Możesz być uczulony na smog. Alarmujące odkrycie krakowskich naukowców

Kolejny powód, dla którego warto wspierać alternatywne dla węgla źródła energii. Krakowscy lekarze z Collegium Medicum przeprowadzili badanie, z którego wynika, że alergia na smog istnieje i jest bardzo dotkliwa.


O czym przeczytasz?

alergia na smog

Smog uczula jak wiele innych alergenów

Lekarze z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pracowali nad projektem trzy lata. W trakcie jego trwania, przeprowadzono badania na krwi zdrowych osób, które spełniały ściśle wyznaczone kryteria. 

Powodem, dla którego podjęto pracę nad projektem, było szukanie przyczyny, dla której coraz więcej pacjentów skarży się na przewlekłe choroby dróg oddechowych, katar czy duszności bez widocznych dodatkowych objawów jakiejkolwiek infekcji. Wspomniane dolegliwości nasilają się w okresie jesienno-zimowym i dotyczą również osób, które nie mają alergii na najczęściej spotykane alergeny. Podejrzenia lekarzy wzbudziła obserwacja, że duszności, katar i kaszel mijają, gdy pacjenci wyjeżdżają w rejony cieszące się czystym powietrzem. 

Badania prowadzono wyłącznie na próbkach krwi pacjentów, aby nie narażać ich na bezpośrednie działanie szkodliwych substancji. Świeżo pobrana krew była eksponowana na działanie krakowskiego smogu, pochodzącego z mierników pyłu zawieszonego PM 2,5, umiejscowionych przy miejskich czujnikach kontrolujących jakość powietrza. Okazało się, że 75% badanych próbek krwi zdrowych osób wykazało reakcję alergiczną na smog, a w przypadku osób uczulonych na pyłki brzozy - reakcja taka pojawiła się u aż 83%.

Są to pierwsze tego rodzaju badania nie tylko w skali kraju, ale i światowej. Wiele wiemy o negatywnym wpływie smogu na nasze zdrowie, ale to, że pyły zawieszone mogą powodować reakcje alergiczne było dotychczas jedynie przypuszczeniem.

Alergia, na którą lekarstwem jest ekologia

Alergia na smog, chociaż jeszcze nie jest klinicznym terminem, z pewnością niebawem wejdzie do medycznego słownika i będzie diagnozowana jak inne rodzaje uczuleń. W przeciwieństwie jednak do  “typowych” alergii, nie znajdziemy na nią lekarstwa. Podczas gdy w przypadku uczulenia na wspomniane pyłki brzozy czy traw można przeprowadzić immunoterapię alergenową (tzw. odczulanie), tak w przypadku smogu nie jest to możliwe. 

Co zatem możemy zrobić? Po pierwsze, wspierać inicjatywy, których celem jest ograniczanie spalania paliw stałych, a w szczególności węgla. Po drugie pamiętać, że to nasze codzienne wybory realnie wpływają na przestrzeń wokół nas. Deweloperzy z roku na rok większy nacisk kładą na stosowanie ekologicznych rozwiązań w oddawanych do użytku mieszkaniach - systemy smart home czy panele fotowoltaiczne, a nawet stacje do ładowania samochodów elektrycznych stają się coraz bardziej powszechne w nowym budownictwie.

Eko osiedla w Polsce

W przypadku starszych osiedli podobne działania są również możliwe z inicjatywy spółdzielni mieszkaniowych - co prawda takie inwestycje jak spółdzielni Winogrady w Poznaniu (kilka modułów fotowoltaicznych na 40-letnich blokach) są ewenementem na skalę kraju, jednak godnym odnotowania jest fakt, że się pojawiają. Największe możliwości w zakresie wyboru ekologicznych źródeł ciepła mają oczywiście te osoby, które są aktualnie na etapie budowy własnego wymarzonego domu. Tutaj opcji jest wiele, zaczynając od pompy ciepła, poprzez piece kondensacyjne na elektrycznym ogrzewaniu promiennikami podczerwieni i foliami grzewczymi skończywszy. Nie można także zapominać o możliwościach, jakie daje rekuperacja - czyli mechaniczna metoda wentylacji, odzyskiwania ciepła, ale również oczyszczania powietrza w domu. Polacy chętnie korzystają z programów rządowych i dofinansowań, które umożliwiają realizację ekologicznych inwestycji - aktualnie jesteśmy na 5. miejscu w Europie, jeśli chodzi o przyrost mocy z modułów fotowoltaicznych.

Niezależnie od miejsca zamieszkania i dalszych planów związanych z lokum, każdy z nas powinien zaopatrzyć się w dobrej jakości oczyszczacz powietrza dostosowany do własnych potrzeb oraz uzbroić swój smartfon w aplikację informującą o jakości powietrza. Lekarze polecają także myć dokładnie twarz i płukać śluzówkę nosa po każdym wyjściu na zewnątrz w okresie jesienno-zimowym. Dobrym wyborem jest również stosowanie wysokiej jakości masek antysmogowych - w dobie pandemii będą one spełniać podwójną funkcję.

Aplikacje mierzą poziom smogu

Artykuły, które mogą Cię zainteresować