Jak ekologicznie kupować online? [Zielony weekend]

Kolejna paczka przyszła w kilku warstwach plastiku i poklejona taśmą klejącą? Nie musisz rezygnować z zakupów online, aby być bardziej eko!


O czym przeczytasz?

Aż 73% internautów w Polsce robi zakupy online. Z dużym prawdopodobieństwem należysz zatem do tej grupy. Chciałabym Ci podpowiedzieć, jak w prosty sposób kupować w Internecie bardziej ekologicznie.

Twój głos ma znaczenie - proś o mniej plastiku

Plastik nie jest potrzebny do pakowania

Niezależnie od tego, czy robisz zakupy na portalu aukcyjnym czy bezpośrednio w sklepie online, masz możliwość napisania do sprzedawcy. Poproś w komentarzu do zamówienia, aby Twoje zakupy były opakowane bez zbędnego plastiku. Zamiast folii bąbelkowej można używać gazet, ścinków papierowych i tektury - nawet designerski wazon nie ulegnie zniszczeniu opakowany w ten sposób! Jeśli sprzedający spełni Twoją prośbę - nie zapomnij mu podziękować i wystawić pozytywną opinię. Możesz też zachęcić innych do takiego działania.

Część sprzedawców wybiera folię bąbelkową, ponieważ jest wciąż bardzo popularna i łatwo dostępna. Chętnie jednak biorą pod uwagę głos klientów, którzy domagają się alternatywnych "zielonych" rozwiązań. Wiele sklepów oferujących wysokiej jakości kosmetyki, żywność czy ubrania już od dłuższego czasu pakuje swoje produkty tak, aby były możliwie neutralne dla środowiska. Zachęcam do ich wspierania - jest ich naprawdę sporo!

Opakowania używaj ponownie

Pudełka z recyclingu zamiast toreb

Gdy dostaniesz swoją upragnioną paczkę zastanów się, zanim wyrzucisz opakowanie. Być może karton otrzyma u Ciebie drugie życie? Małe pudełko sprawdzi się jako pojemnik na zużyte baterie schowane w szafie, a duże pudło możesz wykorzystać w trakcie najbliższych zakupów w spożywczym zamiast toreb.. Jeżeli sam często wysyłasz paczki (np. sprzedając używane sprzęty/książki) możesz je opakować w karton “z drugiej ręki”. Duże foliowe torby poklejone taśmą klejącą mogą posłużyć jako wypełnienie kosza na produkty zmieszane.

Rób większe zakupy, ale rzadziej

Jedna paczka jest bardziej eko niż wiele małych

W czasie pandemii szczególnie dużo kupujemy online. Zastanów się, czy niektórych zakupów nie możesz ze sobą połączyć. Najlepiej jest wyszukiwać sklepy, które mają w swoim asortymencie większość potrzebnych w Twoim domu produktów, a tym samym nie rozdrabniać zakupów i nie mnożyć paczek. Warto kupować na zapas, ale wyłącznie rzeczy, które masz pewność, że zużyjesz. Produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia czy łatwo psujące się w trakcie przechowywania lepiej kupować na bieżąco - to również jest działanie proekologiczne, ponieważ nic się w ten sposób nie marnuje!

Kupuj rzeczy dobrej jakości

Produkty dobrej jakości mają dłuższe życie. Przeważnie wszystkie, być może z wyjątkiem produktów spożywczych, które im bardziej apetyczne, tym większą mają tendencję do szybkiego znikania… To, co dobrej jakości, nie wymaga szybkiej wymiany czy naprawy, zatem redukujesz ilość zakupów. W perspektywie długoterminowej jest to również oszczędność. 

Róbcie zakupy we dwoje albo i czworo!

Wspólne zakupy są bardziej eko

Pewnie większość Twoich znajomych robi zakupy przez internet. Dobrym pomysłem jest redukowanie ilości paczek przez wypełnianie koszyka wspólnie. Jeśli mieszkacie w jednym mieście, na takim działaniu możecie tylko zaoszczędzić - na przykład zmniejszając koszty przesyłki. W dobie pandemii nie rekomenduję oczywiście zbyt częstych spotkań towarzyskich - ale warto popytać wśród sąsiadów czy współpracowników, czy nie byliby zainteresowani wspólnymi zakupami.

 

Zielony weekend to seria artykułów, w których podpowiadam, jak wprowadzić w Twoim domu filozofię less waste. Przybliżam też różne pojęcia związane z ekologią i rozmawiam z osobami, dla których życie w zgodzie ze środowiskiem jest szczególnie ważne.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować