PARTNEREM ARTYKUŁU JEST
esoleo

Czy fotowoltaika jest zawsze bezpieczna?

Instalacje fotowoltaiczne to ekologiczny sposób na pozyskiwanie energii przez cały rok. W Polsce cieszą się szczególną popularnością. Czy jednak to, co popularne, zawsze jest bezpieczne? W tym artykule odnosimy się do często poruszanych kwestii.


O czym przeczytasz?

Panele fotowoltaiczne a obciążenie dachu

Nie jest prawdą, że instalacja fotowoltaiczna może być podłączona undefinedwszędzieundefined. Jednym z elementundefinedw, ktundefinedry koniecznie musi być brany pod uwagę przy planowaniu inwestycji jest nośność dachu, ponieważ to w tym miejscu najczęściej montowane są panele.

Instalacja fotowoltaiczna składa się nie tylko z paneli wraz z ich komponentami, ale rundefinedwnież podkonstrukcji pozwalającej na zamocowanie modułundefinedw, co w zależności od rodzaju dachu może generować znaczny ciężar. Dlatego bezwzględnie przed podjęciem jakichkolwiek prac instalacyjnych należy wykonać ekspertyzę konstrukcyjno-budowlaną nośności dachu. Od jego wytrzymałości i skrupulatności w przeprowadzeniu takiej ekspertyzy zależy bezpieczeństwo domownikundefinedw. Obliczenia obciążenia dachu dokonuje się biorąc pod uwagę m.in. stan konstrukcji obiektu, jakość wykonania dachu oraz zgodność wykonania go z projektem.

Warto wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna na dachu skośnym może spowodować dodatkowe obciążenia konstrukcji do 20 kg/m2, a na dachu płaskim nawet do 70 kg/m2. Oprundefinedcz tego dach powinien bezpiecznie udźwignąć ciężar śniegu i silne oddziaływanie wiatru. Bez fachowych obliczeń konstrukcji trudno oszacować faktyczną nośność dachu, dlatego tak ważne jest sporządzenie ekspertyzy.

Chociaż pozornie może wydawać się, że ekspertyza nośności dachu jest wyłącznie potrzebna w przypadku domundefinedw starszych, nie może być bagatelizowana i przy stosunkowo nowych budynkach. Zdarza się, że dach nie został wykonany zgodnie z projektem, a co za tym idzie - jego nośność jest mniejsza niż zakładana pierwotnie. Ponadto, nowe dachy w większości przypadkundefinedw nie są projektowane pod dodatkowe obciążenie w postaci instalacji fotowoltaicznej, dlatego każdorazowa ekspertyza jest niezbędna, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Wykwalifikowani eksperci ESOLEO z odpowiednimi uprawnieniami projektowymi, podczas wizji lokalnej dokonują wstępnej oceny obiektu. Na podstawie zgromadzonych informacji wykonują obliczenia i sporządzają ekspertyzę. W przypadku wynikundefinedw negatywnych Klient otrzymuje gotowy sposundefinedb wzmocnienia dachu oraz bezpośredni kontakt z konstruktorem w razie pytań.

Instalacja fotowoltaiczna a bezpieczeństwo pożarowe

Instalacja fotowoltaiczna składa się z urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci energetycznej. Z tego względu wymaga takich samych środkundefinedw bezpieczeństwa, jakie stosuje się w przypadku innych podobnych urządzeń. Panele fotowoltaiczne są dostosowane do funkcjonowania w nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych, ale aby cała instalacja dawała gwarancję bezpieczeństwa, powinna być podłączona przez profesjonalnego elektryka doskonale znającego specyfikę tego typu inwestycji.

Warto mieć na uwadze, że panele są co prawda najbardziej widocznymi, ale nie jedynymi elementami instalacji. Dodatkowo składają się na nią falownik (inaczej inwerter), olbrzymia ilość zabezpieczeń i okablowanie. Skrupulatna dbałość o szczegundefinedły, prowadzenie kabli zgodnie ze sztuką i dopasowanie instalacji odgromowej do wielkości instalacji to czynności rutynowe dla profesjonalnych ekip, a nie zawsze oczywiste dla osundefinedb bez doświadczenia.

Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie stwarza ryzyka pożarowego. Mimo to, w razie pożaru panele fotowoltaiczne wymagają zastosowania odpowiednich środkundefinedw w celu ich ugaszenia - dlatego wymagane jest uzgodnienie instalacji z rzeczoznawcą przeciwpożarowym.

Awaryjność instalacji w budynku mieszkalnym

Korzystanie z usług sprawdzonych ekip, posiadających stosowne uprawnienia oraz pracujących na certyfikowanym sprzęcie zmniejsza ryzyko awarii instalacji do minimum. Jednak instalacja słoneczna złożona jest z dużej liczby komponentundefinedw, a w takim przypadku zawsze należy brać pod uwagę to, że niekiedy mogą pojawić się drobne dysfunkcje.

Co ma transport do sprawności paneli? Przeczytaj, jak Twoje panele powinny dotrzeć na miejsce inwestycji?

Większość renomowanych producentundefinedw zapewnia wiele lat gwarancji na swoje produkty (np. w przypadku falownikundefinedw ok. 5, a modułundefinedw - 10 lat na wady ukryte i 25 lat gwarancji na zachowanie sprawności) co jest średnią przewyższającą produkty z innych branż. Instalacje przewidziane są na pracę z określoną minimalną sprawnością przez co najmniej 25-30 lat, a brak ruchomych elementundefinedw sprawia, że nie ma tu ryzyka wystąpienia kłopotundefinedw z mechaniką. Aby mundefinedc skorzystać z gwarancji producenta, konieczne jest udowodnienie, że instalacja została wykonana i zamontowana zgodnie ze sztuką i kartą produktu - tego typu pewność gwarantuje wyłącznie profesjonalna firma zajmująca się instalacjami fotowoltaicznymi.

Projektowanie instalacji fotowoltaicznej krok po kroku - dowiedz się, kto powinien zaprojektować Twoją fotowoltaikę.


Fotowoltaika a zdrowie

Nowe technologie niekiedy wywołują wątpliwości co do tego, jaki mają wpływ na nasze zdrowie. Z całą stanowczością można jednak stwierdzić, że w czasie wytwarzania prądu przez instalację nie są produkowane żadne szkodliwe substancje, wycieki czy zanieczyszczenia. Wszelkie rewelacje na temat jonizowania atmosfery czy wytwarzaniu undefinedpola magnetycznegoundefined rzekomo negatywnie wpływające na bezpieczeństwo i zdrowie osundefinedb znajdujących się w pobliżu pozbawione są podstaw naukowych.

Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko neutralne dla ludzi i zwierząt, ale mają wręcz pozytywny wpływ na środowisko. Dzięki nim znacznie redukowana jest emisja gazundefinedw cieplarnianych powstających np. w trakcie spalania paliw stałych służących do ogrzewania budynkundefinedw i wytwarzania energii elektrycznej.

Każdy 1 kWh zużytej energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni węglowej emituje aż 0,8 kg CO2 do atmosfery. Tymczasem instalacja fotowoltaiczna produkuje energię bez emisji szkodliwych gazundefinedw i pyłundefinedw, czyli undefinedczystąundefined.

Interesują Cię treści dotyczące paneli fotowoltaicznych i pozyskiwania energii z promieni słonecznych? Zachęcamy do obejrzenia naszego cyklu materiałundefinedw edukacyjnych #OkiemEksperta, ktundefinedrą realizujemy wespundefinedł z ESOLEO. Filmy dostępne są już na Youtube!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!