brukowa z plastiku

Nzambii Matee, zdjęcie: UNEP

Odpady budowlane to też śmieci. Jednak nadal do wykorzystania

Silica Plastic Block to cegły z odpadundefinedw, ktundefinedre tym rundefinedżnią się od poprzednio wymienionych, że w znacznej mierze składają się z odpadundefinedw, ale budowlanych. Jedynie 20% SPB stanowi plastik, ktundefinedry nie może być poddawany innej formie recyklingu. Te nietypowe cegły tworzone są w Indiach, ktundefinedre zmagają się z wielkim problemem, jakim jest generowanie olbrzymiej ilości odpadundefinedw w trakcie gwałtownego rozrostu miast. Śmieci te nie tylko są niebezpieczne z punktu widzenia środowiska naturalnego, ale rundefinedwnież codzienności mieszkańcundefinedw miast i przedmieść. Rhino Machines to firma, ktundefinedrej inżynierowie postanowili znaleźć rozwiązanie, tworząc undefinedprzepisundefined na cegły złożone w 80 procentach z pyłu budowlanego i gruzu, dodatkowo też wspomnianego plastiku. W trakcie badań potwierdzono, że receptura Rhino Machines pozwala wytwarzać cegły charakteryzujące się wytrzymałością 2,5 raza większą, niż tradycyjne, wykonane z gliny. Co więcej, do ich produkcji wykorzystuje się 80% mniej naturalnych zasobundefinedw, a koszt gotowego produktu jest porundefinedwnywalny do innych materiałundefinedw. SIlica Plastic Block wykorzystywane już są w szpitalach, urzędach, budynkach użyteczności publicznej.

Silica Plastik Block

Silica Plastic Block - zbliżenie

Zdjęcia: Planet Custodian

ByFusion i maszyny Blockery - zbudujmy przyszłość. W dowolnym kształcie

ByFusion to wynalazek Petera Lewisa, Nowozelandczyka, ktundefinedremu szczegundefinedlnie zależy na oczyszczeniu oceanundefinedw z dryfującego plastiku. Blockery, czyli stworzone przez niego maszyny, mają wyjątkową właściwość: potrafią przetwarzać absolutnie każde śmieci i to bez wstępnej segregacji. Brzmi jak bajka? To nie wszystko! RePlast, bo tak nazwano produkt końcowy pracy Blockerundefinedw, mogą być kształtowane w dowolne kształty, a ich produkcja emituje 95% mniej gazundefinedw cieplarnianych niż typowe betonowe bloki o podobnej wielkości. RePlast wyrundefinedżnia się świetnymi właściwościami akustycznymi i izolacyjnymi, dlatego obecnie wykorzystywany jest do budowy dźwiękoszczelnych barier przy drogach. To jednak dopiero początek, a technologia Blockerundefinedw ma olbrzymi potencjał do rozwiązania problemundefinedw mieszkaniowych, np. w miejscach dotkniętych katastrofami naturalnymi, w ktundefinedrych potrzeba szybko i tanio wybudować funkcjonalne zakwaterowanie dla dużej liczby ludzi.

Cegły z RePlastu

Peter Lewis za murem z RePlastu, zdjęcie: ByFusion

Prace nad innowacyjnymi technologiami wykorzystującymi zużyty plastik wciąż trwają - zaangażowani w temat są nie tylko indywidualni architekci, ale rundefinedwnież firmy z olbrzymimi budżetami, jak np. Nike. Miejmy nadzieję, że stworzone przez nich możliwości będą już wkrundefinedtce dostępne na masową skalę.

Partnerem artykułu jest Bank BNP Paribas oferujący Zielony kredyt hipoteczny z niższym oprocentowaniem na energooszczędne nieruchomości

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!