Wymiana “kopciuchów” daje efekty! AGH potwierdza

Wnioski przedstawione przez specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie nie pozostawiają wątpliwości. Uchwała antysmogowa w Krakowie znacząco poprawiła jakość powietrza w mieście. W całej Polsce wciąż pozostaje do wymiany 3 mln palenisk.


O czym przeczytasz?

W Krakowie oddycha się lepiej

W Krakowie oddycha się lepiej, wokundefinedł niego - niekoniecznie

Zacznijmy od wieści optymistycznych. Prof. Piotr Kleczkowski i mgr inż. Katarzyna Kotarba z Akademii Gundefinedrniczo-Hutniczej sprawdzili efekty działania uchwały antysmogowej wprowadzonej w Krakowie. Przypomnijmy, że na jej podstawie od 1 września 2019 roku zakazane jest w mieście ogrzewanie budynkundefinedw paliwami stałymi. Dopuszczone jest jedynie stosowanie paliw gazowych i lekkiego oleju opałowego. Zgodnie z podawanymi przez miasto statystykami, do wymiany pozostało wciąż 1800 palenisk. Liczba ta jednak była dwudziestokrotnie wyższa jeszcze 10 lat temu. Sukces ten jest efektem rundefinedżnych programundefinedw pomocowych, ktundefinedre umożliwiają mieszkańcom dofinansowanie nowych, bardziej przyjaznych środowisku, źrundefineddeł ciepła.

Zrealizowana na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego Analiza zmian jakości powietrza w Krakowie oraz wojewundefineddztwie małopolskim w latach 2012-2020 porundefinedwnuje tempo spadku stężenia substancji zanieczyszczających w Krakowie oraz całym wojewundefineddztwie małopolskim z wyłączeniem Krakowa.

Raport jednoznacznie potwierdza, że jakość powietrza w wojewundefineddztwie poprawiła się od czasu wprowadzenia uchwały. W przypadku Krakowa, ktundefinedry wprowadził najbardziej radykalne obostrzenia i w ktundefinedrym wymiana undefinedkopciuchundefinedwundefined idzie najsprawniej - spadek pyłu PM10 wyniundefinedsł aż 45,42 %. Dla porundefinedwnania: dla całego wojewundefineddztwa spadek ten wyniundefinedsł 28,73%.

Tendencja ta utrzymuje się rundefinedwnież odnośnie pyłu PM2,5. W Krakowie zaobserwowano spadek rzędu 43,76%, ale w całym wojewundefineddztwie z wyłączeniem miasta wojewundefineddzkiego undefined 32,15%.

Niepokojący przykład stanowi jednak benzo(a)piren. W Krakowie zanotowano spadek średniego stężenia o 42,82%, podczas gdy w całym wojewundefineddztwie w badanym okresie stężenia benzo(a)pirenu wzrosły o 14,41%.

Dla osundefinedb śledzących aplikacje informujące o stopniu zanieczyszczenia powietrza jest jednak jasne, że nie ma powodundefinedw do przedwczesnej radości. Tzw. undefinedobwarzanek krakowskiundefined, czyli okolice okalające Krakundefinedw, pozostają wciąż mocno zanieczyszczone. Ale to prawda, że w niektundefinedre dni jakość powietrza w centrum niegdyś jednego z najbardziej owianych smogiem miast jest lepsza, niż na jego obrzeżach.

Program Czyste Powietrze wymaga naprawy

Wyniki badania naukowcundefinedw z AGH pokazują, że działania w celu zniwelowania smogu mają sens. Jednak wysokie zanieczyszczenie powietrza utrzymujące się w kraju wskazuje, że inicjatywy rządowe podejmowane w tym kierunku wciąż są niewystarczające.

W ciągu dwundefinedch lat trwania flagowego projektu antysmogowego zlikwidowano jedynie 70 tysięcy piecundefinedw niskiej jakości. Do wymiany pozostało wciąż 3 miliony undefinedkopciuchundefinedwundefined. W obecnym tempie zajmie to kilkadziesiąt lat.

Polski Alarm Smogowy zaapelował do premiera aby interweniował w sprawie Programu Czyste Powietrze. Zdaniem specjalistundefinedw z PAS, ma on wiele wad.

Problemem jest głundefinedwnie to, że program Czyste powietrze nie jest łatwo dostępny. Stosunkowo trudno do niego aplikować. Z tego względu apelujemy, aby program był dystrybuowany przez sieć bankundefinedw. Drugą wadą tej inicjatywy jest to, że nie dociera do ludzi najuboższych. Pomimo dość wysokiego dofinansowania jakie oferowane jest przy niskich dochodach, z powodu braku prefinansowania inwestycji, najuboższych inwestorundefinedw nie stać na wymianę kotła - wyjaśnia Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Aby wziąć udział w programie, trzeba zainwestować znaczną kwotę, ktundefinedra dopiero po wymianie paleniska jest zwracana uczestnikowi. W przypadku osundefinedb o niskich dochodach, jest to prundefinedg wejścia skutecznie uniemożliwiający działanie. Jeszcze innym problemem programu wymienianym przez rzecznika PAS jest fakt, że Czyste Powietrze nie obejmuje budynkundefinedw wielorodzinnych, takich jak kamienice.

Dotujemy kotły węglowe, ktundefinedre za w 2030 roku trzeba będzie wymienić

Zgodnie z najnowszymi deklaracjami rządu, w 2030 roku w polskich miastach zakazane będzie używanie palenisk wykorzystujących węgiel jako paliwo. Na wsiach zakaz ma zostać wprowadzony dekadę pundefinedźniej. Tymczasem program Czyste powietrze umożliwia otrzymanie dofinansowania na takie palenisko.

Jeżeli rząd zakłada w swojej polityce, że już za 9 lat w miastach nie będziemy mogli palić węglem, to program Czyste powietrze powinien zaprzestać wspierania kotłundefinedw na węgiel. Takie palenisko zainstalowane z budżetu państwa ma jedynie 9 lat życia, co jest niepotrzebnym marnowaniem środkundefinedw.

Chociaż z 200 tysięcy złożonych do tej pory wnioskundefinedw zaledwie kilkanaście procent dotyczy kotłundefinedw na węgiel, w dalszym ciągu jest to inwestycja, ktundefinedra w perspektywie dekady utraci zasadność.

Polska niskoemisyjna do 2040 - czy zdążymy?

Polityka energetyczna Polski do 2040 r. to najnowsza uchwała, ktundefinedra wyznacza cele strategiczne na najbliższe lata. Jednym z jej punktundefinedw jest osiągnięcie w 2040 stanu, w ktundefinedrym wszystkie gospodarstwa domowe będą nisko lub zeroemisyjne.

Oznacza to, że mamy 9 lat na likwidację 3 milionundefinedw undefinedkopciuchundefinedwundefined, czyli ponad 330 tysięcy rocznie. Pierwotne założenia programy Czyste powietrze mundefinedwiły o wymianie 300 tysięcy palenisk w skali roku. Powtundefinedrzmy, że po ponad 2-undefinedch latach funkcjonowania programu, wymienionych mamy zaledwie 70 tysięcy piecundefinedw. Czy Czyste powietrze rozwinie żagle i zacznie funkcjonować z oczekiwaniami? Dotychczasowe dane nie są zbyt optymistyczne, pozostaje jednak mieć nadzieję, że apele PAS oraz innych specjalistundefinedw pomogą w jego usprawnieniu. Bez wątpienia nacisk społeczny jest rundefinedwnież dobrym sposobem sygnalizowania politykom, że walka ze smogiem powinna pojawić się na liście ich priorytetundefinedw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!