5 zielonych technologii, które zmieniają budownictwo

Świadomość ekologiczna sprawia, że kwestionujemy dotychczas stosowane metody w niemal wszystkich aspektach życia. “Zielona rewolucja” nie ominęła także budownictwa. Poznaj 5 kluczowych dla tego sektora trendów, wyznaczających standardy na przyszłość.


O czym przeczytasz?

Materiały biodegradowalne i z odzysku

Wiele materiałów stosowanych w budownictwie przez ostatnich kilkadziesiąt lat tworzy mnóstwo odpadów, które nie podlegają recyklingowi. Są one nie tylko niebezpieczne dla środowiska, ale nierzadko również trujące dla nas, ludzi. 

Flagowym przykładem takiego materiału jest oczywiście azbest, który od lat nie jest już wykorzystywany do krycia dachów. I całe szczęście, ponieważ wdychanie włókien azbestowych prowadzi do osadzania się ich w płucach, a następnie rozwoju nowotworów i pylicy. Warto mieć jednak świadomość, że w latach 70. i 80., gdy brakowało świadomości na ten temat, ludzkość zużyła ponad 200 milionów (!) ton azbestu. Dodawano go nie tylko do eternitowych dachówek, ale również… guzików, materacy i zabawek. Chociaż do 2032 roku planowane jest usunięcie wszystkich pylących dachów w Polsce, już teraz wiadomo, że to się nie powiedzie - problemem jak zawsze są finanse i nieodpowiednia organizacja. Na ten moment oficjalne statystyki podają, że w Polsce mamy do zutylizowania nadal ok. 5 mln ton azbestu - tyle zostało zinwentaryzowanych, jednak prawdopodobnie liczba ta jest znacznie większa. 

Nie wszystkie materiały wykorzystywane w budownictwie są oczywiście aż tak niebezpieczne, jak wspomniany azbest, nie zmienia to jednak faktu, że coraz więcej dowiadujemy się o szkodliwości długotrwałej ekspozycji na produkty zawierające formaldehyd (kleje, pianki, meble) czy np. chlorek winylu (stolarka okienna i drzwiowa). Co pewien czas pojawiają się doniesienia na temat negatywnego wpływu na nasze zdrowie styropianu czy wełny mineralnej - w obu tych przypadkach jednak nie dowiedziono ostatecznie, aby faktycznie przyczyniały się do rozwoju chorób. Z pewnością jednak są trudne w recyklingu po rozbiórce. 

Stąd zainteresowanie “zielonymi” materiałami i recyklingiem na szeroką skalę. Obserwuje się powrót zaufania do takich technologii jak budowanie domów z cegły, ziemianek czy uszczelniania słomą. Produkuje się już cegły z przetworzonego plastiku i innych śmieci. W inwestycje zaangażowane są olbrzymie koncerny, które widzą w tym potencjał finansowy. Nic dziwnego, bo śmieci nam prawdopodobnie (niestety) nigdy nie zabraknie.

Izolacja przyjazna środowisku

Styropian przez długie lata królował w świecie izolacji, nie mając żadnego poważnego konkurenta. Chociaż nadal większość starszych budynków w Polsce ocieplana jest tą metodą, to coraz to więcej nowo-stawianych, energooszczędnych projektów bazuje na nowoczesnych, ekologicznych materiałach. Zalicza się do nich m.in. celulozę i słomę. Izolacja z celulozy produkowana jest z zużytej makulatury (gazet, ścinków), która następnie nasączona jest preparatami zabezpieczającymi przed ogniem.

Z kolei słoma i izolacja wykonana z innych części roślin jest jedną z najczęściej wybieranych opcji ocieplenia ścian w szkieletowych domach prefabrykowanych. W USA wykorzystuje się również ocieplenie bawełniane, produkowane z odpadów… jeansu i zużytych ubrań. Warto wspomnieć, że dodatkowym plusem takiej izolacji, oprócz ekologii, jest wygoda stosowania: celulozę i ocieplenie roślinne wdmuchuje się w przygotowaną wcześniej przestrzeń, dzięki czemu nie powstają mostki termiczne, a praca z materiałem nie wymaga żmudnego docinania i mocowania (jak np. przy płytach styropianowych). 

Dowiedz się więcej o ekologicznym budownictwie - jak wybrać projekt i dewelopera dla eko-domu?

Podwójnie zielone dachy

“Dach klimatyczny” to innymi słowy dach porośnięty roślinnością. Wprowadzanie do przestrzeni miejskiej drzew jest konieczne ze względu na coraz to częściej diagnozowane zjawisko, jakim jest tworzenie się wysp ciepła. Betonowanie placów, wycinka starodrzewia i usuwanie parków na rzecz parkingów wciąż niestety mają miejsce. Na całe szczęście obserwuje się również trend przeciwny. Dachy klimatyczne działają w dwójnasób - po pierwsze, chronią budynek przed nadmiernym przegrzewaniem, ponieważ tworzą nad nim naturalny “parasol”. Po drugie, powodują także odparowywanie wody, która schładza całe sąsiedztwo, aktywnie zmieniając miejski klimat.

Zielone dachy nie są jednak stosowane wyłącznie w miastach - energooszczędne i pasywne domy zlokalizowane na wsi także czerpią korzyści z takiego rozwiązania. Drugą technologią, stosowaną najczęściej w krajach o dużym nasłonecznieniu i borykających się z problemem wysokich temperatur, jest krycie dachów materiałami, które odbijają promienie słoneczne, zamiast je absorbować. 

Zarówno zielone dachy jak i te odbijajace promienie słoneczne zmniejszają zapotrzebowanie na energię konkretnego budynku: warto wiedzieć, że tradycyjny dach w słoneczny dzień może nagrzewać się nawet do 70 stopni Celsjusza, o czym łatwo się przekonać wchodząc na poddasze domu wybudowanego w zwykłej technologii w upalne lato. Zmniejszając absorpcję ciepła tą drogą, redukujemy równocześnie zapotrzebowanie na prąd do obsługi klimatyzatorów, co w perspektywie całych osiedli przynosi realne korzyści dla środowiska.

Budynki samowystarczalne

O boomie na fotowoltaikę w Polsce słyszał już prawdopodobnie każdy - faktycznie, instalacje PV przyjęły się w naszym kraju i z roku na rok przynoszą konkretne oszczędności. Przodujemy w Europie pod względem przyrostu mocy produkowanej z promieni słonecznych, ale w porównaniu do innych krajów wciąż jesteśmy na początku drogi do powszechnego stosowania OZE. Warto jednak wiedzieć, że powstaje coraz to więcej osiedli ogrzewanych w sposób geotermalny, a inwestycje osób indywidualnych w rekuperację, solary i pompy ciepła dają nadzieję na przyszłość.

Bez wątpienia najbliższe lata będą szczególnie znaczące w kontekście OZE w całej Europie - Zielony Ład i wprowadzane wraz z nim rozporządzenia, w tym deklaracje dotyczące nisko i zeroemisyjności poszczególnych sektorów gospodarki, są gwarantem poważnych zmian w budownictwie. 

Ziemia - najlepszy materiał budowlany na Ziemi

Projekt Rustic Dream Home, zdj. Modern Earth Naturally Better Homes

Ziemia ubijana (ang. rammed earth) to materiał wykorzystywany przez ludzkość przez tysiące lat do tworzenia budynków mieszkalnych. Co ciekawe, w XXI wieku obserwujemy coraz to większe zainteresowanie tym tematem i powrót do korzeni. Oczywiście w dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji znacznie więcej możliwości technologicznych, które przyspieszają żmudną budowę z ziemi, nie zmienia to jednak faktu, że sam materiał pozostaje “z grubsza” bez zmian. W zależności od regionu świata, wykształciło się kilka “przepisów”: portugalska taipa różni się od serbskiej bijenicy czy chińskiego hāngtǔ. Wszystkie one bazują jednak na piasku, glinie, wodzie, żwirze i pokrewnych surowcach, które są ze sobą łączone, a następnie możliwie mocno ubijane, tworząc jednolitą ścianę lub cegły. Tego typu budynki są niebywale trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, a dodatkowo całkowicie biodegradowalne. Idealnym przykładem trwałości tej technologii jest Mur Chiński - wybudowany ponad 2 tysiące lat temu nadal zadziwia swoją konstrukcją. 

Powyższe trendy nie wyczerpują oczywiście wszystkich ekologicznych zmian w budownictwie - znamienne jest jednak to, jak bardzo wracamy do niegdyś stosowanych technologii i na nowo odkrywamy ich potencjał.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement