Biophilic design: jak przywrócić naturę do życia człowieka? [Zielony weekend]

Zamykając się w miastach odgradzamy się od natury. Odbija się to na naszym zdrowiu, psychice i komforcie życia. Design stawiający w centrum związek człowieka z naturą pomaga przywrócić równowagę w naszym otoczeniu. Czym jest “design biofilny”?


O czym przeczytasz?

O biofilii słundefinedw kilka - powrundefinedt do korzeni

W Chinach istnieje takie przysłowie: Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się. Jeśli chcesz być szczęśliwy przez rok - ożeń się. Jeśli chcesz przez całe życie być szczęśliwy - załundefinedż sobie ogrundefinedd. Z dwoma pierwszymi twierdzeniami można polemizować, natomiast w trzecim przypadku wszelkie dowody naukowe przemawiają za tym, że jest to prawda. Bezpośrednie obcowanie z naturą wpływa kojąco na nasze zmysły i psychikę, pozwala rozwiązywać problemy zdrowotne i zwiększa efektywność w pracy umysłowej.

Biofilia jest hipotezą postawioną przez Edwarda O.Wilsona, uznawanego za twundefinedrcę socjobiologii. Według jego definicji, to undefinedpotrzeba poczucia wspundefinedlnoty z innymi organizmami żywymiundefined, ktundefinedra jest charakterystyczna dla wszystkich istot żywych, w tym ludzi. Bez zaspokajania tej potrzeby nie mamy warunkundefinedw do prawidłowego rozwoju jako jednostki. Inny znawca ludzkiej natury, Erich Fromm - filozof i psychoterapeuta - rozumiał biofilię jako umiłowanie życia, chęć wzrostu i rozwoju.

Czym więc jest biophilic design? To zorganizowany ruch, ktundefinedry za swundefinedj cel postawił stworzenie narzędzi pomagających undefinedzaimplementowaćundefined na nowo naturę do każdego budynku i pomieszczenia tak, aby stworzyć środowisko przyjazne człowiekowi.

Nie przestawaj dbać o swoje otoczenie

Realizacje w duchu biophilic design nie muszą wcale być kosztowne - choć rundefinedwnież bywają i takie, jak np. olbrzymie zielone ściany w ekologicznych biurowcach. Te na małą skalę mogą być wprowadzane w naszych mieszkaniach i domach samodzielnie - wymagają jedynie zaangażowania i chęci. Ta celowość działań i podejmowanie wysiłku jest zresztą wpisane w biofilię - powinniśmy stale dążyć do poprawienia przestrzeni, w ktundefinedrej spędzamy najwięcej czasu tak, aby pozytywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.

Nasze mieszkania i domy powinny być miejscem odpoczynku i regeneracji. Pandemia pokazała wielu osobom niedostatki przestrzeni, na jakiej żyjemy - zamknięci w czterech ścianach mieliśmy okazję przekonać się, czy na pewno wszystko wokundefinedł nas odpowiada naszym potrzebom. Jakie rozwiązania możesz wprowadzić w swoim domu, jeśli czujesz, że koncepcja biophilic design do Ciebie przemawia?

Zaproś do siebie naturę

Podstawową biophilic design jest zapewnienie sobie kontaktu z naturą - najlepiej takiego, ktundefinedry obejmuje wszystkie zmysły. Jeśli masz do dyspozycji ogrundefineddek, taras lub balkon spraw, aby w tym roku pokrył się zielenią. Nie masz ręki do roślin i nie przepadasz za pielęgnacją kwiatundefinedw? Nic nie szkodzi - w sklepach ogrodniczych (rundefinedwnież online) znajdziesz wiele gatunkundefinedw krzewundefinedw, drzewek, ziundefinedł i roślin kwitnących, ktundefinedre nie wymagają wiele zachodu. Poza tym pamiętaj, że prostota jest zawsze dobrym rozwiązaniem - minimalistyczna kompozycja o zrundefinedwnoważonych proporcjach będzie przemawiać szczegundefinedlnie do osundefinedb ceniących harmonię i ład. Z drugiej strony, jeżeli bliższa Ci jest rustykalna estetyka, w ogrodzie możesz pozwolić naturze samodzielnie wykreować przestrzeń za Twoim oknem - naturalistyczne łąki kwietne są nie tylko proste w utrzymaniu, ale rundefinedwnież pięknie się prezentują i są bardzo pożyteczne dla ekosystemu.

Sprawdź, czy w mieszkaniu nie brakuje roślin - być może jesteś w stanie wygospodarować dla nich większą przestrzeń. Designerskie kwietniki i estetyczne doniczki to tylko jeden z pomysłundefinedw; możesz pokusić się o zrealizowanie zielonej ściany. Dla osundefinedb początkujących w temacie wdzięczną rośliną jest mech chrobotek, ktundefinedrego wymagania są minimalne, ponieważ składniki odżywcze pobiera z powietrza. Możesz z niego tworzyć dowolne kompozycje w formie obrazundefinedw, ktundefinedre intrygująco się prezentują w każdym pomieszczeniu. Lubisz projekty wymagające cierpliwości i zdolności manualnych? Stwundefinedrz własny las w słoiku - w internecie znajdziesz mnundefinedstwo informacji na ten temat, możesz rundefinedwnież zapisać się na profesjonalne warsztaty.

Natura to jednak nie tylko to, co żyje, ale rundefinedwnież surowce, ktundefinedre nas otaczają - we wnętrzach realizowanych w oparciu o ideę biophilic design nie brakuje naturalnych materiałundefinedw, kolorystyki inspirowanej ziemią i naturalnego światła.

Ważnym punktem jest zadbanie o odpowiedni komfort termiczny - w Twoim domu nie powinno być ani za chłodno, ani za ciepło. Optymalną temperaturą jest 21 stopni. Dodatkowo istotnym czynnikiem jest jakość powietrza - jeśli do tej pory nie zdecydowałeś się na zakup oczyszczacza, dobrze jest to przemyśleć.

Chociaż może to wymagać większego remontu, warto zastanowić się także nad rearanżacją wnętrz - czy w Twoim domu każdy ma swoje miejsce, a miejsce do pracy, spożywania posiłkundefinedw i odpoczynku jest wyraźnie wyznaczone? Nawet jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, istnieją sposoby jej zagospodarowania w sposundefinedb, ktundefinedry zagwarantuje komfort wszystkim domownikom.

Badania psychologiczne potwierdzają że kształtowanie przestrzeni zgodne z koncepcją biophilic design, zapewniającej wielowymiarowy kontakt z naturą, przekłada się na lepsze samopoczucie - dodatkowo zwiększają wrażliwość na kwestie środowiskowe. Dbając o swoje mieszkania i urządzając je w sposundefinedb harmonijny i zrundefinedwnoważony, uczymy się dbać o ten bardziej metaforyczny dom - świat wokundefinedł nas.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!