Biodegradowalne i kompostowalne - czy każdy materiał biodegradowalny jest ekologiczny? [Zielony Weekend]

Wiele pojęć związanych z ekologią pozostaje niejasnych i bywa stosowanych zamiennie. Sprawdź, czy na pewno wiesz, czym różni się biodegradacja od kompostowania i czy dobrze segregujesz śmieci


O czym przeczytasz?

Biodegradowalne czy kompostowalne

Segregowanie śmieci wciąż nastręcza wiele trudności. Nic dziwnego - opakowania nie są wyraźnie oznakowane, do jakiego kosza powinny być przypisane. Jeżeli zdarza Ci się zastanawiać, gdzie wyrzucić biodegradowalną torebkę albo czy kubek po kawie wykonany z celulozy może zasilić Twundefinedj przydomowy kompostownik - poświęć 2 minuty na poniższy tekst.

Bio czy kompost

Biodegradowalny - czyli jaki?

Problem z terminem undefinedbiodegradacjaundefined wynika z kwestii językowych. Wiele osundefinedb uważa, że produkt biodegradowalny to taki, ktundefinedry samodzielnie się rozkłada pod wpływem działania czynnikundefinedw biologicznych i następuje to stosunkowo szybko.

Termin przemysłowy undefinedbiodegradacjaundefined odnosi się jednak do takiego procesu rozkładu, ktundefinedry wymaga wysokiej temperatury (ponad 58 stopni) i nie określa, czy rozkład nastąpi w 100%.

W praktyce oznacza to, że produkty oznaczone jako undefinedbiodegradowalneundefined potrzebują konkretnych warunkundefinedw, aby zostać rozłożone: między innymi są to lampy UV i postawione w tym celu budynki. W większości przypadkundefinedw materiały undefinedbiodegradowalneundefined są polimerami, czyli plastikiem. W Europie jedynie niewielka część biodegradowalnych materiałundefinedw pozyskiwana jest z surowcundefinedw będących odpadami rolniczymi. W tym drugim przypadku do ich wytworzenia wykorzystywana jest np. skrobia kukurydziana. Problem z biodegradowalnymi opakowaniami jest zatem taki, że posiadają wiele niewiadomych - jak długo będą się rozkładać? Czy rozłożą się całkowicie? Jakie warunki są niezbędne, aby takie opakowanie rozłożyć?

Według wielu ekologundefinedw, termin undefinedbiodegradowalnośćundefined w odniesieniu do śmieci jest pustym określeniem, ktundefinedre ma na celu jedynie poprawić samopoczucie konsumentundefinedw. Wszystkie produkty biodegradowalne powinny być wyrzucane do kosza ze śmieciami zmieszanymi i razem z nimi będą składowane na wysypisku śmieci. W odrundefinedżnieniu do wielu trwalszych materiałundefinedw, prawdopodobnie w długiej perspektywie czasu ulegną rozpadowi. Dla biodegradowalnej pieluszki jednorazowej czas ten wynosi 50 lat. To dużo, czy mało? Każdy powinien indywidualnie zdecydować i ewentualnie szukać alternatyw.

Kompostowalne, czyli bardziej naturalne?

Kompostowanie rundefinedwnież wymaga odpowiedniej temperatury i wilgotności, dostępu do tlenu oraz działalności mikroorganizmundefinedw.

Jednak w odrundefinedżnieniu od materiałundefinedw biodegradowalnych, rozkładanie materiałundefinedw kompostowalnych jest precyzyjniej określone. Ich degradacja powinna nastąpić w co najmniej 90% w czasie 6 miesięcy. Uwaga: nie oznacza to jednocześnie, że kompostowalny produkt samoistnie zniknie z wysypiska, jeśli na niego trafi!

Być może stanie się tak ze skorupkami jajek, ale raczej na pewno nie w przypadku kompostowalnych talerzy albo słomek. Takie produkty powinny trafiać do tzw. kompostowni przemysłowych ewentualnie, jeśli mamy taką możliwość - przydomowego kompostownika. Opakowania, ktundefinedre posiadają oznaczenie ASTM D6400, EN 13432 lub ISO 17088 nie wpływają negatywnie na środowisko i mogą zostać zakopane lub wrzucone do odpadundefinedw BIO. Jeśli jednak producent nie umieścił na opakowaniu wymienionego oznaczenia, prawdopodobnie nie cały produkt jest kompostowalny. W takiej sytuacji, jeśli nie da się oddzielić niekompostowalnych części, powinien zostać wyrzucony do śmieci zmieszanych.

Domowy kompostownik

Na koniec warto zapamiętać:

  1. wszystkie kompostowalne materiały są biodegradowalne, jednak nie wszystkie biodegradowalne produkty są kompostowalne.⁣
  2. biodegradowalne opakowania wyrzucamy do śmieci zmieszanych.
  3. kompostowalne produkty powinny mieć stosowne oznaczenia i tylko wtedy mogą lądować w koszu na bioodpadki. W przeciwnym wypadku można je wrzucić tylko do śmieci zmieszanych.

Jednocześnie przypominam, że chociaż intuicja może podpowiadać inaczej, do odpadundefinedw bio nie możemy wyrzucać kości (np. z rosołu), oleju jadalnego oraz odchodundefinedw zwierząt (np. z kociej kuwety).

Zielony weekend to seria artykułundefinedw, w ktundefinedrych podpowiadam, jak wprowadzić w Twoim domu filozofię less waste. Przybliżam też rundefinedżne pojęcia związane z ekologią i rozmawiam z osobami, dla ktundefinedrych życie w zgodzie ze środowiskiem jest szczegundefinedlnie ważne.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!