Domy solarne i kopuły - projekty z przeszłości, które rozpalają wyobraźnię dzisiejszych architektów

Jakie budownictwo jest aktualnie najbardziej ekscytujące? Oczywiście takie, które jest zrównoważone, samowystarczalne i całkowicie “zielone”. Niektóre projekty radykalnie różnią się od tradycyjnych domów - przekonaj się, dlaczego są niezwykłe.


O czym przeczytasz?

Żyjemy w czasach, w ktundefinedrych projekty niegdyś kojarzące się wyłącznie z literaturą i filmami sci-fi stają się rzeczywistością. Warto wiedzieć, że nie wszystkie wspundefinedłcześnie stosowane technologie budowy, nawet te z pozoru najbardziej nowoczesne, swoje korzenie mają w prekursorskich wizjach architektundefinedw żyjących nawet wiek temu.

Domy solarne - czerp energię ze słońca

Dom, ktundefinedry jest całkowicie ogrzewany energią słoneczną i ktundefinedry jest zupełnie odłączony od tradycyjnej sieci? To możliwe i co ciekawe, nie jest to rozwiązanie nowe. Pierwsze domy solarne powstawały już w 1976 roku i przez ostatnich 40 lat zbudowano ich na całym świecie kilkaset. Budynki solarne to domy niskoenergetyczne, w ktundefinedrych zapotrzebowanie na energię cieplną (ogrzewanie plus woda użytkowa) jest w zupełności pokrywane przez instalację solarną. Tzw. undefinedsolaryundefined częściej montowane są na budynkach jednorodzinnych, jednak w Szwajcarii powstało już kilka wielorodzinnych domundefinedw - m.in. w Huttwil.

Wielorodzinny dom solarny w Huttwil (Szwajcaria)

nie prezentuje się szczegundefinedlnie niezwykle, zdj. Josef Jenni

Z punktu widzenia technicznego domy solarne nie muszą rundefinedżnić się znacząco od innych budynkundefinedw o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. Wspomniany szwajcarski projekt osadzony jest na żelbetowej płycie stanowiącej fundament, ktundefinedra jednocześnie jest sufitem garażu podziemnego. Wszystkie okna budynku zlokalizowane są od strony południowej, zgodnie z podstawową zasadą architektoniczną stosowaną w domach energooszczędnych i pasywnych. Dom jest solidnie docieplony styropianem i wełną mineralną - począwszy od garażu, na dachu skończywszy.

Dlaczego zatem wszyscy nie mieszkamy w domach solarnych? Cundefinedż, jeszcze 40 lat temu, gdy powstawał pierwszy taki projekt, technologia budowy i instalacji była zupełnie nieopłacalna z punktu widzenia finansowego. Obecnie rosnące ceny paliw, ale jednocześnie malejące ceny materiałundefinedw undefinedzielonychundefined zachęcają do przyjrzenia się bliżej temu rozwiązaniu. W Stanach Zjednoczonych powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w budowie pasywnych domundefinedw solarnych, istnieje więc szansa, że z czasem staną się one na rundefinedwni popularne z domami pasywnymi ogrzewanymi pompą ciepła.

Na niekorzyść domundefinedw solarnych przemawia fakt, że dla wielu inwestorundefinedw zainteresowanych energooszczędnymi budynkami są one niezbyt atrakcyjne wizualnie. Odpowiedzią na ten problem są takie projekty jak te prezentowane w trakcie Solar Decathlon. Jest to konkurs organizowany przez Departament Energetyki rządu Stanundefinedw Zjednoczonych, w trakcie ktundefinedrego wiodący studenci kierunkundefinedw architektonicznych przestawiają innowacyjne undefinedzieloneundefined budynki własnego projektu. W 2013 europejskim akcentem była propozycja wiedeńskich studentundefinedw, ktundefinedrzy wygrali pierwsze miejsce za swundefinedj dom solarny dostosowany do każdej szerokości geograficznej. Chociaż nie jest duży, nie można mu odmundefinedwić atrakcyjnego designu - z pewnością przypadnie do gustu minimalistom.

Zdj. Jason Flakes U.S. Department of Energy Solar Decathlon / projekt studentundefinedw z Uniwersytetu Wiedeńskiego

Zamieszkaj w kopule geodezyjnej

Prawdopodobnie nie spotkałeś się z takim rozwiązaniem w swoim sąsiedztwie, jednak faktem jest, że domy w kształcie kopuł są najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem, jakie możemy zastosować. To nie jest jedyny ich plus - wykonane z takich materiałundefinedw jak włundefinedkno szklane wsparte na konstrukcjach metalowych, są niebywale odporne na warunki atmosferyczne i rundefinedżnorodne czynniki zagrażające tradycyjnym technologiom.

O tym, jak polskie małżeństwo wykorzystało namioty kopułowe przeczytasz w tekście: Glamping, czyli relaks pod kopułą

Ponieważ są stosunkowo proste w budowie i niedrogie, kopuły od lat wykorzystywane są jako budynki zastępcze w niezamożnych krajach jako element wsparcia w akcjach humanitarnych. Z drugiej jednak strony domy kopułowe budowane są także na zlecenie majętnych rodzin - konstrukcja tych budynkundefinedw daje wiele możliwości łączenia modułundefinedw i tworzenia zaskakujących aranżacji.

Kopuły geodezyjne w najprostszej wersji mogą służyć jako namioty

Podobnie jak i domy solarne, także i kopuły geodezyjne nie są wynalazkiem wspundefinedłczesności. Pierwszy budynek tego typu powstał w 1923 roku w Jenie i do dziś jest siedzibą najstarszego na świecie planetarium. Co jest takiego unikalnego w kopule geodezyjnej? Specyficzny podział sfery (powierzchni kuli) na trundefinedjkąty sferyczne, ktundefinedry objęty jest patentem. Jest to jeden z najbardziej ekonomicznych projektundefinedw wszechczasundefinedw - umożliwienie wykonania najbardziej doskonałego kształtu w naturze, czyli kuli, z użyciem prętundefinedw i płaszczyzn o stosunkowo małym zrundefinedżnicowaniu długości krawędzi przyniosło wynalazcom Waltherowi Bauersfeldowi i Buckmisterowi Fullerowi ponadczasową sławę. Ciekawostką jest fakt, że Fuller nie ukończył studiundefinedw wyższych, jednak za swoje zasługi dla stworzenia koncepcji i wzorundefinedw dla kopuł geodezyjnych został inżynierem i doktorem honoris causa kilku renomowanych Uczelni.

Kopuły geodezyjne są bardzo łatwe w prefabrykacji i montażu. Zdaniem specjalistundefinedw zaliczane są do kanonu wspundefinedłczesnej architektury. Nic zatem dziwnego, że projektanci zaadaptowali ten ponadczasowy projekt do koncepcji domu energooszczędnego. Tego typu budynki ogrzewane są za pomocą paneli fotowoltaicznych i solarnych, jak rundefinedwnież pomp ciepła. Ze względu na możliwość pełnego przeszklenia całego budynku, wykorzystanie promieni słonecznych do ogrzewania i doświetlenia jest naturalnym wyborem.

Kopuła monolityczna - tornado jej nie straszne

Z perspektywy polskiej projekt ten może nie wydawać się szczegundefinedlnie atrakcyjny, jednak w Stanach Zjednoczonych, w ktundefinedrych tornada potrafią dewastować całe miasta, tzw. Monolithic Domes zyskują na popularności. Można je postawić zaledwie w miesiąc, a trwałością przypominają skałę. Nic dziwnego - wykonane są z betonu, a ich szkielet stanowi stal. Nie jest to jednak rozwiązanie tanie: co prawda niewielki domek, mieszczący jedną sypialnię można postawić już za ok. 45 tys. dolarundefinedw, tak trzypokojowy dom to wydatek rzędu nawet 500 tys. dolarundefinedw. Twundefinedrcy Monolith Domes twierdzą, że jest to idealny budynek dla każdej szerokości geograficznej i klimatu: począwszy od pustyni na dżungli skończywszy. Ich zdaniem, im bardziej nieprzyjazne otoczenie, tym bardziej ich projekt zyskuje na wartości.

Zdecydowanie trudno odmundefinedwić Monolith Dome funkcjonalności: jest niepalny, całkowicie odporny na wiatr, opady, wilgoć i burze piaskowe. Niewielka powierzchnia styku z warunkami atmosferycznymi zapewnia mu długowieczność. Jest jak bunkier - i w najprostszej wersji też się tak prezentuje, co dla wielu może być zdecydowanym minusem takiego budynku. Dlatego stworzono też wersje dla bardzie wymagających (i zamożnych) klientundefinedw. Dobrym przykładem jest osiedle willi wykonane przez Monolith Dome na bajecznie pięknym Mauritiusie. Domes of Albion zachwycają prostotą, a jednocześnie gwarantują luksus porundefinedwnywalny do najbardziej kosztownych rezydencji.

Fot. lesdomesdalbion.mu

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!