PARTNEREM ARTYKUŁU JEST BANK
BNP PARIBAS

5 powodów, dla których warto wymienić piec

Walka ze smogiem to nie jedyna korzyść wynikająca z wymiany paleniska na węgiel. Jeśli wciąż wahasz się, czy warto zainwestować w wymianę pieca - sprawdź, w jaki sposób zyskasz, jeśli to zrobisz!


O czym przeczytasz?

piec kaflowy

Nie tylko stare piece

Według najnowszych danych Polskiego Alarmu Smogowego, w Polsce wciąż działa 3 miliony undefinedkopciuchundefinedwundefined, czyli bezklasowych piecundefinedw, ktundefinedre emitują nawet do 23 razy więcej pyłundefinedw, niż nowoczesne rozwiązania niskoemisyjne. Większości osundefinedb undefinedkopciuchyundefined kojarzą się z kilkudziesięcioletnimi, wyeksploatowanymi paleniskami, tymczasem te najbardziej trujące piece wcale nie muszą być undefinedz ubiegłej epokiundefined. Mimo wprowadzonych obostrzeń dotyczących norm, jakie mają spełniać dopuszczone do obrotu piece, jeszcze dwa lata temu możliwe było zakupienie undefinedkopciuchaundefined, jak alarmowały stowarzyszenia działające na rzecz poprawy powietrza. Szacuje się, że aż 70% kupionych piecundefinedw węglowych w 2019 roku nie spełniało żadnych norm emisyjnych.

Z zasadnością wymiany undefinedkopciuchundefinedwundefined polemizować nie trzeba, jednak co w przypadku kilkuletnich, sprawnych kotłundefinedw grzewczych na paliwa stałe klasy 3 i 4? Rundefinedwnież warto rozważyć ich wymianę na nowe źrundefineddło ciepła - powodundefinedw jest kilka, a jednym z nich jest oszczędność.

Nowy piec to większa sprawność

Sprawność undefinedkopciuchundefinedwundefined określa się na poziomie 60% - innymi słowy, umożliwiają one efektywne wykorzystanie jedynie 600 kilogramundefinedw węgla z każdej załadowanej do nich tony. Minimalna sprawność pracy urządzenia dla kotłundefinedw klasy 5 o mocy cieplnej przekraczającej 100 kW wynosi 89%. I to właśnie te kotły są rekomendowane jako nowe źrundefineddło ciepła, jeśli decydujemy się na paliwa stałe - warto pamiętać, że kotły klasy 3 i 4 są aktualnie w okresie przejściowym i powinny zostać wymienione w perspektywie kilku lat (konkretne daty rundefinedżnią się w zależności od regionu Polski).

Nowoczesny piec jest wygodny

Większość piecundefinedw nowej generacji na paliwa stałe nie potrzebuje do codziennego funkcjonowania naszego udziału - zasypywanie paliwem jest niezbędne raz na kilka dni. Rozpalanie, regulacja mocy czy nawet czyszczenie odbywa się automatycznie. Sterowniki zamontowane w kotle regulują temperaturę czynnika grzewczego i dostosowują ją do warunkundefinedw zewnętrznych, czyli zadanej przez nas na termostacie temperatury. Bardziej zaawansowane rozwiązania umożliwiają zaprogramowanie całego tygodnia, dzięki czemu nasza bieżąca obsługa pieca sprowadza się do zasypywania paliwa i ewentualnego kontrolowania termostatu.

Automatyka nowych piecundefinedw przekłada się rundefinedwnież na komfort cieplny - w domu zapewniona jest stała temperatura, a jej ewentualne wahania zależne są od ustalonej przez nas histerezy.

Piec może oszczędzić Twundefinedj czas

Konieczność częstego przynoszenia paliwa czy sprzątanie w kotłowni to już przeżytek - nowy piec pozwoli Ci zarządzać swoim czasem w zupełnie nowy sposundefinedb. Nowoczesne paliwa stałe, jak np. pellet, są w przeciwieństwie do węgla czyste i nie zawierają typowego rundefinedwnież dla undefinedekogroszkuundefined pyłu.

W tym miejscu warto rundefinedwnież wspomnieć, skąd bierze się sadza i smoła, tak trudne do posprzątania (i trujące). Są one efektem złej jakości spalania, charakterystycznej dla starych kotłundefinedw - spalanie w nich polega w dużym skrundefinedcie na intensywnym rozpaleniu paliwa, a następnie jego undefinedzaduszeniuundefined. Gdy moc jest zmniejszana przez ograniczenie dopływu powietrza paliwo nie dopala się skutecznie, pozostawiając smołę i sadzę. W kotłach 5 klasy na raz spala się jedynie niewielka ilość węgla czy pelletu. Pali się intensywnie, aż do uzyskania przejrzystych spalin i niemal całkowitego wykorzystania paliwa. Pozostałością jest jedynie drobna ilość undefinedodpadundefinedwundefined - w przypadku pelletu jest to suchy popiundefinedł drzewny, ktundefinedry można wykorzystać np. do nawożenia roślin.

Piec na pellet

Nowoczesne piece a bezpieczeństwo

Nieszczelne instalacje grzewcze i piece starej generacji to połączenie, ktundefinedre jest wyjątkowo niebezpieczne. Tymczasem ponad połowa Polakundefinedw nie tylko nie instaluje czujnikundefinedw dymu w swoich domach i mieszkaniach, ale rundefinedwnież nie jest świadoma tego, że piece mogą truć i wewnątrz pomieszczeń. Nowoczesne kotły posiadają szereg zabezpieczeń i automatycznych czujnikundefinedw, ktundefinedre chronią mieszkańcundefinedw domu przed ewentualną emisją CO2.

Zyskaj więcej przestrzeni

Nowoczesne źrundefineddła ciepła są kompaktowe i estetyczne - ze względu na minimalną ilość nieczystości, ktundefinedra jest związana z obsługą pieca, możliwe jest zagospodarowanie większej części kotłowni i np. przeznaczenie jej na pomieszczenie gospodarcze czy przechowywanie. Warto jednak pamiętać, że każdy piec na paliwo powinien być zainstalowany w pomieszczeniu, ktundefinedre dokładnie spełnia normy dla kotłowni - ważne są wymiary, wentylacja, samo umiejscowienie pieca. Przy wymianie źrundefineddła ciepła należy się upewnić, że nasza kotłownia spełnia te wymagania, aby uniknąć ewentualnych problemundefinedw w przyszłości.

Nowy piec kotłownia

Niskoemisyjne kotły i inne urządzenia grzewcze - co masz do wyboru?

Jeśli planujesz wymienić piec, masz bardzo wiele możliwości. Technologie polecane przez specjalistundefinedw to:

  • Kotły z paleniskiem retortowym: posiadają automatyczny podajnik oraz zasobnik paliwa. W palenisku bezrusztowym spala się idealnie odmierzona porcja węgla, niezbędna do otrzymania zadanej temperatury.
  • Kotły gazowe i olejowe: wygodne i czyste, ponieważ w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe (nie wymagają zasypywania). Mogą ogrzewać zarundefinedwno cały dom, jak i wodę użytkową. Należy pamiętać, że od 1 stycznia 2019 roku ogrzewanie domu olejem opałowym związane jest z obowiązkiem zgłoszenia i rejestracji w urzędzie skarbowym.
  • Kotły kondensacyjne undefined olejowe i gazowe: polecane jako bardziej ekologiczne niż standardowe kotły na gaz czy olej, ponieważ uzyskują najlepsze parametry spalania. Ich zaletą jest możliwość odzyskiwania ciepła z pary wodnej zawartej w spalinach.

Kotły kondensacyjne

  • Kotły elektryczne czy też promienniki podczerwieni: nie wymagają kotłowni, nie zajmują prawie w ogundefinedle miejsca i mogą być zamontowane prawie w każdym miejscu ze względu na minimalne wymagania dotyczące instalacji. Są prawdopodobnie najbezpieczniejsze, ze względu na niskie ryzyko awarii, nie wydzielają CO2. Ich plusem jest rundefinedwnież estetyka i design. Tego typu ogrzewanie może być jednak relatywnie drogie, jeśli budynek nie ma odpowiedniej termoizolacji.
  • Pompy ciepła: ich plusem jest to, że są najtańszym możliwym sposobem ogrzewania domu, jeśli chodzi o eksploatację. Urządzenia takie są bezobsługowe i bezemisyjne. Ich minusem jest wysoka cena instalacji i fakt, że nie w każdym domu będzie to możliwe (najtańszym i najefektywniejszym rozwiązaniem jest uwzględnienie pompy ciepła już na etapie projektowym budynku). Rozwiązaniem pośrednim jest zamontowanie pompy ciepła jedynie do ogrzewania ciepłej wody.

Skąd wiadomo, że piec spełnia odpowiednie standardy?

Norma PN EN-303-5 określa, że jedynie akredytowane jednostki mogą wykonywać badania, na podstawie ktundefinedrych nadawana jest klasa poszczegundefinedlnym kotłom. Potwierdzeniem dla konsumenta odbycia takich badań przez konkretny produkt jest certyfikat. Co sprawdzane jest w trakcie badań? Przede wszystkim emisja tlenku węgla, substancji smolistych, pyłundefinedw oraz sprawność danego produktu. Mundefinedwiąc o certyfikatach piecundefinedw warto wspomnieć także o dyrektywie Ecodesign, ktundefinedra weszła w życie ponad rok temu (w 2020 roku). Określa ona, że obecnie możliwe jest nabycie wyłącznie piecundefinedw 5 klasy jako głundefinedwnego źrundefineddła ogrzewania domu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!