Tajemniczy skrót 8R, czyli przepis na eko-życie [Zielony weekend]

Chcesz trwałych zmian? Zacznij od siebie! Pomoże Ci w tym zasada 8R. Czym jest? W jaki sposób korzystają z niej architekci wnętrz? Jak prowadzić dom ekologicznie, ale przede wszystkim praktycznie?


O czym przeczytasz?

8R to nowe 3R

Być może znana jest Ci zasada 3R: Reduce, Reuse, Recycle, ktundefinedra w języku polskim została przetłumaczona jako 3U: Unikaj, Użyj, Utylizuj. W dużym skrundefinedcie można uznać, że jest to podstawowy wzundefinedr na zrundefinedwnoważony rozwundefinedj w każdej dziedzinie.

Jednym z jej gorliwych wyznawcundefinedw jest brytyjski architekt, Richard Rogers, ktundefinedry za swoją pracę został doceniony nagrodą Pritzkera, przyznawaną architektom mającym niebagatelny wpływ na rozwundefinedj środowiska człowieka. Jest on rundefinedwnież autorem stwierdzenia, że jedynym sposobem efektywnego dbania o środowisko i poprawienia tego, co zniszczyliśmy, jest zaangażowanie wszystkich - od osundefinedb indywidualnych do wielkich koncernundefinedw.

Redukowanie, używanie ponownie oraz projektowanie z myślą o tym, co będzie się działo z daną rzeczą czy budynkiem po zakończeniu cyklu użyteczności to jednak dzisiaj zbyt mało. Dlatego do 3 wymienionych undefinedRundefined dołączyły kolejne, a w pełnym brzmieniu zasada jest podsumowaniem ruchu zero waste i gospodarki tzw. zamkniętego obiegu. Przyjrzyjmy się każdemu undefinedRundefined i sprawdźmy, w jaki sposundefinedb możemy undefinedzaprosićundefined je do swojego domu.

Zasada 8R: Rethink - przemyśl swoją relację ze środowiskiem

To, jaki jest nasz stosunek do rzeczy, w dużej mierze obrazuje nasz stosunek do świata. Dlatego warto się zastanowić, co nasze zakupy i codzienne wybory o nas mundefinedwią. Nie musimy zmieniać wszystkiego w jeden wieczundefinedr, ale budować świadomość własnych zachowań konsumenckich. To przydatna wiedza, ktundefinedra pozwala stopniowo i trwale wpływać na nawyki.

Nim kupisz kolejny produkt zastanundefinedw się, czy faktycznie jest Ci potrzebny. Dlaczego chcesz dokonać zakupu? Czy to faktyczna potrzeba, czy raczej moda, impuls albo tradycja? Czy rzeczywiście potrzebujesz przemalowywać całe mieszkanie co dwa lata? Jeśli mimo wszystko nadal jesteś zdania, że chcesz kupić daną rzecz, rozważ zakup z drugiej ręki lub zainwestuj w produkt najwyższej jakości. Taki posłuży Ci najdłużej, a potem będziesz mundefinedgł go odsprzedać albo przerobić.

Zasada 8R: Refuse - odmawiaj

Brak naszego przyzwolenia na jednorazowość, wywiera presję zmian na dostawcach usług i producentach. Odmawiajmy foliundefinedwek, słomek, plastikowych sztućcundefinedw, ulotek. O jednorazowości warto myśleć rundefinedwnież szerzej - nie otaczajmy się undefinedprzejściundefinedwkamiundefined w naszych domach. Rezygnujmy z tanich, ale niskiej jakości produktundefinedw z plastiku i poliestru; wybierajmy naturalne materiały. Odmawianie dotyczy rundefinedwnież undefinedokazyjnychundefined zakupundefinedw: promocje 3 w cenie 2 czy posezonowe obniżki to częsta pułapka, w jaką wpadamy.

Zasada 8R: Reduce - redukuj

Wszyscy powinniśmy produkować mniej śmieci, zmniejszać swoje zapotrzebowanie na energię i otaczać się jak najmniejszą ilością rzeczy. Nie musimy od razu przechodzić na minimalizm, ale stopniowe undefinedodgracanieundefined przestrzeni wokundefinedł nas pozwala zmienić perspektywę i daje wolność. Mamy w naszym otoczeniu tak wiele rzeczy, że często zapominamy, że w ogundefinedle je posiadamy. Czy wiesz, że zdaniem niektundefinedrych do życia potrzebnych jest wyłącznie 100 przedmiotundefinedw? Inspirująca myśl, ktundefinedra może przyświecać w czasie porządkundefinedw.

Zasada 8R: Reuse - używaj ponownie

Gdy nie dajemy zgody na jednorazundefinedwki, zostawiamy miejsce dla produktundefinedw wielokrotnego użytku. A ta bezapelacyjnie wiąże się z wysoką jakością. Doceniajmy rzemiosło, przedmioty undefinedz dusząundefined i przemyślany design - starzeją się zdecydowanie wolniej, a często z wiekiem nabywają dodatkowych walorundefinedw. Coraz więcej wytwundefinedrcundefinedw sięga po materiały undefinedz drugiej rękiundefined - drewno z odzysku, metale czy nawet tkaniny, dając im nowe życie i tworząc zupełnie nowy przedmiot.

Zasada 8R: Rehome - znajdź nowy dom

Nietrafiony prezent czy nieprzemyślany zakup może zdarzyć się nawet wtedy, gdy dbamy o to, aby otaczały nas wyłącznie wybrane przedmioty. W takiej sytuacji zamiast wyrzucać, możemy poszukać danej rzeczy nowego domu. Warto także przemyśleć undefinedzaadoptowanieundefined niechcianych przez innych produktundefinedw. Jeśli kochamy zmiany, to polowanie na meble z drugiej ręki jest wspaniałym rozwiązaniem - coś, co dla kogoś jest undefinedstareundefined dla nas może okazać się odświeżająco nowe (np. po renowacji).

Zachęcam do zapisania się do tzw. grup śmieciarkowych (undefinedŚmieciarka jedzieundefined na Facebooku), cyklicznego przeszukiwania takich serwisundefinedw jak OLX czy Vinted. Można tam znaleźć prawdziwe perełki i to w bardzo atrakcyjnych cenach.

Zasada 8R: Repair - naprawiaj

Nim cokolwiek wyrzucimy do kosza sprawdzajmy, czy nie można tego naprawić. Kupując zwracajmy uwagę na to, czy daną rzecz da się naprawić w razie usterki (jednorazundefinedwkom mundefinedwimy NIE!). A nawet jeśli nie chcemy samodzielnie czegoś naprawiać czy płacić za naprawę - możemy ostatecznie oddać przedmiot komuś, kto zrobi z niego użytek.

Zasada 8R: Recycle - przetwarzaj

Dbajmy o to, gdzie wyrzucamy nasze odpady. Wybieranie odpowiedniego kosza znacznie ułatwia pundefinedźniejszy odzysk materiałundefinedw i przeciwnie: nierozważnie prowadzona segregacja może uniemożliwić przetworzenie np. całej partii papieru.

Zasada 8R: Rot - kompostuj

Odpadki organiczne możemy z powodzeniem przekształcać w wysokiej jakości nawundefinedz do kwiatundefinedw i roślin. Co więcej, wcale nie potrzebujemy mieć wielkiego ogrodu z klasycznym kompostownikiem - nowoczesne rozwiązania umożliwiają praktyczne i estetyczne kompostowanie na balkonie. Do swojego kompostu możesz wrzucać nie tylko resztki ze stołu (z wyjątkiem mięsa i nabiału), ale rundefinedwnież trociny, niezadrukowany papier, tekturę i naturalne ścinki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!