Planujesz termomodernizację? Możesz dostać 21 tysięcy na pompę ciepła

Pompa ciepła to ekologiczne, ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu źródło ciepła. Od przyszłego roku rusza program “Moje Ciepło”, który może sprawić, że gwałtownie wzrośnie liczba domów ogrzewanych w ten sposób.


O czym przeczytasz?

Była fotowoltaika, teraz pompy ciepła

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały, że na dzień 30 września bieżącego roku moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych podłączonych do krajowej sieci przekroczyła 6 gigawatów (dokładny wynik to 6126 MW). Aby zrozumieć skalę, warto zestawić tę wartość z wynikiem, jaki osiągnęliśmy na koniec czerwca 2021 - wtedy moc elektrowni fotowoltaicznych wynosiła ok. 5200 MW. Jak łatwo policzyć, przez ostatni kwartał podłączaliśmy średnio 300 MW miesięcznie. Liczba prosumentów w Polsce przekracza już 700 tysięcy, a do ich grona wciąż dołączają kolejni. Jak szacują specjaliści, szalone tempo rozwoju fotowoltaiki wyhamuje z końcem I kwartału przyszłego roku, ze względu na różnorodne zmiany legislacyjne, które szykowane są dla tego sektora.

Popularność fotowoltaiki w Polsce zawdzięczamy licznym programom wsparcia i dotacjom, jakie w stosunkowo łatwy sposób można było w ostatnich latach uzyskać w swoich gminach. Bez wątpienia warto tu wymienić program “Mój Prąd” oraz inicjatywy takie jak Regionalne Programy Operacyjne, skracające czas zwrotu z inwestycji nawet o połowę. 

“Mój Prąd” będzie działał dalej i zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten cel przeznaczone zostanie 660 milionów złotych - dlatego jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na przydomową elektrownię, nic straconego. 

Nowością jest za to program “Moje Ciepło”, którego głównym celem ma być wsparcie w Polsce rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej z zastosowaniem pomp ciepła. Te zeroemisyjne źródła ciepła doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych i to właśnie właściciele i współwłaściciele tych ostatnich będą mogli starać się o uzyskanie dotacji. 

Skąd pochodzą pieniądze na “Moje Ciepło” oraz kto je otrzyma?

NFOŚiGW pieniądze na “Moje Ciepło” otrzymał z unijnego Funduszu Modernizacyjnego, czyli najnowszego europejskiego instrumentu wspierającego modernizację systemu energetycznego i dekarbonizację. A mówimy o niemałych środkach, bo “Moje Ciepło” i 5 innych polskich projektów otrzymało akceptację na wypłacenie 8,1 mld złotych w ramach wspólnego budżetu. Na “Moje Ciepło” przekazano niemały kawałek tego tortu, bo aż 600 mln złotych.

“Moje Ciepło” to program kierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli nowych budynków jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Dopłaty dotyczą zakupu oraz montażu pomp ciepła. Na jakie pieniądze możesz liczyć? Dotacja obejmuje do 30 procent kosztów kwalifikowanych projektu - to, jak duża będzie dotacja zależy od rodzaju montowanej pompy ciepła. Maksymalne dofinansowanie jednej instalacji może wynieść 21 tysięcy złotych jeśli mówimy o pompach gruntowych i 7 tysięcy w przypadku pomp powietrznych. Nabór wniosków rozpocznie się w I kwartale 2022 roku i potrwa do końca II kwartału lub wyczerpania się środków.

Pompy ciepła - czy warto?

Nie jest tajemnicą, że Polska ma olbrzymi problem z zanieczyszczeniem powietrza. Rokrocznie bijemy rekordy europejskie (a nawet światowe) jeśli chodzi o poziom smogu. W dużej mierze zanieczyszczenie wywoływane jest przez tzw. niską emisję (nie mylić z zero emisyjnością!). 

Niska emisja to emisja pyłów i trujących gazów utrzymujących się na wysokości do 40 metrów od powierzchni ziemi, czyli dokładnie w strefie, w której funkcjonujemy. Zanieczyszczenia te powstają głównie w domowych piecach i lokalnych kotłowniach, w których spalany jest węgiel, a także produkowane są przez pojazdy spalinowe. 

Jak podaje Alarm Smogowy, w Polsce nadal do wymiany pozostało ponad 3 miliony tzw. kopciuchów, czyli pieców “na wszystko”, w których spalanie węgla odbywa się w sposób nieefektywny. Zgodnie z założeniami programu “Czyste Powietrze”, do 2030 roku wszystkie one powinny zniknąć, ale patrząc na tempo wymiany (zrealizowaliśmy jedynie 10% planu przez 4 lata działania programu) istnieje małe prawdopodobieństwo, że ten plan się powiedzie.

Z tego względu jakiekolwiek inicjatywy mające na celu wsparcie osób indywidualnych w termomodernizacji, a w szczególności w wymianie źródeł ogrzewania powinny być wspierane i nagłaśniane. 

Pompy ciepła to bezemisyjne źródła grzewcze, które wykorzystują energię odnawialną. Oczywiście warto pamiętać, że do funkcjonowania każda pompa potrzebuje energii elektrycznej, a ta w Polsce pozyskiwana jest nadal w dużej mierze z węgla (co przekłada się na wysoką emisję dwutlenku węgla), ale w perspektywie czasu będzie to zupełnie neutralny dla środowiska sposób pozyskiwania ciepła dla budynków mieszkalnych. Co więcej, pompy ciepła - chociaż wymagają dużych środków “na start” - są jednym z najszybciej zwracających się inwestycji. Koszty ich użytkowania na co dzień są minimalne przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu cieplnego.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement